Mė parė ėshtė thėnė se Google ka fituar njė shumė marramendėse prej 31 miliard dollarėsh nga sistemi i saj operativ Android, ndėrsa lajmi erdhi pas disa dokumenteve tė publikuara nga gjykatės nė njė rast nė mes tė Oracle dhe Google.

Dhe dhe tani kemi disa detaje mbi njė marrėveshje nė mes Apple dhe Google pėr motorin e kėrkimit tė Google tė integruar nė iOS.
Sipas Bloomberg, Google e ka paguar kompaninė Apple 1 miliard dollarė nė vitin 2014 qė tė jetė ofruesi primar i kėrkimit nė platformėn e Apple, iOS.
Apple dhe Google kanė njė marrėveshje me tė cilėt Google e paguan rivalin Apple njė pėrqindje tė tė ardhurave qė gjeneron nga kėrkimi nga pajisjet e Apple, dhe pjesa nė mes tė dy kompanive ėshtė me sa duket 34% e tė ardhurave tė gjeneruara nga kėrkimi pėr pajisjet e Apple.
Njė avokat nga Google tentoi tė ketė shifrėn 34% hequr nga tė dhėnat e gjykatės, por gjykatėsi refuzoi pėr tė hequr atė nga tė dhėnat.
Ajo qė ėshtė interesante nga rasti ėshtė se Apple e ka kritikuar Google pėr ēėshtjen e privatėsisė nė motorin e kėrkimit tė tyre, por ata janė tė lumtur pėr tė marrė tė ardhurat prej saj kur e njėjta pėrdoret nė platformėn e tyre.