Ashtu si shpikjet e tjera tė mėdha nė historinė e njerėzimit, teknologjia ka ndryshuar plotėsisht jetėn tonė nė njė mėnyrė qė kurrė nuk do ta prisnim. Ajo krijoi njė botė krejt tė re, ndryshoi perceptimin tonė, zakonet tona dhe solli mundėsi tė pafundme. Me kalimin e kohės, ne po mbėshtetemi tek teknologjia edhe mė shumė, aq sa nuk mund ta imagjinojmė tė jetojmė dot pa tė.

Si ndryshoi teknologjia mėnyrėn se si ne perceptojmė dhe krijojmė art

Arti abstrakt dhe dixhital, risitė e ndryshme, metodat, teknikat dhe tendencat e reja kanė ndryshuar botėn e artit dhe kulturės. Sidoqoftė, gjatė dekadave tė fundit, arti dhe teknologjia janė bėrė mė tė lidhura se kurrė mė parė dhe telefonat inteligjentė luajtėn njė rol tė madh nė kėtė proces.

Kamerat telefonike zhvillohen dhe pėrmirėsohen vazhdimisht, duke ofruar karakteristika tė reja dhe cilėsi mė tė lartė me ēdo model tė ri qė del nė treg. Kėtė vit, Samsung krijoi kamerėn e parė rrotulluese tė trefishtė 48 megapixel nė botė nė serinė e tyre tė fundit Galaxy A, e cila nuk mund tė krahasohet me asnjė kamerė smartphone deri mė tani. Gjithashtu, Samsung Note10 e re ėshtė renditur si pajisja mė e mirė pėr sa i pėrket cilėsisė sė imazhit, falė Night Mode tė azhurnuar dhe veēorive tė pėrmirėsuara tė kamerės. Pėrveē kėsaj, pėrdoruesit mund tė kontrollojnė nga distanca kamerėn me revolucionarin S Pen, duke ndryshuar modalitetet, afruar apo larguar imazhin, duke lėvizur midis kamerave tė pėrparme dhe tė pasme dhe duke i shtuar kornizės sė fotos apo videos vepra arti personale.Pėr mė tepėr, Galaxy Tab S6 i ri i Samsung ėshtė krijuar pėr tė funksionuar si njė pajisje e besueshme pėr tė gjithė krijuesit. Artistja dhe fotografja Coco Capitįn, tepėr e dashur nė pasarelat e modės, pėrdor kėtė pajisje inovatore, tė pėrshtatshme pėr stilin e saj tė jetesės nė lėvizje, qė i lejon asaj ta mbajė atė me lehtėsi me njėrėn dorė, teksa skicon njė koncept qė mund tė shndėrrohet nė fotografi ose nė njė pikturė tė madhe

Kėto pajisje me tė vėrtetė ndryshuan perceptimin tradicional tė fotografisė, krijimin e filmave dhe arteve pamore, pasi ato e bėnė krijimin dhe shijimin e artit shumė mė tė lehtė dhe mė tė arritshėm.

Si ndryshoi teknologjia mėnyrėn se si shkėmbejmė njohuri

Teknologjia transformoi mėnyrat e edukimit dhe metodat e tė mėsuarit. Nė tė kaluarėn, gjetja e informacionit dhe studimi ishin procese tė gjata dhe tė vėshtira. Nė ditėt e sotme, teknologjia ju sjell informacione tė gjithėve mė shpejt se kurrė, duke e bėrė edukimin mė tė arritshėm.

Pėr shembull, studimi qė Samsung publikoi ​​nė IFA 2019 tregon se 73% e europianėve pretendojnė se TV ka pėrmirėsuar aftėsitė e tyre tė jetės – qoftė kjo pėr tė mėsuar njė gjuhė tė re, pėr tė provuar njė sport tė ri apo pėr tė bėrė punė vullnetare. Evolucioni i televizorit, si nė aspektin e pėrparimeve teknologjike, siē ėshtė teknologjia 8K, si dhe pėrmbajtjes me cilėsi tė lartė, tė larmishme nė dispozicion sot, ka njė ndikim tė prekshėm nė shumė aspekte tė jetės sė konsumatorėve.

