Nga seria e pasqyrimeve futuriste nga vitet 1899, 1900, 1901 dhe 19010 mund tė shihet se si artisti Jean-Marc Cote dhe kolegėt e tij e parafytyronin tė ardhmen e largėt.

Seria e grafikeve “Franca mė 2000” fillimisht u botua nė formė letrash tė vendosura nė pakot e cigareve, e pastaj nisėn tė shiten nė formė kartėpostalesh, transmeton Koha.net shkrimin e Publicdomainreview.

Por, ashtu siē ndodh rendomė me parashikimet, artisti nuk ka mundur tė parashohė me siguri qind pėr qind, por ėshtė interesant se disa nga zgjidhjet janė jashtėzakonisht tė afėrta me tė sotmen.

Janė sė paku 87 pjesė tė ngjashme qė artistėt parisienė i kanė pėrgatitur pėr Ekspozitėn Botėrore nė Paris, mė 1900.

Fatkeqėsisht, njė numėr i madh veprash tė Cotes panė dritėn vetėm mė 1986, kur ato ranė nė dorė tė shkrimtarit Isaac Asimov, i cili vendos t’i botojė.
Shiko te gjitha fotot