Njerėzit qė komunikojnė pėrmes Viber dhe Messenger, gjithnjė e mė shumė po pėrdorin ikonat, pėr tė cilat nė fakt nuk e dinė se ēfarė do tė thonė.

Njerėzit nė mbarė botėn, shpesh keqinterpretojnė mesazhet qė kanė pranuar pėr shkak tė keqpėrdorimit tė ikonave, transmeton Telegrafi.

Fytyrat e vogla tė animuara kanė pėr qėllim tė shfaqin emocionet ose njė lloj tė caktuar tė veprimit, por jo rrallė herė ndodh, qė shpjegimi i dėshiruar tė interpretohet nė mėnyrė krejtėsisht tė gabuar.

Siē raporton “Independent”, sipas njė studimi tė fundit, njerėzit shpesh pėrdorin ikonat pėr tė cilat nuk janė tė sigurt se ēfarė domethėnie nė fakt kanė.Ikonat ndryshojnė nga platforma nė platformė, nė varėsi tė rrjeteve sociale – Twitter, Instagram, Facebook, Snapchat, apo nga sistemi operativ i telefonave – Android dhe iOS.

Njė universitet nė Minesota nė studimin e realizuar, vė nė dukje se kur njė pėrdorues i telefonit iPhone dėrgon ikonėn e buzėqeshjes sė tensionuar nė njė telefon nė Samsung, arrin me fytyrė tė ndryshme tė animuar.Kur ky hulumtim ėshtė kryer me pėrdoruesit e aplikacioneve tė njohura, pėr tė interpretuar 10 ikonat mė tė njohura dhe ndjenjat qė shprehin ato, pėrgjigjet dallonin shumė.

Nė fakt, janė detyruar qė ēdo ikonė ta vlerėsojnė nga -5 deri nė 5, qė ėshtė nota mė e ulėt e ndjenjave negative. /Telegrafi/