Receta Gatimi

Shkencėtarėt kanė zhvilluar aplikacionin qė ruan jetėgjatėsinė e baterisė nė telefona


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26

  Wink Shkencėtarėt kanė zhvilluar aplikacionin qė ruan jetėgjatėsinė e baterisė nė telefona  Kemi parė se si kompanitė e ndryshme kanė dalė me metoda tė ndryshme pėr tė kursyer jetėgjatėsinė e baterisė nė telefona. Megjithatė, kjo zakonisht vjen nė kurriz tė performancės dhe funksionalitetit.


  Mirėpo duket se nė Universitetin e Waterloo, studiuesit kanė arritur nė tė vėrtetė tė krijojnė njė app qė do tė zgjasė jetėn e baterisė nė telefon pa ndikim nė performancėn.Ky aplikacion ėshtė i dizajnuar mė shumė pėr telefonat Android, pėr shkak tė pėrshtatshmėrisė me sistemin.

  Nė thelb, ajo qė bėn ky aplikacion ėshtė se sa herė qė aplikacionet janė tė hapura pėrmes shumė dritareve, do tė zvogėlohet niveli i ndriēimit tė aplikacioneve jo kritike, gjė qė do tė ndihmojė nė zvogėlimin e sasisė sė baterisė qė tregon ekrani i telefonit.

  Sipas Kshirasagar Naik, profesor nė Fakultetin e Inxhinierisė Elektrike dhe Kompjuterike tė, “Ne kemi zhvilluar njė aplikacion qė pėrdoruesit mund tė instalojnė nė pajisjet e tyre dhe tė pėrdorin pėr tė zvogėluar ndriēimin e aplikacioneve jo kritike. Pra, kur jeni duke bashkėvepruar me njė aplikacion, ndriēimi i dritares tjetėr zbret duke reduktuar konsumin e energjisė tė pajisjes. ”

  Bazuar nė testimin e aplikacionit tė tyre me 200 pėrdorues, u zbulua se aplikacioni arriti tė zgjasė jetėgjatėsinė e baterisė deri nė njė minimale prej 10%, dhe maksimalisht nė 25%.

  Pėr fat tė keq, aplikacioni nuk mund tė shkarkohet nga publiku pėr momentin dhe pėr mė shumė ka edhe kufizime pėr aplikacionin, pasi qė funksionon vetėm nė OLED dhe jo LCD. Sidoqoftė, ėshtė njė tipar interesant dhe njė qė shpresojmė se Google ose OEM tė tjerė tė Android do tė marrin nė konsideratė si njė tipar nė tė ardhmen.

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e ingal
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Vendndodhja
  Durrės
  Postime
  1,351
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  19
  Mėnyra mė e mirė pėr tė ruajtur jetėgjatėsinė e baterisė sė telefonit ėshtė duke e pėrdorur sa mė pak telefonin. Me kėto telefonat jemi bėrė si zombi.

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  26
  mundesia per ta bere nje bateri te qendrueshme, ekziston! Por problemi qendron tek fakti qe nuk ju volit atyre qe i prodhojne ato!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Report: Samsung ėshtė duke zhvilluar njė konkurrent tė Apple Pay
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-12-2014, 11:57 AM
 2. Ushqimi qė ruan qetėsinė
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-09-2011, 11:08 AM
 3. Njė test gjaku qė parashikon jetėgjatėsinė
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 17-05-2011, 09:20 PM
 4. Facebook ruan fotografitė dhe bisedat e fshira
  Nga vaaldr1n nė forum Social Networks - Rrjetet Sociale
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 21-10-2010, 11:22 AM
 5. Ekspozimi ne diell mund te rrise jetegjatesine :)
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-01-2008, 11:56 AM

Etiketat pėr kėtė Temė