Nė konferencėn e sotme WWDC, Apple ndėrmjet tjerash, prezantoi edhe sistemin operativ iOS 11.

Risia e parė ka tė bėjė me mesazhet iMessages, tė cilat tash sinkronizohen nė iCloud. Kjo do tė thotė se nėse blini njė pajisje tė re dhe e lajmėroni nė iCloud, tė gjitha porositė tuaja iMesseges do tė sinkronizohen.

Ka edhe njė ngritje tė integrimit nė tė gjitha pjesėt e sistemit operativ, ėshtė pėrmirėsuar edhe kamera.

Me kombinimin e tė gjitha teknologjive aktuale, ėshtė pėrmirėsuar edhe mėnyra e portretit, e cila tash prodhon fotografi mė kualitative, transmeton KosovaPress.

Njėra nga ndryshimet mė tė mėdha ka ndodhur nė qendrėn e kontrollit. Tash ka renditje tė ndryshme, me detaje tė cilat ngjasojnė me telekomandė. Nė Apple thonė se kjo renditje ėshtė natyrale.

Aty ėshtė edhe mėnyra e re e hapjes, e cila me njė gjest hap hapėsirėn me lajmėrime.

Fotografitė kanė fituar pėrmirėsim nė kreacionin e animimeve Live.

Hartat e Apple tash sjellin planet e qendrave tregtare, kryesisht nė qytetet amerikane, si dhe terminalet dhe aeroportet mė tė mėdha tė botės.

Car Play ėshtė pėrditėsuar me masa tė reja tė sigurisė, tė cilat pamundėsojnė leximin e porosive gjatė kohės sė vozitjes.

Tregtia nė Apple pėr herė tė parė nė histori ėshtė ri-dizajnuar. Hyrja nė tregti tash fillon me “today”, pėrkatėsisht “sot”, pasuar nga lojėrat.

Koncepti i ri i tregtimit tė aplikacioneve duhet tė pėrmirėsojė pėrvojat e pėrdoruesve, shpresojnė nė Apple.