Receta Gatimi

Katėr gjėra qė duhet t’i dini para se tė zgjidhni se ēfarė dhe ku tė studioni


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Ide Katėr gjėra qė duhet t’i dini para se tė zgjidhni se ēfarė dhe ku tė studioni
  1. Ēfarė bėni me qejf

  Para zgjedhjes sė karrierės (fushės sė studimit) filloni duke shqyrtuar gjėrat qė bėni mirė dhe krahasoni ato me lėndėt qė keni mėsuar gjatė shkollės sė mesme. Ēka keni mėsuar mė me qejf e ēka keni konsideruar si tė vėshtirė pėr ta mėsuar. Ju mund tė habiteni kur gjeni se disa nga gjėrat qė ju pėlqen tė bėni ēdo ditė mund tė jenė nė fakt faktor kyē tė njė karriere tė suksesshme.

  2. Vlerėsoni shkathtėsitė tuaja

  Gjithkush ka talent tė veēantė qė mund tė materializohet nė njė drejtim tė njė caktuar. Pėr shumė njerėz, talenti ka qenė i pranishėm qė nga fėmijėria; Pėr tė tjerėt talenti/shkathtėsia mėsohen me kalimin e kohės. Filloni duke shikuar aftėsitė qė mund tė pėrdoren nė punė ose shikoni nė shtigjet e karrierės qė pėrputhin aftėsitė dhe talentet tuaja aktuale.

  3. Sa keni mundėsi tė fitoni bursa nga universiteti qė zgjedhin pėr vazhdim tė shkollimit?

  Vizitoni web-faqet dhe rrjetet sociale (Facebook, Instagram) tė universitetit qė mendoni tė zgjidhni se a ka ndonjė postim (foto) tė studentėve qė kanė fituar bursa studimi jashtė vendit. Zakonisht universitetet private qė kanė marrėveshje pėr bursat Erasmus ofrojnė bursat dhe mundėsitė mė tė mira pėr vazhdimin e studimeve apo shkėmbime pėr njė semestėr nė vendet dhe universitetet mė tė mira evropiane dhe botėrore.

  4. Ne Universitetin qe ju zgjidhni sa student qe pėrfundojnė shkollimin punėsohen

  Nėse e njihni dikė qe e ka pėrfunduar universitetin ne te njėjtin fakultet (kolegj) qė ju po mendoni tė studioni mos hezitoni ti pyesni se sa vėshtirė e kanė pasur tė gjejnė njė vend pune. Gjithsesi edhe pėr kėtė fakt referohuni nė web-site ose rrjete sociale tė kolegjeve. Nėse kolegji I caktuar promovon punsueshmėrinė e studentėve atėherė pa hezituar shkoni caktoni takim dhe pyesni direkt personat pėrgjegjės pėr numrin e studentėve qė punėsohen pas pėrfundimit tė studimeve. Kolegjet qė nuk e promovojnė punėsueshmėrinė kanė problem serioze dhe si tė tilla ju duhet ti eliminoni nga zgjedhja juaj.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e ArianG
  Anėtarėsimi
  Apr 2018
  Vendndodhja
  Tirana
  Postime
  4
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Per mua keshilla e pare eshte me e rendesishmja. Ne qoftese ke nje profesion te cilin nuk e ben me qef do kesh nje jete stresuese e cila do ndikoje ne cdo pjese te jetes.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-02-2013, 10:31 PM
 2. Ja cfare duhet te dini per planetin TOKE !!
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 10:32 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2011, 11:25 PM
 4. Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN
  Nga ReniX nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 13-03-2010, 02:58 PM
 5. 10 Gjėra qė Duhet ti Dini pėr Modėn
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2007, 04:44 PM

Etiketat pėr kėtė Temė