Independent ka publikuar njė artikull qė tregon vendet nė Evropė qė pėlqejnė mė shumė verėn dhe birrėn.

Sipas kėtij raporti thuhet se francezėt e duan mė sė shumti verėn, ndėrsa gjermanėt e duan mė tepėr birrėn.

Kėto dy harta i ka krijuar Jakub Marian duke pėrdorur tė dhėnat nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė nė konsumimin global tė alkoolit. Nė tė janė paraqitur vendet sa litra verė dhe birrė konsumojnė brenda njė viti pėr kokė banori, transmeton Koha.net. Ndėrsa mėsohet se shqiptarėt pėlqejnė mė shumė birrėn.

Sipas kėtyre hartave mėsohet se mė sė shumti birra konsumohet nga gjermanėt (106), Republika Ēeke (149) dhe Austria (10. Ndėrsa Shqipėria konsumon 20 litra pėr kokė banori.

Kosova ėshtė llogaritur me Serbi dhe thuhet se konsumohen 76 litra birrė pėr kokė banori nė vit.
Vera ėshtė mė e konsumuar nė Portugali dhe Francė, tė pasuar nga Andora, Danimarka, Sllovenia dhe Kroacia. Shqipėria konsumon vetėm 11 litra pėr kokė banori, kurse Kosova me Serbinė 23.