Receta Gatimi

Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 8 prej 8
 1. #1
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)

  [highlight=#FF8000:3ojqia18]Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)[/highlight:3ojqia18]


  [highlight=#FF40FF:3ojqia18]Origjinale:[/highlight:3ojqia18]

  Fjalet jane gra, veprat burra.

  Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone.

  Mat shtate here, e pri njehre

  Mollen e mire, e ha derri

  Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren.

  Peshku ne det, tigani ne zjarr.

  Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.

  Faji eshte jetim.

  Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.

  Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.  [highlight=#BFFF40:3ojqia18]Te modifikuara:[/highlight:3ojqia18]


  Grate bejne muhabet, burrat punojne.

  Jeto sikur te jetosh gjithmone, puno sikur te vdesesh neser.

  Pri sa te mundesh, por mat vetem nje here.

  Mollen e kalbet e hane jaranat .

  Nje dore lane tjetren, te dyja lajne komshiun.

  Peshku ne zjarr, tigani ne dyqan.

  Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihen heret kane i ze gjumi ne kembe.

  Faji eshte per budallenjte.

  Kur nuk te do nje lagje, perze krejt lagjen nga aty.

  Kush rron vetem me shprese, vdes i shpresuar.

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)

  Ka qene:
  Kush i ben gropen shokut bie vete brenda.

  Eshte:
  Kush i ben gropen shokut bie shoku brenda.

  Ka qene:
  Ai qe vetem per vete punon eshte si pema qe fruta sleshon.

  Eshte:
  Ai qe vetem per vete punon cdo dite shton nga 1 miljon.

 3. #3
  Nice Man Moderator Maska e Erlindi
  Anėtarėsimi
  May 2008
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  904
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17

  Re: Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)

  kam dhe une disa

  Trimi i mirė ta ēan ballin!
  Trimi i mirė me shoqe shumė!
  Mos i shiko gunėn, shikoji kuletėn!
  Fshati qė duket, ka drita!
  Fshati qė duket, s'do autobuz!
  Duaje atdheun si Donika Skėndebeun!
  Burrit sipas punės jepi hesapin* gruas sipas punės jepi trapin!
  Burri qė ėshte burrė, bėn 1 litėr shurrė!
  Burri qė ėshtė burrė, i var *oqet nė mur, dhe i godet me gur!
  Burrit qė ėshtė burrė, nuk i shkrefet kurrė!
  Ai qė tė rreh, ėshtė mė i fortė!
  Dielli i mirė duket qė nė mėngjes, dita e dhime duket n'darkė!
  I jep dorėn, tė merr orėn!
  Qyli ėshtė nėna e tė gjitha tė kėqijave, por si nėnė duhet respektuar!
  Shoku i mirė njihet nga lekėt!
  Guri i rėndė ėshtė pėr themele!
  Duaje atdhenė si miza halenė!
  Qingji i urtė pi ilaēet!
  Qentė le tė lehin, ti futja vrapit!
  Mendja e shėndoshė do kokė tė madhe!
  Delja qė ndahet nga kopeja ėshtė individualiste!
  Njeriu qė vetėm pėr vete punon, punon njė muaj dhe bėn 1 milion!
  Mė mirė njė vezė sot, sesa njė vezė nesėr!
  Feja e shqiptarit ėshtė pasuria!
  Nuk ėshtė rroba qė e bėn priftin, por ėshtė prifti qė bėn ēunat e lagjes!
  Ku tė duket balta mė e ėmbėl se mjalta! Nė ēmendinė!
  Kalit tė falur nuk i shikohet dėshmia e penalitetit!
  Punėn e sotme dėrgoja stafit lokal pėr nesėr!
  Nė rrezik e nė nevojė, seicili pėr hesap tė vetė!
  Bukė e kripė e zemėr! Benz, RedBull dhe femėr

 4. #4
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)

  Bravo erlind, paskan gallate keto

 5. #5
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18

  Re: Fjalė tė urta, tė pėrpunuara... (pėr tė qeshur)

  shume te lezetshme Erlindi

  dhe per te mos thene te verteta

 6. #6
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  Nuk eshet fjal e urt Por kenge

  Kur te jesh merzitur shum , ne raft te librat kerko, ''aty kam fshehur nje pistolet, futja vetes mos perto''

 7. #7
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  15
  Kush punon , ha
  kush nuk punon ha e pi

 8. #8
  i/e rregjistruar 10% Maska e agusto
  Anėtarėsimi
  Sep 2014
  Vendndodhja
  Fier, Albania
  Postime
  13
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Kush perton buke dhe gjell gjitoni i ēon,kush punon gjitonia hua dhume shpejt i kerkon.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Fjalė tė Urta
  Nga Lirenti nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 05-03-2013, 08:37 PM
 2. Fjale te urta, nga Sami Frasheri
  Nga kuklla nė forum Folklori Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 10:45 AM
 3. Fjale te urta seksuale!
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-01-2010, 09:53 PM
 4. Fjale te urta nga Bibla
  Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-05-2008, 05:43 PM
 5. Gjeni fjale me dy shkronjat e fundit te cdo fjale
  Nga ingal nė forum Arkivi Forumit
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 21-06-2007, 07:04 PM