Instagram ėshtė gati tė konkurrojė me YouTube. Sot nė njė ngjarje nė San Francisko, kompania njoftoi se do tė fillojė duke i lejuar pėrdoruesit tė ngarkojnė video deri nė njė orė nė gjatėsi, pwrderisa deri tani ishte nė kufirin e njė minute.

Dhe pėr tė strehuar videot e reja mė tė gjata nga krijuesit e pėrmbajtjeve dhe publiku i gjerė, Instagram po lanēon IGTV. I disponueshėm nga njė buton brenda ekranit tė Instagram, si dhe njė aplikacion i pavarur, IGTV do tė nxjerrė nė pah video popullore nga njerėz tė famshėm tė Instagram.

“Ėshtė koha qė video tė ecė pėrpara dhe tė evoluojė,” tha CEO i Instagram Kevin Systrom nė skenė nė kėtė ngjarje. “IGTV ėshtė pėr tė shikuar video tw gjata nga krijuesit tuaj tė preferuar.”