Receta Gatimi

Tė flesh me dikė qė gėrhet, dėmton shėndetin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema_d
  Anėtarėsimi
  Dec 2007
  Postime
  185
  Reputacioni
  0

  Tė flesh me dikė qė gėrhet, dėmton shėndetin

  Mesa duket zhurma e bezdisshme, jo vetėm dėmton gjumin, por shkakton dhe njė ndjeshmėri tė lartė tė presionit tė
  gjakut duke lehtėsuar shfaqjen e sėmundjeve tė tilla si: infarkti, bllok renal dhe demence.
  Tė paktėn kėshtu pretendojnė njė grup shkencėtarėsh londinezė tė “University College” dhe “Imperial College”,
  studimi i tė cilėve ėshtė publikuar nė numrin e fundit tė “European Heart Journal”.
  Sipas autorėve tė studimit, gjatė natės organizmi i njeriut nuk i pėrballon dot gėrhimat,
  zhurma e tė cilės paskan tė njėjtin decibel me tė njė treni qė kalon poshtė shtėpisė.
  Nė studim janė analizuar rastet e 140 kavieve qė jetonin nė zonėn pranė aeroportit londinez tė “Heathrow”.
  Gjatė eksperimenteve u vu re se sa mė shumė shtoheshin decibelėt, aq mė shumė rritej presioni i gjakut.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  20
  Po cfare ti besh atij qe gerhet,ta nxjerresh jashte?...

  eshte shume e pa durueshme ne fakt,booooooooooo,mjere ata qe flen, me ata qe gerhasin,

  ne rast se flen,

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mania pėr tė qėnė i pėrsosur dėmton shėndetin
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2013, 08:37 PM
 2. Pėrdorimi i tepėrt i smartphonė dėmton shėndetin
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-06-2012, 11:23 PM
 3. Keqardhja pėr tė kaluarėn dėmton shėndetin
  Nga gjendar nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-03-2011, 12:48 PM
 4. Ajo ēka dėmton dhėmbėt, dėmton edhe shėndetin
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-07-2009, 07:48 PM
 5. Sa e dėmton Duhani Shėndetin?
  Nga Altin111 nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-01-2008, 02:53 PM