“Pėr momentin pėr mua ėshtė mė e rėndėsishme karriera dhe meqė jam nė kulmin e saj kam vendosur qė kėtė vit t’I dedikohem plotėsisht kėngės”
Thashethemnaja qė mori jetė ditėt e fundit nė shumė ambiente tė Tiranės se kėngėtarja seksi Ēiljeta Xhilaga kishte kaluar provimin me ndė rhyrjen e Ministrit Tė Kulturės Rinisė dhe Sporteve sipas bukuroshes nuk ėshtė aspak e vėrtetė. Nė njė intervistė pėr “Bluetooth” kėngėtarja sqaron se kėtė vit ajo nuk e ka frekuentuar shkollėn pėr shkak tė imenjimeve tė saj tė shumta nė muzikė. Pėr tė dhe pėr shumė tė tjerė ėshtė fat qė tashmė shkollėn mund ta frekuentosh edhe pas njė viti.

STUDENTJA
Pėr tė gjithė qė nuk e dinė Ēiljeta ėshtė studente nė vitin e katėrt nė fakultetin e Shkencave Sociale. Siē sqaron edhe ajo vetė kėtė vit kėngėtarja seksi nuk e ka ndjekur shkollėn. “Jam nė vit tė katėrt por nuk kam dhėnė provim dhe pėr arsye konceptesh s’jam paraqitur nė provim pasi nuk dua thjesht tė kaloj shkollėn por dua tė marr nota tė mira. Dhe meqė pėr momentin pėr mua ėshtė mė e rėndėsishme karriera dhe meqė jam nė kulmin e saj kam vendosur qė kėtė vit t’I dedikohem plotėsisht kėngės. Pasi edhe pėr arsyen tjetėr qė unė veten time nė politikė ose nė njė zyrė e shoh pas shumė vitesh dhe nuk mė nxiton gjė qė ta mbaroj menjėrherė shkollėm. Shyqyr zotit tani e kemi kėtė mundėsi, qė ta ndjekim shkollėn edhe nėse nuk e frekuentojmė njė vit atė”, tegon kėngėtarja.

NDĖRHYRJA
Gjithashtu kėngėtarja sqaron se Ministri i Turizmit, Kulturės, Rinisė dhe Sporteve, Ylli Pango nuk ka ndėrhyrė asnjėherė pėr ndonjė provim pėr Ēiljetėn dhe aq mė tepėr ajo nuk ka asnjė lloj njohjeje me tė. “Me Ylli Pangon as mė lidh dhe as mė ndan asgjė pėr tė mė vėnė dhejtė appo pėr tė ndėėryrė pėr provimet e mia. Jemi tė dy persona publikė, kemi nga njė pėrshėndetje kur shihemi ashtu si mund tė kem me kėdo tjetėr, apo edhe me Kryeministrin Sali Berisha dhe nuk ka sesi nga katėr ai tė ndėrhyjė dhe tė mė vendosė dhjetė mua. Edhe sikur baba ta kisha kjo do tė ishte njė gjė e pamundur dhe e pamoralshme. Psikologjinė sociale unė e kam pasur provim nė vitin e dytė me pedagoge Jorida Rustemi dhe kėshtu qė nuk kam dhėnė provime kėtė vit”.

KĖNGA
E pohon vet qė ky vit ėshtė njė nga mė tė suksesshmit e karrierės sė saj. Dy ēmime tė mara nė dy festivale tė rėndėsishme siē ėshtė ai Kėnga Magjike, apo edhe nė Top Fest, ku u vlerėsua si Interpretuesja mė e mirė janė jo pak pėr karrierėn e njė kėngėtareje. E sė fundmi bashkėpunimi me mikeshėn e saj Ingrid Gjoni nė kėngėn “Puēi, Puēi” e bėjnė atė njė nga kėngėtaret mė tė kėrkuara tė momentit. Gjė qė duket edhe tek ofertat dhe ftesat qė i bėhen pėr koncerte tė pafundme gjatė gjithė verės. “Nga e hėna nė tė dielė jam nė koncerte. Kėshtu sot nė darkė jam nė Durrės, mė pas nė Kėrēovė e me radhė nė gjithė Shqipėrinė”. E nė fakt kėngėt e saj tė fundit janė jo pak tė kėrkuara nga rinia shqiptare, e kjo ėshtė edhe njė nga arsyet qė Ēiljeta ėshtė njė nga mė tė paguarat dhe tė ftuarat nga pub-et verore jo vetėm nė Shqipėri.