Shkrimtari Ismail Kadare ka fituar Ēmimin “Jeruzalemi” pėr 2015-n, i cili nė hapjen e Panairit Ndėrkombėtar tė Librit nė Jeruzalem, muajin tjeter, do t’i dorėzohet nga Kryetari i komunės, Nir Barkat.

Sipas gazetės Haaretz, Kadare i dha shprehje lirisė njerėzore nė shkrimet e tij. Arsyetimi i vendimit tė jurisė sė Jeruzalemit:

"Kadare ėshtė njė tregimtar ironik dhe tepėr interesant qė rrėfen shkėlqyeshėm me nėnkuptime tė tėrthorta rreth fajit kolektiv, veēanėrisht nė mos ndėshkimin e kėtij faji... Edhe pse nė formėn e tė shkruarit personazhet janė kryesisht lokalė, kuptimi dhe rėndėsia janė padyshim universale".


Burimi: Gazeta Express