Receta Gatimi

50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 32
 1. #1
  i/e rregjistruar 20% Maska e argjiro
  Anėtarėsimi
  Sep 2007
  Vendndodhja
  milano
  Postime
  108
  Reputacioni
  0

  50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Shqiptarėt qė janė bėrė tė njohur nė botė nga Kadareja deri te Kledi Kadiu.
  Ata ia kanė dalė tė fitojnė njė emėr nė Shqipėri. Mė pas ia kanė dalė qė nėpėrmjet kėtij emri tė pėrcjellin vlerat e kombit tonė nė mbarė botėn. Nė tė gjitha kohėrat ka pasur shumė shqiptarė qė kanė shėrbyer si ambasadorė tė kulturės dhe vlerave shqiptare nė botė. Dhe nė kėtė kohė, ja cilėt janė shqiptarėt fama e tė cilėve shkoi pėrtej kufijve tė vendit tonė.

  1. Ismail Kadare – shkrimtar
  Shkrimtari me famė tashmė botėrore dhe fitues i ēmimit “Man Booker Prize”

  2. Inva Mula – soprano
  Sopranoja me famė ndėrkombėtare, e cila pėrfaqėson denjėsisht vendin tonė nė skenat botėrore

  3. Ana Oxa – kėngėtare, Itali
  Kėngėtarja e njohur italiane ka pranuar se babai i saj ka mbėrritur nė Itali nga Shqipėria dhe pikėrisht nga Kruja

  4. Sandra Bullock, aktore SHBA
  Ėshtė bėrė e ditur se babai i Sandra Bullock ėshtė me origjinė shqiptare

  5. James Belushi – aktor, SHBA
  Aktori i famshėm amerikan, James Belushi, dhe vėllai i tė ndjerit John Belushi, ėshtė me origjinė shqiptare

  6. Eda Zari - kėngėrare, Gjermani
  Lindur nė Tiranė, Eda Zari jeton prej vitesh nė Gjermani, ku ėshtė njė kėngėtare, producente dhe kompozitore mjaft e famshme. Ajo ėshtė gjithashtu ambasadore e kulturės sė Shqipėrisė

  7. Ferid Murati
  Nobelisti me baba shqiptar dhe nėnė amerikane, Ferid Murati, fitoi ēmimin “Nobel” nė mjekėsi nė vitin 1998

  8. Angjelin Prelocaj
  Balet maestro i Parisit, Angjelin Prelocaj ėshtė fitues i njė sėrė ēmimesh ndėrkombėtare
  Me prinder te lindur ne Vermosh te Kelmendit-Malesi e Madhe

  9. Eliza Dushku – aktore, SHBA
  Aktorja e cila luajti pėrkrah Robert de Niros dhe Leonardo Di Caprio-s nė filmin “Historia e njė djali”, ėshtė me origjinė shqiptare

  10. Agim Kaba – aktor, SHBA
  Shumė pak e dinė se djaloshi simpatik qė ka luajtur nė telenovelėn “Ndėrsa bota rrotullohet”, ėshtė me origjinė shqiptare

  11. Stan Dragoti – regjisor, SHBA

  Regjisori dhe producenti hollivudian e bėri tė ditur para disa vjetėsh kur mbėrriti nė Shqipėri prejardhjen e tij shqiptare

  12. Richard Lukaj – ekonomist, Wall Street, SHBA
  I lindur nė Itali nga prindėr shqiptarė, Lukaj cilėsohet si “magjistari” i Wall Street, duke mbetur njė nga menaxherėt mė tė rinj tė njė rangu aq tė lartė

  13. Joseph DioGuardi – ish-kongresmen, SHBA
  Ish-kongresmeni amerikan, Joseph DioGuardi, i lindur nė Bronks, Nju-Jork, njėkohėsisht dhe lider i Ligės Civile Shqiptaro- Amerikane. Ai ėshtė me origjinė shqiptare dhe qė prej vitit 1989 ka bėrė 15 udhėtime nė Ballkan

  14. Emina Cunmulaj – modele, SHBA
  Supermodelja me origjinė shqiptare, Emina Cunmulaj, ėshtė shpallur ylli i ri i revistės sė famshme te fotomodeleve “Elite” dhe “Vogue” nė SHBA

  15. Donald Lambro – gazetar, SHBA
  Ai ėshtė njė gazetar amerikan me famė botėrore dhe mbi tė gjitha me origjinė shqiptare

