Amy Cosper ėshtė zėvendės presidente dhe KryeRedaktore nė Enterpreneur Media Inc., e njohur gjithashtu si njė ndėr figurat mė tė shquara tė ndėrmarrėsisė nė botė. Si ndėrmarrėse, folėse dhe autore, misioni i Znj. Cosper ėshtė tė ngris rėndėsinė e ndėrmarrėsisė nė pėrmasa globale. Vendimi i Znj.Cosper pėr tė filluar biznesin e saj pėr konsulta mediale, ndikoi pozitivisht nė zhvillimin e karrierės sė saj.

Mė herėt, ajo shėrbeu si Zėvendės Presidente pėr zhvillimbiznesinėWiesnerMediaku vlerėsonte plane tė reja tė biznesit, sipėrmarrjes dhe partneritetit pėr tė asistuar nė zgjerimin e portofolit tė kompanisė.E zgjedhur nė listėn e “25 femrave mė tė menēura tė Twitter-it”, Amy ka shėrbyer si njė lidere e shkėlqyer me vizion pėr tė mundėsuar ndryshime afatgjate inovative nė botė. Znj.Cosper shpesh herė ka potencuar qė ndėrmarrėsia nuk ėshtė vetėm idea e tė pasurit nė udhėheqje njė biznes, por njė mundėsi pėr tė krijuar dicka nga asgjėja, pamarrėparasysh kapacitetet. Udhėtimi i gazetarisė sė Cosper nisi kur ajo filloj tė angazhohej nė fushėn e teknologjisė.Eksperienca e saj si reportere nė Israel, Brazil, Norvegji, Luksenburg, Paris dhe Londėr i mundėsoi asaj tė ballafaqohej me aktivitete ndėr mė tė ndryshmet.
Gjithashtu, rrėnjėt e saj tė gazetarisė nė botėn e teknologjisė, e kanė ndihmuar Enterpreneur Media tė zhvillohet tutje. Sot, sa i pėrket abonentėve, Enterpreneur ka 6-8 milion vizitorė unik ēdo muaj tė cilėt e lexojnė revistėn dhe i qasen informacioneve shtesė dhe burimeve pėr ndėrmarrėsi. Pėrgjatė viteve tė fundit, Znj.Cosper ka qenė dėshmitare dhe ishte zė i sukseseve dhe dėshtimeve nė biznes, duke reflektuar mendim tė vendosur dhe tė suksesshėm prej njė ndėrmarrėseje. Amy beson qė nė botėn e ndėrmarrėsisė, “nė anėn tjetėr tė frikės ėshtė suksesi”, duke dėshmuar kuptimin e saj tė thellė se si tė shtyhet tutje idea e biznesit me pasion dhe kreativitet.

Amy ėshtė kthyer nė misionere pėr ndėrmarrėsinė globale, si njė ndėr folėset mė tė spikatura dhe gjithashtu duke qenė pjesė e jurisė nė ngjarje si: Disrupt Athens nė Greqi, Creative Business Cup nė Kopenhagė, ShiftSplit nėKroaci dhe Global Enterpreneur Network Conferences nė Milano. Gjithashtu sa i pėrket pėrvojės sė saj nė ndėrmarrėsi, asaj shpesh i kėrkohet tė ofroj njohuritė e saj nė tema ndėr mė tė ndryshmet nė fushat si: ekonomi, optimizimi i rrjeteve sociale, transmetime, internet, VC, media, online profiling dhe sjellje tė pėrdoruesve. Ekspertiza e Znj.Cosper nė teknologji, dhe njohuritė e saj tė gjera nė mediat e reja, nxjerrin nė pah potencialet e saj tė lidershipit dhe ndėrmarrėsisė.

Momentalisht, ajo ka lėnė revistėn nė mėnyrė qė tė fokusohet nė shkrimin e njė libri pėr ekosistemin e ndėrmarrėsisė rreth botės, ku KosICT dhe Kosova janė destinacioni i saj i ardhshėm.