Njė video e frikshme tregon se si toka fundoset pas njė shpėrthimi bėrthamor nėntokėsor. Klipi i pėrket njė testimi bėrthamor qė nuk dihet se kur ka ndodhur.

Nėse prisnit formimin e njė kėrpudhe tė madhe tymi dhe pluhuri pas njė shpėrthimi bėrthamor, jeni gabuar. Nė njė video tė postuar nė Youtube tregohet se si fundoset dhe shkatėrrohet njė pjesė toke pas njė shpėrthimi bėrthamor nėntokėsor.

Pamjet janė postuar nga “atomcentral” dhe janė klikuar mbi 1.3 milionė herė. Mendohet se videoja ėshtė xhiruar nė Nevada, ku janė kryer qindra testime bėrthamore qė nga viti 1950.

Vetėm dy bomba atomike janė pėrdorur nė luftė, tė dyja gjatė Luftės sė Dytė Botėrore. Tė dyja bombat janė hedhur nga amerikanėt drejt japonezėve: nė Hiroshima dhe Nagasaki. Shpėrthimet vranė rreth 129 000 persona.

/ Top Channel