Fjalėt e urta 1

1 Fjalėt e urta tė Salomonit, birit tė Davidit, mbret i Izraelit,
2 pėr tė njohur diturinė dhe pėr tė mėsuar gjykimet e mėnēura;

3 pėr tė ditur si tė veprosh me urti, me drejtėsi, me gjykim dhe ndershmėri,

4 pėr t'u dhėnė shkathtėsi njerėzve tė thjeshtė, njohje dhe reflektim tė riut.

5 I urti do tė dėgjojė dhe do tė rritė diturinė e tij; njeriu i zgjuar do tė pėrfitojė kėshilla tė urta,

6 pėr tė kuptuar njė sentencė dhe njė enigmė, fjalėt e tė urtėve dhe thėniet e tyre tė errėta.

7 Frika e Zotit ėshtė fillimi i njohjes; por njerėzit e pamend pėrēmojnė diturinė dhe arsimin.

8 Dėgjo, o biri im, mėsimet e atit tėnd dhe mos i lėr pas dore mėsimet e nėnes sate,

9 sepse janė njė nur qė zbukuron kokėn tėnde dhe njė stoli nė qafėn tėnde.

10 Biri im, nė qoftė se mėkatarėt duan tė tė mashtrojnė, mos prano,

11 nė qoftė se thonė: "Eja me ne; kemi ngritur njė pritė pėr tė derdhur gjak; i ngritėm gracka tė pafajmit pa ndonjė shkak;

12 le t'i kapėrdimė tė gjallė, ashtu si Sheoli, tėrėsisht si ata qė zbresin nė gropė;

13 ne do tė gjejmė lloj-lloj pasurish tė ēmueshme, do t'i mbushim shtėpitė tona me plaēka;

14 ti do ta hedhėsh nė short pjesėn tėnde me ne, dhe tė gjithė ne do tė kemi njė qese tė vetme";

15 biri im, mos shko me ta nė po atė rrugė, ndale hapin nga shtegu i tyre,

16 sepse kėmbėt e tyre turren drejt sė keqes dhe ata nxitojnė tė derdhin gjak.

17 Shtrihet mė kot rrjeta pėrpara ēdo lloji zogjsh;

18 por kėta kurdisin prita kundėr gjakut tė vet dhe ngrenė kurthe kundėr vetė jetės sė tyre.

19 Tė tilla janė rrugėt e ēdo njeriu tė etur pėr pasuri; ajo ia heq jetėn atyre qė e kanė.

20 Dituria bėrtet nėpėr rrugė, zėri i saj dėgjohet nėpėr sheshe;

21 ajo thėrret nė vendet ku ka turma dhe ligjėron nė hyrje tė portave tė qytetit;

22 "Deri kur, o njerėz tė thjeshtė, do t'ju pėlqejė thjeshtėsia dhe tallėsit do tė kėnaqen duke u tallur dhe budallenjtė do tė urrejnė dijen?

23 Ejani nė vete nga qortimi im; ja, unė do tė derdh mbi ju Frymėn time dhe do t'ju bėj tė njohura fjalėt e mia.

24 Sepse unė thirra dhe ju nuk keni dashur, shtriva dorėn time dhe askush prej jush nuk i kushtoi vėmendje,

25 pėrkundrazi hodhėt poshtė tė gjitha kėshillat e mia dhe nuk pranuat ndreqjen time,

26 edhe unė do tė qesh me fatkeqėsinė tuaj, do tė tallem kur tė vijė ajo qė ju druani,

27 kur ajo qė druani tė vijė si njė furtunė, dhe fatkeqėsia juaj tė vijė si njė stuhi, kur t'ju mbulojnė fatkeqėsia dhe ankthi.

28 Atėherė ata do tė mė thėrrasin mua, por unė nuk do tė pėrgjigjem; do tė mė kėrkojnė me kujdes, por nuk do tė mė gjejnė.

29 Sepse kanė urryer dijen dhe nuk kanė zgjedhur frikėn e Zotit,

30 nuk kanė dashur tė pranojnė kėshillėn time dhe kanė pėrbuzur tė gjitha qortimet e mia.

31 Prandaj do tė hanė frytin e sjelljes sė tyre dhe do tė ngopen me kėshillat e tyre.

32 Sepse pėrdalja e njerėzve tė thjeshtė i vret dhe qetėsia e rreme e budallenjve i zhduk;

33 por ai qė mė dėgjon do tė banojė njė vend tė sigurt, do tė jetė me tė vėrtetė i qetė, pa frikė nga ēfarėdo e keqe".