Me njė ēmim bazė prej 749 dollarė, telefoni ka ekran 5.8-inē por i mungojnė disa prej veēorive tė avancuara tė vėllezėrve tė mėdhenj edhe pse jo shumė njerėzve kanė pėr tu rėnė nė sy.

Krahas flagshipėve Galaxy S10 dhe S10 Plus, Samsung sot prezantoi njė model buxhetor me kosto tė ulėt qė e quan Galaxy S10E.

Me njė ēmim bazė prej 749 dollarė, telefoni ka ekran 5.8-inē por i mungojnė disa prej veēorive tė avancuara tė vėllezėrve tė mėdhenj edhe pse jo shumė njerėzve kanė pėr tu rėnė nė sy.

Shumė pėrdorues do tė ishin tė lumtur edhe pa ekrani e harkuar, pikselėt ekstra, apo sensorin e tretė tė kamerės sė pasme qė i merrni me modelin e shtrenjtė Galaxy S10.

Gjithashtu skaneri i shenjave tė gishtėrinjve nuk ėshtė nėn ekran si S10 dhe S10 Plus por nėn anėn e telefonit.

S10E mund tė jetė buxhetor por tė ngjan mė shumė me njė telefon. Njerėzit qė po kėrkojnė njė telefon flagship pa funksione tė avancuara do tė ishin shumė tė kėnaqur edhe me S10E.

Tė jep ndjesinė e njė iPhone X i cili gjithashtu ka ekran 5.8-inē. Ėshtė i zhytur nė metal dhe xham tė cilėt justifikojnė koston prej 750 dollarėsh. Vjen me certifikimin IP68 tė rezistencės ndaj ujit dhe pluhurit e ky ėshtė avantazh i qartė.

Por gjithashtu ka karikim wireless dhe mund tė karikojė aksesorėt e Samsung ashtu si S10 dhe S10 Plus.


Specifikat e Harduerit:

 • Ekrani: 5.8-inch “Dynamic AMOLED” Full HD+ 19:9
 • Kamera e Pasme: Kėnd tė gjerė 12-megapixel (77-gradė) dhe kėnd super tė gjerė 16-megapixel (123-gradė)
 • Kamera selfie: 10-megapixel
 • Dimensionet: 69.9 x 142.2 x 7.9mm; 150 gram
 • Procesori: Snapdragon 855
 • RAM: 6GB ose 8GB RAM
 • Memoria: 128GB ose 256GB plus microSD
 • Bateria: 3,100mAh
 • OS: Android 9 Pie me Samsung One UI
 • Konektiviteti: Wi-Fi 6, Bluetooth 5, LTE Cat.20
 • Karikim wireless, USB-C, portė kufjeshEkrani

Ndryshe nga telefonėt e fundit Samsung Galaxy, ekrani i S10E ėshtė i rrafshėt pa skaje tė hardkuara si S10 dhe S10 Plus. Megjithatė kornizat e ekrani mbeten tė vogla krahasuar me shumė telefonė ditėve tė sotme. Kamera selfie vjen me dizajnin “hole-punch” nė cepin e djathtė lart.

Vetė ekrani nuk ka ndonjė diferencė tė madhe me S10 apo S10 Plus. Samsung thotė se ėshtė i certifikuar pėr HDR10+ dhe rezolucioni ėshtė Full HD+ 1080p me raport 19:9. Megjithatė nuk preism qė tė ketė numrin e pikselėve tė Galaxy S10 dhe S10 Plus.


Hardueri dhe kamerat

Mos harrojmė, ka njė portė kufjesh 3.5mm. Procesori ėshtė i njėjti, Snapdragon 855. Por tek kamera Galaxy S10E ėshtė nė disavantazh tė qartė. Nė vend tė tre kamerave merrni vetėm dy: njė tė zakonshme 12-megapiksel dhe njė 16-megapiksel super tė gjerė.

Ato janė tė shpejta dhe kanė funksione tė avancuara. Njė prej modaliteteve quhej “Shot Suggestion” qė ofron disa indikatorė pėr tu orientuar qė tė realizono foto sa mė profesionale.

Samsung gjithashtu thotė se edhe ky model ka procesorin neural qė pajis kamerėn me inteligjencė artificiale. “Scene Optimizer” zgjedh modalitetin e kamerės qė keni nevojė nė kushte tė caktuara.

Kompania thotė se telefoni realizon video 4K HDR+ dhe pėrdor “super steady video” pėr stabilizimin e tyre. Me S10E ju mungon sensori telefoto por shumica e njerėzve do tė kryejnė punė edhe me kamerėn me kėnd tė gjerė.

Softueri nė brendėsi ėshtė Android 9 Pie me One UI tė Samsung. Ky i fundit ka shtuar njė buton tė dedikuar pėr Bixby edhe tek S10E.

Porositė pėr telefonin fillojnė mė 21 Shkurt dhe del nė shitje mė 8 Mars. Opsioni bazė ėshtė 6GB RAM dhe 128GB memorie tė brendshme. Por mund tė blini deri nė 8GB RAM dhe 512GB memorie tė brendshme.

Pyetja qė bėjmė ėshtė nėse Galaxy S10E do tė gjejė vend nė treg kur kushton vetėm 150 dollarė mė pak se modeli i plotė S10? Por Samsung e ka ndėrtuar kėtė telefon tė konkurrojė me iPhone XR dhe jo modelet e kompanisė. Pėrgjigja: mbetet nė dorėn e atyre qė pėlqejnė telefonė me ekrane tė vogla.