E keni pyetur ndonjėherė veten “si mund te humbasė 5 kile ne jave”? Nėse po me kėtė artikull do tė ju tregojmė. Nėse jo, nuk ka gjė nė kėtė artikull do ju tregojmė se si te humbisni 5 kile per nje jave.

Dieta me kos faktikisht, ėshtė njė dietė bashkėkohore, e cila bazohet nė receta tė pasura me proteina dhe tė varfra me karbohidrate. Ajo siguron elementėt e nevojshėm ushqyese pėr organizmin nėpėrmjet njė ekuilibri ushqimor tė pėrsosur. Por nė tė njėjtėn kohė, pakėson ndjeshėm numrin e kalorive. Kjo bėn qė trupi pėr energjinė e nevojshme tė sigurojė kaloritė nėpėrmjet indeve dhjamore tė depozituara, kryesisht nė zonėn e barkut, duke mundėsuar nė kėtė mėnyrė shkrirjen e yndyrave. Dieta me kos pėrjashton ėmbėlsirat, duhanin, alkoolin dhe pijet e gazuara.

Nė kėtė dietė do tė pėrdorim edhe sallata pėr ta bėrė edhe pak tė shijshme. Por kini parasysh, qė sallatat duhen ndėrtuar me shumė pak vaj dhe duhet tė pėrdorni ulliri ekstra tė virgjėr. Gjithashtu rekomandohet qė gjatė kėsaj diete tė konsumoni sa mė shumė ujė, si dhe tė kryeni aktivitete fizike pėr rezultate sa mė tė mira dhe tė shpejta.
Lexoni dieta 1 javore