DOKU:TECH Edicioni Special i paraprinė hapjes zyrtare tė DOKU:TECH 2016 me datat 6-7 gusht 2016, nė “Lidhjen e Prizrenit” nė Prizren.

DOKU:TECH Edicioni Special mirėpret Laura Mersini-Houghton, kozmologen shqiptaro-amerikane, e cila do tė prezantoj teorinė e saj mbi Multiuniversin- teoria e pakrahasueshme e universit tonė si univers paralel me shumė tė tjerė, tė cilėn ajo e ka mbrojtur pėrballė shkencėtarėve me ndikim global si: Michio Kaku, Neil Turok dhe Andrei Linde.

Laura Mersini-Hougton ėshtė kozmologe dhe fizikante teorike, profesoreshė e asociuar nė Univerzitetin e North Carolina nė Chapell Hill. Ajo ėshtė mbėshtetėse e teorisė sė multiverseve, e cila thotė se universi ynė ėshtė vetėm njė nga shumė tė tjerė qė na rrethojnė. Ajo ka argumentuar se anomalitė strukturale nė universin tonė mė sė miri shpjegohen nga tėrheqjet gravitacionale tė ushtruara nga universet tjera. Mersini-Houghton kreu bachelorin e saj nė Universitetin e Tiranės, Shqipėri, dhe Masterin nė Universitetin e Maryland. Ajo u doktorua nė vitin 2000, nga Universiteti i Wisconsin-Milwaukee.

DOKU:TECH Edicioni Special po ashtu do tė shpalos programin pėr DOKU:TECH-un e sivjetmė, folėsit tė cilėt janė po thuajse nė rrugėn e tyre pėr nė Prizren, tė gatshėm tė ndajnė pėrvojat e tyre me audiencėn dhe t’i sfidojnė mendjet e tyre, si dhe tė gjitha pėrgatitjet e ekipit rreth organizimit tė kėsaj konference.

DOKU:TECH solli folės tė rangut botėror pėr tu bashkuar me mendjet mė tė ndritura nė teknologji nga gjithė regjioni Ballkanik.” – Elizabeth Stark, Stanford, Ligjėruese nė Yale, Themeluese e StartBitcoin.