Pėrveē televizorit, gjithēka qė i duhet njerėzve pėr tė mėsuar dhe eksploruar gjėra tė reja ėshtė njė laptop ose njė smartphone, dhe njė lidhje e fortė me internetin.

Pėr fat tė mirė, kompanitė e teknologjisė si Samsung janė duke punuar vazhdimisht pėr pėrmirėsimin e shpejtėsisė dhe aksesit tė rrjetit tė tyre, dhe rezultati i kėtyre pėrpjekjeve ėshtė lidhja mė e fundit 5G. Falė shpejtėsisė sė saj ultra tė lartė, si dhe lidhjes sė besueshme dhe tė qėndrueshme, pėrdoruesit nė tė gjithė botėn mund tė pėrdorin internetin pa probleme, duke kryer punėt e tyre edhe nė lėvizje.

Si ndryshoi teknologjia mėnyrėn se si jetojmė

Me kalimin e viteve, teknologjia ka krijuar mundėsi tė panumėrta tė cilat praktikisht kanė ndryshuar mėnyrėn e funksionimit tė gjėrave. Pėr shembull, me fshesat me korrent robot tė Samsung, pėrdoruesit do tė jenė nė gjendje tė shijojnė ditėn, duke e lėnė ndihmėsin e tyre tė vogėl tė bėjė pastrimin e plotė. Ai do tė llogarisė rrugėn mė tė efektshme, duke arritur tė pastrojė nė tė gjitha vendet e vėshtira dhe nė zonat qė i shpėtojnė pastruesve me korrent tradicionalė, si nėn shtretėr ose mobilje tė tjera.

Pėr mė tepėr, ka disa risi nė kuzhinė qė ndihmojnė nė uljen e nivelit tė mbeturinave qė prodhohen nė shtėpi. Nė sajė tė partneritetit me Whisk, njė zhvillues i platformės inteligjente tė ushqimit, Samsung prodhon pajisje tė tilla si listat inteligjente tė pazarit nė frigoriferėt e saj Family Hub, duke mundėsuar njė pėrvojė gatimi mė tė kėndshme dhe tė pėrgjegjshme pėr mjedisin pėr tė gjithė familjen.Dekada e parė e shekullit 21 solli njė evolucion tė shpejtė tė teknologjisė nė shtėpitė dhe jetėt tona dhe ajo vazhdon tė ndryshojė mėnyrėn se si jetojmė. Mbetet pėr t’u parė se ēfarė do tė na sjellė e ardhmja, por njė gjė ėshtė i sigurt – bota nė 10-30 vitet e ardhshme do tė jetė shumė mė ndryshe nga ajo e sotmja.

Siē pėrmendet dhe mė lartė, Samsung Electronics kėtė vit feston pėrvjetorin e tij tė 50. Pėrveē inovacioneve dhe teknologjisė, kujdesi pėr konsumatorėt dhe nevojat e tyre nė tė gjithė botėn ishte nė thelb tė misionit dhe vizionit tė Samsung qė nga fillimi i hershėm. Kjo ėshtė pikėrisht arsyeja pse kompania vendosi ta festojė kėtė pėrvjetor nė Shqipėri duke dhuruar teknologjinė dhe produktet e saj inovative pėr ata qė kanė mė shumė nevojė, pėr ta bėrė jetėn e tyre mė tė lehtė dhe mė funksionale. Punonjėsit e kompanisė do tė marrin pjesė nė njė sėrė aktivitetesh vullnetare, duke dhėnė kontributin e tyre pėr shoqėrinė lokale.Pėrpos aktiviteteve tė Pėgjegjėsisė Sociale tė Korporatės, kompania vendosi tė festojė kėtė pėrvjetor tė rėndėsishėm duke ofruar pėrvojėn e pėrdorimit, tė parėn e llojit tė saj, dhe duke befasuar klientėt vendas me ulje tė fantastike dhe ofertat mė tė mira tė shėrbimeve ēdo javė.