  16. Tie (Tahir) Domi – lojtar hokeji, Kanada
  Ka lindur nė Ontario, Kanada mė 1 nėntor 1969 nga prindėr shqiptarė. Ėshtė njė lojtar hokeji mjaft i famshėm nė Kanada

  17. James Biberi – aktor, SHBA
  Aktor nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, ndėrkohė qė prindėrit e tij janė shqiptarė

  18. Tania Doko – kėngėtare, Australi
  Ajo e ushtron aktivitetin e saj nė Australi, por tashmė dihet se ajo ėshtė njė kėngėtare e suksesshme me rrėnjė shqiptare

  19. Mirela Tafaj – soprano, Kanada
  Si shumė tė tjerė, edhe Mirela Tafaj ėshtė njė soprano shqiptare, e cila ka bėrė emėr edhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė

  20. Elona Bojaxhi – aktore, modele, SHBA
  Elona Bojaxhi ėshtė modele dhe aktore me origjinė nga Berati. Ajo ėshtė zbuluar nga njė regjisor, duke filluar mė pas karrierėn aktoriale

  21. Laureta Meci – aktore, SHBA
  Laureta Meci, e lindur nė Kuēovė, ka pėrfunduar shkollėn prestigjioze tė aktrimit “Stella Adler” nė Nju-Jork dhe po avancon me karrierėn e saj

  22. Ilir Shaqiri – balerin, Itali
  Balerin i famshėm shqiptar nė Itali, u bė i njohur nga programi televiziv “Amici”

  23. Kledi Kadiu – balerin, Itali
  Balerin shqiptar me famė tė madhe nė Itali, pas pjesėmarrjes dhe suksesit tė tij nė programin televiziv “Amici”

  24. Leon Cino – balerin, Itali
  Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė, edhe Leon Cino u bė i njohur shumė shpejt nė Itali

  25. Klajdi Selimi – balerin, Itali
  Sėrish njė balerin shqiptar qė u bė shumė shpejt protagonist i programit “Amici”

  26. Marina Malota – aktore SHBA
  Ajo vjen nga njė familje me prejardhje shqiptare dhe ka luajtur nė shumė filma si “Til There was You”, “The Thin Red Line” etj., ndėrkohė qė edhe vėllai dhe motra e saj merren me aktrim

  27. Tedi Papavrami – violinist, Francė
  I lindur nė Tiranė, ai studio nė konservatorin kombėtar “Superieur de Musique” nė Paris.
  Ai ka interpretuar nė shumė skena tė botės

  28. Erald Dervishi – kampion botėror shahu
  I lindur nė Durrės, ai ėshtė njė nga kampionėt mė tė rinj nė historinė botėrore tė Shahut

  29. Mirsa Adami – pianiste
  E lindur nė Tiranė, Mirsa Adami fitoi nė 1990-ėn ēmimin e parė nė njė konkurs pėr tė rinjtė nė Itali dhe njė vit mė vonė interpretoi nė Roterdam, Holandė. Ajo luan si soliste nė dhomėn e muzikės dhe ėshtė shumė e suksesshme

  30. Saimir Pirgu – tenor
  Pavarėsisht se nė moshė tė re, Saimir Pirgu u bė shumė shpejt i njohur si tenor, duke fituar njė sėrė ēmimesh nė Itali

  31. Nate Dushku – aktor, SHBA
  Ai ėshtė vėllai i Eliza Dushkut dhe njėsoj si ajo rrjedh nga e njėjta familje me origjinė shqiptare dhe ėshtė njėkohėsisht aktor

  32. Hila Popaj – ish-aktor, SHBA (Chinatown)
  Ata qė kanė parė seritė e filmit “Ninja” duhet ta kenė parė pa e ditur se ai ėshtė shqiptar.
  Ai gjithashtu ka luajtur edhe nė “Chinatown”

  33. Liria Begeja – regjisore, Francė
  Liria Begeja ėshtė regjisorja e njohur franko-shqiptare

  34. Elsa Lila – kėngėtare, Itali
  Pasi korri mjaft sukses me ēmimet e saj tė para nė Festivalin Kombėtar Shqiptar, ajo u bė e njohur edhe nė Itali, ku mori pjesė nė festivalin e Sanremos

  35. Astrit Zejnati – balerin, Arizona, SHBA
  Pasi ka studiuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, Astrit Zejnati ka arritur tė jetė balet maestro nė Arizona

  36. Miriam Cani – kėngėtare, Gjermani
  Vajza e grupit “Preluders”, Miriam Cani, tashmė e njohur nė Gjermani dhe nė vende tė tjera evropiane, ėshtė nga Elbasani

