Njė konsorcium i kompanive kineze ėshtė duke kėrkuar ta bleje shfletuesin e famshėm tė internetit, Opera, nė njė marrėveshje e cila kap vlerėn prej 1.2 miliard dollarėve.

Kompanitė pėrfshijnė dy firmat kineze tė teknologjisė, Kunlun Teknologies dhe Qihoo 360 dhe gjithashtu njė firmė tė investimeve.

Oferta prej 1.2 miliard dollarėsh ėshtė pėr ta blerė gjithė kompaninė dhe kjo ėshtė njė premium prej 53 pėr qind tė vlerės aktuale tė Opera.

Kompania ia ka rekomanduar kėtė marrėveshje aksionarėve dhe marrėveshja ėshtė pranuar.

Marrėveshja duhet tė miratohet nga rregullatorėt e ndryshėm tė tregut dhe natyrisht aksionarėt ekzistues tė kompanisė.