Prej muajsh industria e teknologjisė flet pėr njė lloj evenimenti qė do tė mbahet nga Apple nė Pranverė i gjithi dedikuar harduerėve. Dhe ndėrsa Pranvera ėshtė mė pranė sė kurrė, edhe spekulimet janė mė pranė tė vėrtetės.

Njė prej burimeve mė tė besueshme tė informacioneve sekret ėshtė sajti Japonez Mac Otakara i cili thotė se ky aktivitet i Apple do tė mbahet nė Mars gjatė tė cilit pritet tė shkėlqejė njė iPad.

E gjithė linja e tabletėve qė nga modeli 7.9 inē, tek 9.7 inē, dhe 12.9 inē do tė pėrditėsohen por ylli i vėrtetė do tė jetė modeli i ri 10.5 inē iPad Pro.

Ky version i ri “mini” i origjinalit iPad Pro do tė ketė katėr bokse, ekran me teknologjinė True Tone dhe njė kamėr tė pasme 12 megapiksel.

Kamera dhe ekrani nė fjalė do tė mbėrrijnė edhe nė iPad Pro 12.9 inē. Njė pjesė e madhe e produkteve tė linjės iPad nuk janė prekur qė nga Shtatori i 2015-ės kur Apple solli iPad Pro dhe iPad Mini 4.

I vetmi produkt iPad qė nga kjo periudhė ėshtė modeli 9.7 inē iPad Pro.