  37. Stefi Gjine – teniste, Kanada
  Ajo ėshtė shumė e re, por njė teniste me njė tė ardhme qė premton shumė, me 124 trofe deri tani

  38. William Gregory – astronaut, SHBA
  William Gregory ėshtė njė astronaut amerikan, paraardhėsit e tė cilit kanė emigruar nga Shqipėria nė fillim tė kėtij shekulli

  39. Aurela Gaēe - kėngėtare, SHBA
  Kėngėtare shqipėtare qė tashmė po korr sukses edhe nė SHBA

  40. Igli Tare – futbollist, Itali
  Futbollisti shqiptar, i cili ėshtė mjaft i suksesshėm gjithashtu nė Itali

  41. Ambeta Toromani – balerinė, Itali
  Si shumė balerinė tė tjerė shqiptarė edhe Ambeta Toromani u bė shumė shpejt e njohur nė Itali

  42. Oni Pustina – model, Itali
  I shfaqur nė reklama tė ndryshme, Oni Pustina ėshtė modeli i famshėm shqiptar qė luan rolin e postierit nė emisionin “Ce posta per te”

  43. Valbona Ēoba – modele, aktore, SHBA
  Ajo u bė e njohur fillimisht nė Shqipėri, mė pas nė Greqi si njė modele e famshme, ndėrsa tani ėshtė modele dhe aktore nė SHBA

  44. Aris Golemi – balet maestro, koreograf
  I diplomuar nė Shkollėn e Baletit nė Tiranė, ai ka performuar live me kėngėtarin e muzikės kauntri, Dwight Yoakam, dhe gjithashtu ka qenė koreograf i disa pjesėve tė grupit N’SYNC

  45. Masiela Lusha
  E lindur nė Shqipėri, Masiela Lusha po vazhdon karrierėn e saj prej aktoreje nė SHBA. Ajo ėshtė shfaqur nė shumė filma dhe spote publicitare

  46. Kristina O’Donnelly
  E lindur nė Romė, Kristina O’Donnelly ėshtė e bija e njė shqiptari tė Maqedonisė. Ajo ėshtė shkrimtare mjaft e famshme

  47. Mariela Cingo
  Mariela ėshtė njė pianiste e re shqiptare me banim nė Londėr, ku ka fituar shumė ēmime pėr interpretimet e saj

  48. Laura Mersini Houghton
  Ajo ėshtė kozmologe dhe ėshtė shqiptare, si dhe njė nga femrat e pakta nė botė qė merren me kėtė shkencė

  49. Ardian Harri

  Ai ėshtė njė profesor shqiptar nė Universitetin e Shtetit tė Misisipit nė departamentin e ekonomisė bujqėsore

  50. Luan Krasniqi, boksier
  Ai ėshtė tashmė njė boksier mė famė, i cili ka mbajtur deri vonė titullin Kampion i Evropės

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  shume flm per keto informacione.

 3. #3
  i/e rregjistruar 10% Maska e xhushi
  Anėtarėsimi
  Jun 2008
  Postime
  47
  Reputacioni
  0

  Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  rrofsh argjiro.

 4. #4
  i/e rregjistruar 10% Maska e asder
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Postime
  29
  Reputacioni
  0

  Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  mungon hamdi salihi, lorik cana, valon behrami, roland gergjaliu, enver idrizi e shume tjere

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga asder
  mungon hamdi salihi, lorik cana, valon behrami, roland gergjaliu, enver idrizi e shume tjere
  Mund ta vazhdosh listen,

  mjafton emrin dhe nje pershkrim per ta :=)

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e asder
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Postime
  29
  Reputacioni
  0

  Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  te ta them te drejten po pertoj ta lodhi mendjen per te tjere .

  ata qe ajen i njohim te gjithe apo jo

  hamdi salihi-futbollist shqiptar qe luan dhe sheklqen ne austri, e gjithe austria e njeh
  lorik cana-kapiteni i njeres nga ekipet me te mire ne france njeri i audhuruar ne gjithe francen
  valon behrami-megjithese nuk e pranon te jete shqiptar eshte nejri qe e njeh gjithe evropa
  roland gergjaliu-edhe ky si behrami luan per kombetare tjera, por megjithate nuk e di qe ka mohuar te jete shqiptar dhe eshte lojtar standad i kombetares se autrise
  enver idrizi-kampion absolut i botes ne karate

 7. #7
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  cudi qe nuk i njoh une keta thua te jene kaq te famshem

 8. #8
  i/e rregjistruar 10% Maska e asder
  Anėtarėsimi
  Aug 2008
  Postime
  29
  Reputacioni
  0

  Re: 50 shqiptarėt mė tė famshėm nė botė

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga kuklla
  cudi qe nuk i njoh une keta thua te jene kaq te famshem
  jane shume te famshem por une nuk te kam faj qe nuk i njeh ti.

