Receta Gatimi

Te kthehesh te dashuria e vjeter


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 3 123 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 56
  1. #1
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36

    Te kthehesh te dashuria e vjeter

    Berti, njė arkitekt tiranas, ka patur njė histori tė gjatė me Norėn, njė raport qė ka pėrfunduar sepse ajo ėshtė dashuruar me dikė tjetėr. Por dashuria pėr tjetrin, Norės, i ėshtė shuar shpejt, dhe pas 9 muajsh e ka rimarrė nė telefon Bertin. Sigurisht qė e ka bėrė kėtė pėr tė kėrkuar ngrohtėsi. Juli, e dashura e re e Bertit, sapo ka vendosur tė bashkėjetojė me kėtė tė fundit, duke qenė tė dashuruar.

    Pikėrisht nė valėn e dashurisė sė tyre i ka shpėrthyer patatja e nxehtė nė dorė, sepse ėshtė pėrballur me Norėn, e cila ėshtė treguar shumė insistuese. “U bėra histerike”, thotė Juli para gazetares sonė. “Kur kam llogaritur periudhėn qė ai kalon nė telefon duke dėgjuar atė, duke dėgjuar hallet e saj, nisa tė bėrtisja, tė ulėrija dhe tė bėhesha tmerrėsisht xheloze. Nuk di si ta shpjegoj gjendjen time. I thashė Bertit se do tė bėja gati valixhet dhe do tė largohesha menjėherė”. Rezultati? Njė grindje e vazhdueshme, qė gjithnjė pėrfundonte me frazėn: “Duhet ta ndihmoj tė shkretėn se ėshtė nė krizė. Ti rri e qetė nuk ke pse shqetėsohesh aspak”. Por ankthi mė gėrryente pėrbrenda, dhe jeta paskėtaj m’u bė ferr.
    Bashkėjetesa jonė u bė e bezdisshme dhe e mbushur me batuta negative, dhe plot ligėsi. Kėshtu vazhdoi disa kohė derisa ia mbatha. Nuk e duroja dot mė. Ndėrkohė qė Adela, pėrkthyese 34 vjeēare ka ndjekur rrugėn e durimit. Pėrballė ish-it tė Albanit, qė tashmė ishte njė mike e madhe e tij ka vendosur tė shohė dhe tė takohet me njė ish simpatizant tė saj, shok klase. “Nuk ėshtė se bėnin ndonjė gjė tė veēantė, i kėrkoja ndonjė mendim, pinim ndonjėherė kafe dhe qanim ndonjė hall”. Albani duke u ndjerė i kėrcėnuar nga kjo gjė ka dashur tė bėhet njė ballafaqim dhe njė sqarim.
    Dhe kėshtu pak nga pak qė tė dy kanė nisur tė rrallojnė takimet me i-shat e vet dhe t’i japin vendin e duhur lidhjes sė tyre duke kthyer ēdo gjė nė normalitet. Ndėrkohė qė Rudinės, mėsuese nė Tiranė i ėshtė dashur tė takohet me i-shen e tė dashurit tė saj. E ka hasur nė hyrje tė shkollės, e cila i ka bėrtitur nė fytyrė “Iliri ėshtė i imi, dhe unė do ta marr pėrsėri”!.... “Pra nė njėfarė mėnyre mė ka urdhėruar qė tė zhdukem nga jeta e tij, duke mė treguar me hollėsi gjithė pasionin qė kishte patur Iliri im pėr tė, duke sajuar lidhjet qė kishin edhe tani duke mė thėnė se ai nuk kishte kurajon tė mė thoshte tė vėrtetėn. Shumė e nxehur mė ka thėnė qė tė largohesha menjėherė prej tij, se ndryshe do ta pėsoja. Duke ruajtur durimin kėrkova tė bisedoja hapur me tė dashurin tim. Nė fakt nuk ishte e vėrtetė asgjė. Dhe mė pas i kam patur tė gjitha provat. Ajo e ndiqte dhe ai nuk ia dilte tė sillej brutalisht me tė, sepse nė tė shkuarėn e kish dashur shumė. Mė ėshtė dashur shumė punė ta bind se duhet tė sillej me tė ashtu siē sillej ajo, pėrndryshe do tė prishte raportin tonė. Dhe kėshtu ndodhi”. Historitė reale tregojnė se nuk ka ndonjė strategji fituese pėr kėto histori.

