Receta Gatimi

Sheshi Skėnderbej, Tirane


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e ema_d
  Anėtarėsimi
  Dec 2007
  Postime
  185
  Reputacioni
  0

  Sheshi Skėnderbej, Tirane

  Pėrzgjidhen gjashtė studiot mė tė mira ndėrkombėtare qė do tė vijojnė konkurrimin pėr Rigjallėrimin e
  Sheshit Skėnderbej
  Nė datat 6, 7 dhe 8 Mars u mblodh Komisioni i Short - listimit, i cili shqyrtoi 19 aplikimet e ardhura
  nė adresė tė Konkursit Ndėrkombėtar pėr Rehabilitimin e Sheshit Skėnderbej. Konkursi ėshtė strukturuar
  si njė proces i hapur nė dy faza. Nė Fazėn I, tė gjithė profesionistėt qė plotėsonin kushtet e pėrcaktuara
  nė Detyrėn e Projektimit, ishin tė ftuar dhe aplikuan duke sjellė njė Deklaratė Eksperience dhe njė
  Skicė-ide pėr organizimin hapėsinor tė Sheshit.

  Komisioni i ngritur pėr kėtė konkurs shqyrtoi 19 aplikimet e ardhura nga Hollanda, Italia, Greqia, Rusia,
  Gjermania, Spanja, Franca, Belgjika, New York, Masachussets. Komisioni i Short - listimit nė pėrfundim
  tė vlerėsimit dhe pikėzimit, mori vendim tė pėrzgjedhė 6 aplikues. Studiot e pėrzgjedhura janė:

  1. Daniel Libeskind – New York

  2. Architecture Studio – Francė

  3. Josep Lluis Mateo – MAP Arquitectos – Spanjė

  4. MVRDV – Hollandė

  5. ATENA Studio & Partners - Italy

  6. 51N4E - Belgium

  Propozimet e zgjedhura janė tė larmishme dhe mjaft premtuese pėr njė garė tepėr dinamike nė Fazėn e Dytė.

  Finalistėt e Fazės II do tė pėrgatisin secili njė projekt tė detajuar qė do ta dorėzojnė nė fund tė kėsaj
  faze. Faza II finalizohet me vlerėsimin e Jurisė Ndėrkombėtare qė do tė zgjedhė projektin dhe ekipin
  fitues, i cili do tė kontraktohet pėr tė punuar mbi projektin e detajuar tė zbatimit pėr Rehabilitimin e
  Sheshit Skėnderbej.

  Gjatė fazės sė dytė do tė organizohen ekspozita dhe prezantime publike, dhe Bashkia e Tiranės do tė
  informojė publikun hap pas hapi pėr tė gjitha fazat e konkurrimit.


  10.03.2008

 2. #2
  Mr. Lirenti Administrator Maska e Lirenti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  root
  Postime
  444
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10

  Re: Sheshi Skėnderbej, Tirane

  Bravo per kete inisjative, uroj te pakten qe projekti te shkoje deri ne fund dhe je ne xhep(leket) te ndonje politikani

  Urime, dhe sa me shpejt drejtimit te Evopes...

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e MUAHHH
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  11
  Reputacioni
  0

  Re: Sheshi Skėnderbej, Tirane

  Do fitojne Francezet qe te fitoje leke Edi Rama

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Xhamia e madhe do te ndertohet tek sheshi Namazgjase.
  Nga 3r1k0 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-03-2012, 12:05 AM
 2. Borė nė Tiranė
  Nga PinkPrincess nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-02-2012, 05:24 PM
 3. Anullohet Projekti pėr sheshin Skenderbej ne Tirane
  Nga PinkPrincess nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2011, 08:49 PM
 4. Protesta ne Tirane
  Nga argent nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 26-01-2011, 08:07 PM