Thomas Heckner ka publikuar nė faqen e tij nė internet foto nga Kosova tė periudhės 1999-2001, si fotograf i televizionit publik tė Gjermanisė, ARD.

Nė foto shihen fėmijėt e luftės, varfėria, varrezat masive, shkatėrrimi, hakmarrja, gėzimi, nė imazhe bardh e zi tė kapura mjeshtėrisht nga Thomasi.

“Nėse vlen thėnia klishe se ‘fotografia vlen sa njėmijė fjalė’, ēka tė themi mė tepėr se vlerėsoni vetė”, thotė kolegu i tij nga ARD, gazetari dhe artisti i fotografisė, Besnik Hamiti.