    Pra nuk ka asnjė studiues qė tė tregojė se mund tė ketė rezultat sjellja me inat apo me durim nė sqarimin e keqkuptimeve tė tilla. Ajo qė mund tė thuhet nga njė vėzhgues i qartė i realitetit tė sotėm ėshtė se ēdokush prej nesh ėshtė njė “ish” i dikujt dhe shpesh nė njė ēast tė jetės na ndodh tė shtyhemi nė kujtime, inate, nostalgji qė na nxisin tė rikthehemi sėrish... Nuk ka njė shkollė” guide” qė tė na ndihmojė tė orientohemi nė njė trafik ndjenjash, shprehen ekspertėt e komunikimit. Kėshilla e tyre ėshtė: mos ndiqni kurrė impulsin e parė qė ndjeni.
    Duhet qė nė radhė tė parė tė gjykoni. Tė analizoni sjelljen e burrit qė dashuroni, pėrpara se tė merrni njė vendim. Nėse ai nuk merr pėrgjegjėsi ėshtė mirė t’ia bėni tė qartė para syve. Nėse ai ėshtė i pasigurtė dhe ka nevojė pėr konfirmime tė vazhdueshme, duhet ta mbėshtillni me dashuri posesive dhe me xhelozi. Duhet ta bėni tė kuptojė se sa vlen ai pėr ju. Nėse e doni, ėshtė mirė qė tė nisni ta studioni dhe tė bėni lėvizjen e duhur.

    Artikull nga revista bluetooth

  2. #2
    Veteliresi 35% Maska e landi i
    Anėtarėsimi
    Feb 2012
    Vendndodhja
    Nuk jam......
    Postime
    1,077
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    14
    po nese nuk e gjen ? si i behet ?

  3. #3
    i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
    Anėtarėsimi
    Mar 2013
    Vendndodhja
    where I want to be
    Postime
    456
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    12
    Inriguese tema hmmmmmmmm.nese behet fjale per dashurine e pare ajo nuk harrohet kollaj, cdo zenke me partnerin tend te ri do te ktheje gjithmone atje.momente dobesie kalojne te gjithe,por duhet te mbledhesh veten se ajo qe mbaroi nuk ja vlen me te rijetohet sepse ka pasur nje shkak qe mbaroi dhe ata dy persona thjesht nuk jane te destinuar te rrine bashke.Keshtuqe me keqardhje them se te kthehesh tek dashuria e vjeter do te thote te vuash perseri dyfish,per faktin qe do te ndahesh perseri dhe qe pas do te lesh nje jete qe ndoshta nuk eshte ideale,por me mund e ke krijuar dhe se dyti per faktin se do torturosh veten se perse e bere perseri kete gabim.

  4. #4
    Veteliresi 35% Maska e landi i
    Anėtarėsimi
    Feb 2012
    Vendndodhja
    Nuk jam......
    Postime
    1,077
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    14
    koha sheron cdo plage ,koha te hap shume plage ,kohe qe ben njerez, e njerez qe s'bejne dot kohe !!!!

  5. #5
    i/e rregjistruar 20% Maska e catemidleton
    Anėtarėsimi
    Mar 2013
    Vendndodhja
    where I want to be
    Postime
    456
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    12
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga landi i Lexo postimin
    koha sheron cdo plage ,koha te hap shume plage ,kohe qe ben njerez, e njerez qe s'bejne dot kohe !!!!
    ke folur tamam si Ismail Kadare!

  6. #6
    Veteliresi 35% Maska e landi i
    Anėtarėsimi
    Feb 2012
    Vendndodhja
    Nuk jam......
    Postime
    1,077
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    14
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga catemidleton Lexo postimin
    ke folur tamam si Ismail Kadare!
    edhe ai se din se ckam une ne koke !!!

  7. #7
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    Do te thote qe nuk gjete dicka me te mire ne treg

  8. #8
    i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
    Anėtarėsimi
    Jun 2013
    Postime
    410
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    11
    shume teme interesante une jam rikthyer tek dashuria ime e vjeter dhe eshte nje nga te paktat gjera qe pendohem se kam bere ne jeten time ,eshte nje humbje kohe dhe cdo gje seshte si me pare kur e kuptova qe cdo gjee kishte perfunduar atehere e mbylla perfundimisht ate kapitull dhe aty mu kujtuan fjalet e dikujt qe e vleresoj shume ,ishim duke ngren drek dhe ai papriyur me tha "dikush qe te le nuk te do nese ai do te donte fort do te bente do gje qe te te mbante"

  9. #9
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
    shume teme interesante une jam rikthyer tek dashuria ime e vjeter dhe eshte nje nga te paktat gjera qe pendohem se kam bere ne jeten time ,eshte nje humbje kohe dhe cdo gje seshte si me pare kur e kuptova qe cdo gjee kishte perfunduar atehere e mbylla perfundimisht ate kapitull dhe aty mu kujtuan fjalet e dikujt qe e vleresoj shume ,ishim duke ngren drek dhe ai papriyur me tha "dikush qe te le nuk te do nese ai do te donte fort do te bente do gje qe te te mbante"
    e ku ishe dej tash bre moter...? :/ Po shyqyr bre qe dole i the kto fjel, ta kuptojn "do" qe njerz jena kejt e bojm gabime se s'jem perfekt as1...

  10. #10
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Dicka qe thyhet nuk ngjitet me thot populli .

