Apple ka lansuar modelin e ri tė iPhone, versionin mė tė vogėl iPhone SE dhe tashmė janė bėrė tė ditura tė gjitha detajet mė tė fundit tė telefonit tė ri tė shuė-pėrfolur.

iPhone SE vjen me ekranin 4 inē dhe pėrmban procesorin e ri tė Apple – A9 dhe ko-procesorin e ri M9 Motion.

Telefoni mė i ri i Apple pėrmban njė bateri tė pėrmirėsuar mbi modelin e tanishėm iPhone 5S dhe kamerėn e pėrmirėsuar me 12MP Apple iSight me mundėsinė e incizimit 4K Ultra HD videove, plus True Tone flash.

iPhone SE gjithashtu vjen me lidhjen mė tė shpejtė LTE qė mundėson shpejtėsinė deri nė 150 Mbps, plus rrjetin WiFi me shpejtėsi tė lartė qė ėshtė tre herė mė shpejt sesa ajo qė ofrohej nė 5S, si dhe sistemin e pagesave Apple Pay.

iPhone i ri mė i vogėl do tė jetė nė dispozicion pėr 399 dollarė pėr modelin 16GB dhe 64GB pėr 499 dollarė. iPhone SE do tė dal nė shitje mė 31 mars.