Receta Gatimi

Ēokollata e mirė pėr zemrėn, por e dėmshme pėr kockat


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema_d
  Anėtarėsimi
  Dec 2007
  Postime
  185
  Reputacioni
  0

  Ēokollata e mirė pėr zemrėn, por e dėmshme pėr kockat

  Ēokollata ka veti antioksidante dhe antidepresive, ndikon nė qarkullimin e gjakut, ul rrezikun kardiovaskular dhe ka veti dobiprurėse nė funksionin endotelialė.
  Sipas njė studimi tė publikuar nė revistėn “American Journal of Clinical Nutrition”, konsumimi i shpeshtė i ēokollatės shton rrezikun si tė osteoporozės ashtu dhe tė frakturės kockore te gratė qė janė nė moshė tė madhe. Nė studim kanė marrė pjesė njė kampion prej 1460 grash tė moshave nga 60 deri nė 75 vjeē dhe ka rezultuar se konsumi ditor ēon nė uljen dendėsisė kockore deri nė 3,1 pėr qind nė krahasim me ato qė konsumonin tė paktėn njė herė nė javė ēokollatė. Njė rezultat ky qė flet pėr njė rritje tė rrezikut pėr shfaqjen e osteoporozės dhe shfaqjen e frakturave kockore.
  Shkaku i kėtij efekti lidhet me ndikimin qė ka ēokollata nė pėrthithjen e kalciumit nga ana e kockės, qė mund tė japė njė dobėsim tė strukturės skeletore tė femrės. “Studimi mund tė ketė efekte tė mėdha pėr parandalimin e osteoporozės, por nevojiten prova tė tjera pėr ta konfirmuar”, pohojnė autorėt e studimit.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18
  Ehhhhhhhh une vdes per cokollate le te jete e demshme sa te doje,kur e dua e ha,deri tani nuk me dhembe gje,

  te shohim kur te plakem,ne rast se e arrijme dhe ate moshe,

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e Belaa
  Anėtarėsimi
  Mar 2012
  Vendndodhja
  `BeRat ♥
  Postime
  88
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  Ehhhhhhhh une vdes per cokollate le te jete e demshme sa te doje,kur e dua e ha,deri tani nuk me dhembe gje,

  te shohim kur te plakem,ne rast se e arrijme dhe ate moshe,
  HAHAHAHHAHAHA jamm sh dakord me tyyy . . .Se imagjinoj dot vetenn pa nje cokollatee ne dit ( nje esht pak te thuash po njs ) !

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-10-2012, 10:24 AM
 2. Ēokollata ėshtė e mirė pėr shėndet aq sa edhe vrapimi
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 04-02-2012, 09:50 PM
 3. E qeshura e perditshme, e mire per zemren si ushtrimet dhe dieta
  Nga ulkina nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-09-2011, 01:05 PM
 4. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 25-03-2011, 05:36 PM
 5. Lėngjet e gazuara thyejnė kockat
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-07-2010, 10:46 AM