Zyrtare: Gjirafa.com merr 2 milionė dollarė pėr zhvillimin e shėrbimeve nė Internet pėr Shqipėri, Kosovė e MaqedoniKompania Gjirafa, produkt kryesor i sė cilės ėshtė makina kėrkimore nė gjuhėn shqipe Gjirafa.com dhe Rockaway Capital (VC), bėnė tė njohur pėr publikun investimin 2 milionė dollarėsh pėr tė zhvilluar shėrbimet e bazuara nė internet pėr shqipfolėsit nė Ballkan dhe nė mbarė botėn.

Raundi i investimeve i udhėhequr nga “Rockaway Capital” me seli nė San Francisko dhe Pragė, ka pėr qėllim rritjen e ekonomisė sė internetit nė Ballkan, nėpėrmjet Gjirafa.com, duke e bėrė atė lider rajonal tė kėrkimit, e-commerce dhe reklamave online.

“Investimi ėshtė mė shumė se sa njė bast pėr potencialin shpėrthyes tė ekonominė sė Ballkanit, i cili do tė na ndihmojė tė pėrshpejtojmė kėtė rritje duke i ofruar rajonit shėrbime online tė cilat kurrė mė parė nuk janė parė”, tha themeluesi dhe Drejtori Ekzekutiv i Gjirafa, Mėrgim Cahani.

Cahani nė vitin 2014 se bashku me dy bashkėthemeluesit, Dr. Ercan Canhasi dhe Diogjen Elshani lansuan ‘Gjirafa’ nė akceleratiorin e Pragės, StartupYard, dhe e ndėrtuan kompaninė e kėrkimeve qė tė ketė njė rritje marramendėse prej 650% qė nga fundi i 2014-ės. Vetėm nė 10 javėt e fundit Gjirafa ka regjistruar mbi 10 milionė kėrkime dhe mė shumė se 1 milion vizitorė.

“Jemi shumė tė lumtur pėr potencialin e rritjes sė e-commerce dhe reklamimit online nė Kosovė dhe Shqipėri”, tha partneri investues i Rockaway Capital, Dusan Zabrodsky, i cili udhėhoqi raundin e investimeve.

“Gjirafa ėshtė pozicionuar nė qendėr tė inovacioneve nė rajon, dhe ne po shohim mundėsi tė jashtėzakonshme qė ata tė ecin para dhe pėrfitojnė nga modernizimi i shpejtė qė po ndodh tani. Kjo kompani ka mundėsi tė bėjė pėr Kosovėn dhe Shqipėrinė atė qė Yahoo bėri pėr SHBA nė vitet 90-ta, tė ndėrtojė njė ekonomi tė vėrtetė Interneti. Ky ėshtė njė moment tėrėsisht unik”.

Ky investim ėshtė nė vazhdėn e investimeve qė Rockaway realizoi nė tregun evropian tė e-commerce viteve tė fundit, si dhe investimeve tė mėhershme nė Gjirafa, pėrfshi investitorėt nga SHBA Esther Dyson, Ondrej Bartos (partner nė Credo Ventures) dhe Philip Staehelin, partner menaxhues nė Roland Berger.

Investimi i Rockaway nė Gjirafa, do tė pėrdoret pėr tė zgjeruar infrastrukturėn e kėrkimeve online, e-commerce dhe reklamave online qė janė tė mangėta nė rajonin qe po sheh rritjen mė tė shpejt tė natalitetit nė Evropė. Marrėveshja pėrfshin po ashtu zotimin e konsiderueshėm tė resurseve nga Rockaway nė partneritet me Gjirafa.com pėr sjelljen e risive tė tjera pėr audiencėn dhe bizneset shqipfolėse, duke pėrshpejtuar zhvillimin e ekonomisė sė internetit nė rajon.

Gjirafa planifikon tė avansojė platformėn e reklamave online pėr Shqipėri dhe Kosovė (Gjirafa AdNetwork), dhe tė ofroj shėrbime tė e-commerce. Edhe pse rajoni ende varet nga metodat e vjetra tė pagesave, pėrdorimi i smartfonėve pėrbėnė rreth 50% tė trafikut tė internetit.

Deri mė tani Kosova dhe Shqipėria kishin ngelur prapa pjesės tjetėr tė Evropės sa i pėrket rritjes online, por kohėve tė fundit janė bėrė hapa tė mėdha.

Sot kemi njė penetrim tė internetit prej 85%, si rrjedhojė e investimeve europiane dhe kthimit tė diasporės.

Duke pasur parasysh edhe moshėn mesatare tė re tė popullsisė, Gjirafa planifikon tė pėrfitojė nga adoptimi i shpejt i teknologjisė sė telefonave tė menēur, duke sjellė pėr herė tė parė shumicėn e ekonomisė online nė rajon.

Momentalisht Gjirafa ėshtė duke kėrkuar talent dhe profesionistė qė t’i bashkohen ekipit nė Tiranė dhe Prishtinė. Pėr mė shumė informata kliko KĖTU.