Google dhe Levis kanė prezantuar bashkėpunimin e parė tė tyre tė quajtur Project Jacquard qė sjell kėmishėn e menēur.

Kjo teknologji e kompozuar prej thurrjes sė materialeve nė njė veshje multi-aktive e cila ėshtė e ndjeshme ndaj prekjes, njejtė sikur ekrani i telefonit tuaj tė menēur.

Duket sikur njė ide e ēmendur megjithatė produkti do tė prezentohet kėtė vit si produkti i njohur Levis Commuter e ndėrthurrur me teknologjinė Jacquard.

Pėrmes pullės sė Bluetooth dhe xhepit interaktiv, pjesa e majtė e dorės sė kėmishės mund tė komunikoj me telefonin tuaj pėrmes lėvizjeve tė caktuara tė cilat ju mund t’i zgjedhni vet pėr tė komunikuar me aplikacionet e caktuara.

Demo videoja shfaq se si pėrmes lėvizjeve tė kėmishės mund tė pėrshtatni volumin e muzikės, ndėrroni kėngėn nė listė, si dhe tė pėrdorni lėvizje tjera pėr t’u drejtuar nė destinacionin e caktuar me Google Maps.

Tė gjitha kėto mundėsi janė mė sė shumti tė pėrshtatura pėr biciklistėt tė cilėve u mundėsohet pėrdorimi i telefonit nė mėnyrė tė sigurt gjatė vozitjes sė bicikletės.