 9. #9
  i/e rregjistruar 10% Maska e waloni
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Postime
  43
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  PO Aziz Salihun ku e harrut :S ish kampion bote en box .. medalje en Olimpiada :S

 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e anna
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  france
  Postime
  761
  Reputacioni
  18
  lorik cana luan me skuadren e olimpique de marseille ! me marsejen ! dhe te gjitha gocat franceze, pothuajse , vdesin per te !

 11. #11
  i/e rregjistruar 20% Maska e noemi84
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  bologna
  Postime
  139
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16

  Wink

  po mir mi po vetem emri im nuk qeka ne ate liste???? (..
  asnje gje te mir nuk kam paskem ber un keshtu???lista e dyte kur do te dali????te bej ndonje gje shpejt e shpejt.....

 12. #12
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18
  ne edhe ata qe sjane shqiptare i bejme me pahir..flasim vetem per shqiptare apo jo>??? se me duket se Sandra Bullock nuk e ka pohuar asnjehere qe eshte shqiptare..nejse ka dhe shume shqiptare te tjere te famshem. me kryesorja besoj se eshte NENE TEREZA. megjithate argjiro faleminderit per kete liste.

 13. #13
  i/e rregjistruar 20% Maska e smart
  Anėtarėsimi
  Sep 2007
  Vendndodhja
  italy
  Postime
  148
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Enver idrizi mer pjese dhe ne shum filma, shumicen i ka me aktorin e njohur VAN DAM. ku ne nje dyliftim me van dam ka dhe rrypin me shqiponje qe duket shum qarte.

 14. #14
  neper bote......... 10% Maska e ledjo
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  82
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  mungon edhe jimmy marku super kampion per pesha te renda ne angli

 15. #15
  i/e rregjistruar 10% Maska e selami2006
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Postime
  59
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Mungon Elvir Muriqi boxer nw SHBA
  [nomedia]http://http://www.youtube.com/watch?v=XMhK6FsI1gs[/nomedia]

  Azem Maksutej Tajbox Zvicerr

 16. #16
  i/e rregjistruar 10% Maska e djalikeq
  Anėtarėsimi
  Apr 2009
  Vendndodhja
  Koplik, Shkoder
  Postime
  97
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  mungojne disa rapera shqiptare si Noizy D.U.D.A Unikkatil Tingulli-3nt qe bejne koncerte ne vende te ndryshme te europes dhe amerikes

 17. #17
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e X-man
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  45
  Reputacioni
  0

  Smile

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga noemi84 Lexo postimin
  po mir mi po vetem emri im nuk qeka ne ate liste???? (..
  asnje gje te mir nuk kam paskem ber un keshtu???lista e dyte kur do te dali????te bej ndonje gje shpejt e shpejt.....
  mos u merzit se e ke bere..je apo jo"" NOEMI ""e dashura e berluskonit,me te njohur se ty ska per momentin.urime je ne fillim te listes..

 18. #18
  i/e rregjistruar 10% Maska e drenica
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Postime
  26
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  wow kokan shum more te famshum po qe nuk jetojn ne Kosove-Shqiperi

 19. #19
  i/e rregjistruar Maska e jonida
  Anėtarėsimi
  Dec 2008
  Postime
  5
  Reputacioni
  0
  Nese flasim per figura te shquara qe kane vdekur ka shume.

  Nje nga keta eshte eshte Aleksander Moisiu, aktor shqiotar i cili ka luajtur ne Gjermani. Ne vitet para Lufts se 1 Bot. llogariyej si nje nga aktoret me te medhenj ne hapsiren gjermanofolese...

 20. #20
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  28
  njeri nga keta 50 jam un po jam i pari ............

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. Piktura nga piktoret me te famshem ne bote
  Nga kuklla nė forum Historia Boterore
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 19-02-2013, 08:31 PM
 2. U zgjua nga gjumi dhe u bė i famshėm!
  Nga gjendar nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-04-2011, 03:21 PM
 3. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2011, 12:45 AM
 4. Te Bemat e nje Prezantuesi te i Famshem ne USA !
  Nga gjendar nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-12-2010, 10:27 PM
 5. 4 Hakerat Me te Famshem ne Bot
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 29-06-2009, 08:03 AM