  11. #11
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    Dicka qe thyhet nuk ngjitet me thot populli .
    edhe po te ngjitet vijat cdo her do dallohen

  12. #12
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    edhe po te ngjitet vijat cdo her do dallohen
    shum cifte....ribashkohen per hir te koheve te shkuara...me shpresen se ato do rikthehen....
    pastaj ndahen prap se nuk e ndjejn me ate ngrohtesin e dikurshme.... pastaj prap rilidhen sepse ndjejn mungesen e kujtimeve dhe jo te personit ne fjale..
    dhe ka cifte qe ndahen mbi 7-8 here ne nje muaj.....deri sa pastaj vjen ajo ftohja totale , qe ai/ajo te shnderrohet ne nje te huaj...

  13. #13
    STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
    Anėtarėsimi
    Jul 2010
    Vendndodhja
    New Mojave
    Postime
    11,524
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    26
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    Dicka qe thyhet nuk ngjitet me thot populli .
    a ngjyve ti pak a...

    haha, shaka se po de po... Qashtu osht

  14. #14
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    Eh sa pun ka puna

  15. #15
    i/e rregjistruar 10% Maska e mi ra
    Anėtarėsimi
    Jun 2013
    Postime
    69
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Eshte e kote.....ska kuptim eshte njesoji sikur te kundershtosh veten tende ...argumentin tend....

  16. #16
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga vaaldr1n Lexo postimin
    a ngjyve ti pak a...

    haha, shaka se po de po... Qashtu osht
    nga ftohtesia edhe ngjitsi kishte ngrire ............

  17. #17
    Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    2,893
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    18
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
    ka cifte qe ndahen mbi 7-8 here ne nje muaj.....deri sa pastaj vjen ajo ftohja totale , qe ai/ajo te shnderrohet ne nje te huaj...
    E ke fjalen per adoleshentet?

    E keni me te degjuar apo me te provuar ju ?

  18. #18
    i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
    Anėtarėsimi
    Jun 2013
    Postime
    410
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    11
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga vaaldr1n Lexo postimin
    a ngjyve ti pak a...

    haha, shaka se po de po... Qashtu osht
    eshte dicka qe ti e provon per hir te koherave te vjetra dhe per ate dashuri qe ke ndjer me par por une e pranoj them se nuk ja vlente me e veshtire eshte sa te marresh vendimin se pastaj koha sheron cdo plage ,e vetmja gje qe me vjen keq eshte qe tani ai ka dale nga identiteti i vete ai ka qene cuni me i embel dhe qe me bente te qeshja pafund kur me perqafoj per her te pare mu duk ndryshe e me te kaluar ditet ndjeva se ai qe ishte me mua sishte ai qe dikur une kisha dashur me pare aq fort.

    - - - Updated - - -

    se harrova te pakten pjesen time une e bera qe te mos me ngelte pishman me vone qe e provova.

  19. #19
    i/e rregjistruar 10% Maska e inushja
    Anėtarėsimi
    Jun 2013
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    69
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    11
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ema love Lexo postimin
    shume teme interesante une jam rikthyer tek dashuria ime e vjeter dhe eshte nje nga te paktat gjera qe pendohem se kam bere ne jeten time ,eshte nje humbje kohe dhe cdo gje seshte si me pare kur e kuptova qe cdo gjee kishte perfunduar atehere e mbylla perfundimisht ate kapitull dhe aty mu kujtuan fjalet e dikujt qe e vleresoj shume ,ishim duke ngren drek dhe ai papriyur me tha "dikush qe te le nuk te do nese ai do te donte fort do te bente do gje qe te te mbante"
    e njejta gje me ka ndodhur dhe mua dhe rezultati ka qene i njejte.nese dikush vertet te do ben gjithcka per te te patur prane.mendoj se dashuria eshte nje ndjenje ndaj nje personi dhe per shkak te asaj ndjenje nese eshte e forte dhe e vertete njeriu le gjithcka per te vrapuar pas atij qe do.

  20. #20
    i/e rregjistruar 20% Maska e ema love
    Anėtarėsimi
    Jun 2013
    Postime
    410
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    11
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga inushja Lexo postimin
    e njejta gje me ka ndodhur dhe mua dhe rezultati ka qene i njejte.nese dikush vertet te do ben gjithcka per te te patur prane.mendoj se dashuria eshte nje ndjenje ndaj nje personi dhe per shkak te asaj ndjenje nese eshte e forte dhe e vertete njeriu le gjithcka per te vrapuar pas atij qe do.
    shume e sakte inushe por ja vlen qe ta provosh ,njeri bene aaq sa ka ne dore

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 3 123 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

  1. Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 18-05-2013, 10:26 AM
  2. Nje Muze Me Telefona te vjeter,,
    Nga abdullah92 nė forum Galeria Fotografike
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-02-2012, 07:56 PM
  3. Gruaja mė e vjetėr nė botė
    Nga vaaldr1n nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 06-10-2011, 08:36 PM
  4. LETĖR MIQVE TĖ MI TĖ VJETĖR
    Nga EMAUS nė forum Letėrsia shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 25-09-2008, 10:18 AM
  5. Rikthimi i gardes se vjeter
    Nga kuklla nė forum Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 15-02-2008, 11:10 AM