Mbase jemi tė pamėsuar nė drejtim tė letrave tė dashurisė ose ndoshta thjesht kemi gjetur mėnyra tė tjera pėr ta shprehur atė. Por dashuria e cituar, e folur, e treguar, e shkruar, ka pasur momente shumė tė lumtura. Kryeveprat mė tė mėdha letrare kanė pasur si protagoniste tė tyre dashurinė.

Lumenj boje janė derdhur pėr tė nxjerrė fjalė tė paharrueshme. Shtetarė e burra tė mėdhenj, artistė, shkencėtarė, “i gjithė universi i bindet dashurisė”, ashtu siē thotė Franco Battiato. Ja se pse ndėr vite, pėrveēse do tė kujtohen pėr shumė shpikje, arritje e suksese, nė CV-nė e Ajnshtajnit, Johnny Cash, Bethovenit, ėinston Churchill dhe shumė tė tjerėve, do tė zėnė vend edhe letrat e dashurisė qė u kanė shkruar tė dashurave tė tyre.

Zemrės i bėn shumė mirė qė tė lexojė kėto vargje, pėr tė kuptuar se sa e thellė dhe e vėrtetė ėshtė kjo ndjenjė e thjeshtė pėr t’u provuar dhe pėr t’u demonstruar.

Johnny Cash gruas sė tij Jane Carter Cash (1994)

“Tashmė jemi plakur dhe jemi mėsuar tė qėndrojmė bashkė. Mendojmė tė njėjtat gjėra. Lidhemi me mendje. E dimė se ēfarė duam pa i bėrė pyetje njėri-tjetrit. Ndonjėherė edhe irritohemi. Mbase ndonjėherė japim pėr tė marrė. Por herė pas here, meditoj pėr ne dhe kuptoj se sa me fat jam qė e ndaj jetėn time me ty, me gruan mė tė mirė qė kam takuar ndonjėherė.”

Winston Churchill gruas sė tij Clementine Churchill (1935)

“E dashura ime Klementinė, nė letrėn tėnde tė dėrguar nga Madras (fabrikė pambuku nė Indi), ke shkruar disa gjėra shumė tė dashura pėr mua, aq sa mė kanė pasuruar jetėn. Nuk mund ta shpreh dot se sa kėnaqėsi mė ka falur kjo letėr, sepse ndihem gjithmonė tmerrėsisht nė borxh, nėse edhe nė dashuri merren parasysh kėto lloj llogarish.”

John Keats i shpreh dashurinė Fanny Brawne (1819)

“Nuk mund tė jetoj pa ty, harroj ēdo gjė, por kur tė shoh sėrish, jeta ime ndalet aty, nuk shoh asgjė tjetėr. Mė ke zhytur tėrėsisht nė ndjenjėn e dashurisė.”

Ernest Hemingway pėr Marlene Dietrich (1951)

“
Nuk arrij tė tė them dot se sa herė qė i vė krahėt rreth teje, ndihem si nė shtėpi.”

Napoleone Bonaparte pėr Josephine de Beauharnais (1796)

“Qė kur jemi ndarė, jam gjithmonė nė depresion. Lumturia ime ėshtė qė tė jem pranė teje. I rijetoj vazhdimisht nė kujtesėn time pėrkėdheljet e tua, lotėt, pėrkujdesjen e dashur. Bukuria e pakrahasueshme e Zhozefinės ndez njė flakė me ngjyra tė ndezura nė zemrėn time.”

Richard Burton pėr Elizabeth Taylor (1964)

“Sytė e mi tė verbėr presin dėshpėrimisht qė tė tė shohin. Por t’i natyrisht nuk e kupton se sa e bukur dhe tėrheqėse ke qenė gjithmonė, dhe si ke shtuar njė vlerė speciale e tė rrezikshme nė zemrėn time.”


Mbreti Enrico III dhe Anna Bolena (1527)

“Mė lejoni tė di specifikisht qėllimin qė keni pėr sa i pėrket dashurisė sonė. Nevoja mė detyron qė tė kėrkoj kėtė pėrgjigje, duke qenė i goditur pėr mė shumė se njė vit nga shigjeta e dashurisė dhe ende nuk jam i sigurt, nėse arrij tė kem njė vend nė zemrėn tuaj.”

Pena e dashurisė e Bethovenit pėr tė “dashurėn e pavdekshme” (1812)

“Edhe pse po dergjem nė shtrat, mendimi im je ti, e dashura ime e pavdekshme; ji e qetė, mė duaj, sot, dje. Sa lot kam derdhur pėr ty, pėr ty jeta ime, gjithēka e imja, lamtumirė. Oh … vazhdo tė mė duash, mos e gjyko keq zemrėn mė besnike tė tė dashurit tėnd. Pėrjetėsisht i yti. Pėrjetėsisht e imja. Pėrjetėsisht ne.”

Gerald Ford kujton dashurinė dhe gruan e tij Betty, pasi ajo u diagnostikua me kancer nė gji (1974)

“Nuk ka fjalė qė mund tė pėrshkruajnė nė mėnyrėn e duhur thellėsinė tonė, tė thellėn dashuri. Ne, fėmijėt dhe unė e dimė se sa e madhe je dhe pėrpiqemi qė tė jemi tė fortė si ty. Besimi ynė te ty dhe nė Zot, do tė na mbėshtesė. Dashuria jonė totale pėr ty ėshtė e pėrjetshme.”

Jimi Hendrix i kėrkon vogėlushes sė tij qė t’i shpjegojė dashurinė

“Lumturia ėshtė brenda teje. Ndaj thyeji zinxhirėt e zemrės dhe lėre veten tė bėhet lulja e ėmbėl qė je. E di zgjidhjen: mjafton qė tė hapėsh krahėt dhe tė ndihesh e lirė.”
/ Top Channel