Receta Gatimi

Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”

  Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”
  Shkruar nga Leonard Karaj
  e diel , 24 gusht 2008
  Indeksi i arikujve
  Kush janė 50 sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”
  Faqe 2
  Faqe 1 nga 2
  ImageLojėrat Olimpike "Pekin 2008", pėrtej madhėshtisė nė ceremoninė e hapjes, dhuruan jo vetėm medalje e rekorde nga mė tė paimagjinueshmet por nxorėn nė pah talente qė, sipas analistėve, do tė jenė edhe protagonistė nė "Londėr 2012". Duke iu referuar uebsajtit tė Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar dhe atij zyrtar tė Lojėrave Olimpike "Pekin 2008", gazeta "Tirana Observer" publikon sot listėn e 50 sportistėve mė tė mirė tė kėsaj olimpiade. Ndėr ta qėndron amerikani Majkėll Felps, i cili nuk ėshtė vetėm sportisti Nr. 1 i kėsaj Olimpiade, por edhe rekordmeni absolut nė historinė e Lojėrave Olimpike me tetė tė artat e fituara nė "Pekin 2008".

  Ai kryeson listėn e olimpistėve mė tė mirė, duke lėnė pas me njė diferencė tė madhe (plot 5 medalje tė arta mė shumė) Nr. 2 tė Olimpiadės, Usain Bolt. Xhamajkani, i mbiquajtur tashmė si "njeriu i erės", regjistroi jo vetėm dy rekorde qė nuk thyheshin prej shumė vitesh, por tregoi edhe njė formė tė shkėlqyer sportive nė tė dyja garat individuale, duke lėnė pas me shumė metra konkurrentin mė tė afėrt. Ai ndihmoi edhe ekipin xhamajkian nė fitimin e stafetės 4x100 metra. Ndėrkohė nė tė njėjtin pozicion, pra me 3 medalje tė fituara, por jo me famėn dhe rekordet e xhamajkianit janė edhe gjermania Stephanie Rice, britaniku Chris Hoy dhe kinezi Kai Zou. Dhjetėshen e mė tė mirėve tė kėsaj olimpiade e mbyllin australiania Lisbeth Trickett, e cila fitoi 4 medalje (2 ar, 1 argjend, 1 bronz), bashkėkombėsja e saj, Leisel Jones, e cila fitoi njė medalje mė pak (2 ar, 1 argjend), amerikanėt Matt Grevers dhe Aaron Peirsol, me nga 3 medalje secili (2 ar, 1 argjend) dhe kinezi Wei Yang, po me 3 medalje (2 ar, 1 argjend) tė fituara nė gjimnastikėn artistike. Duhet theksuar se renditja e sportistėve mė tė mirė ėshtė bėrė duke u bazuar nė medaljet e tyre tė arta dhe jo nė shumėn e medaljeve (argjend dhe bronz) qė ata kanė fituar nė kėtė eveniment. Prandaj edhe shumica e tyre qėndrojnė nė tė njėjtin pozicion nė kėtė klasifikim.

  Top-50

  1. PHELPS Michael
  USA/Not; 8 medalje tė arta
  2. BOLT Usain
  Xhamajka/Atletikė; 3 medalje tė arta
  3. RICE Stephanie
  Australia/Not; 3 medalje tė arta
  4. HOY Chris
  Britani/Ēiklizėm; 3 medalje tė arta
  5. ZOU Kai
  Kina/Gjimnastikė; 3 medalje tė arta
  6. TRICKETT Lisbeth
  Australia/Not; 4 medalje (2 ar, 1 argjend, 1 bronz)
  7. JONES Leisel
  Australia/ Not; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
  8. GREVERS Matt
  USA/Not; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
  9. YANG Wei
  Kina/Gjimnastikė; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
  10. PEIRSOL Aaron
  USA/Not; 3 medalje (2 ar, 1 argjend)
  11. LOCHTE Ryan
  USA/Not; 4 medalje (2 ar, 2 bronz)
  12. LEZAK Jason
  USA/Not; 3 medalje (2, ar, 1 bronz)
  13. KITAJIMA Kosuke
  Japoni/Not; 3 medalje (2, ar, 1 bronz)
  14. BEKELE Kenenisa
  Etiopi/Atletikė; 2 medalje tė arta
  15. DAVYDOVA Anastasia
  Rusia/Not i sinkronizuar; 2 medalje tė arta
  16. ERMAKOVA Anastasia
  Rusia/Not i sinkronizuar; 2 medalje tė arta
  17. STEFFEN Britta
  Gjermani/Not; 2 medalje tė arta
  18. ROMEIKE Hinrich
  Gjermani/Hipizėm; 2 medalje tė arta
  19. WEBER-GALE Garrett
  USA/Not; 2 medalje tė arta
  20. DIBABA Tirunesh
  Etiopia/Atletikė; 2 medalje tė arta
  21. WIGGINS Bradley
  Britani/Ēiklizėm; 2 medalje tė arta
  22. ADLINGTON Rebecca
  Britani/Not; 2 medalje tė arta
  23. GALVEZ Felicity
  Australia/Not; 2 medalje tė arta
  24. HE Kexin
  Kinė/Gjimnastikė; 2 medalje tė arta
  25. CHEN Yibing
  Kinė/Gjimnastikė; 2 medalje tė arta
  26. LI Xiaopeng
  Kinė/Gjimnastikė; 2 medalje tė arta
  27. XIAO Qin
  Kinė/Gjimnastikė; 2 medalje tė arta
  28. GUO Jingjing
  Kinė/Hedhje nga trampolina; 2 medalje tė arta
  29. CHEN Ruolin
  Kinė/Hedhje nga trampolina; 2 medalje tė arta
  30. ZHANG Yining
  Kinė/Pingpong; 2 medalje tė arta
  31. LIUKIN Nastia
  USA/Gjimnastikė; 5 medalje (1 ar, 3 argjend, 1 bronz)
  32. JOHNSON Shawn
  USA/Gjimnastikė; 4 medalje (1 ar, 3 argjend)
  33. COVENTRY Kirsty
  Zimbabve/Not; 4 medalje (1 ar, 3 argjend)
  34. COUGHLIN Natalie
  USA/Not; 6 medalje (1 ar, 2 argjend, 3 bronz)
  35. SONI Rebecca
  USA/Not; 3 medalje (1 ar, 2 argjend)
  36. BERNARD Alain
  Francė/Not; 3 medalje (1 ar, 1 argjend, 1 bronz)
  37. JEANNET Fabrice
  Francė/Skermė; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  38. JEANNET Fabrice
  Francė/Skermė; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  39. LOPEZ Nicolas
  Francė/Skermė; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  40. WERTH Isabell
  Gjermani/Hipizėm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  41. EMMONS Katerina
  Ēeki/Qitje; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  42. LAMAZE Eric
  Kanada/Hipizėm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  43. LLANERAS Joan
  Spanjė/Ēiklizėm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  44. Van GRUNSVEN Anky
  Holandė/Hipizėm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  45. KENNY Jason
  Britani/Ēiklizėm; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  46. PARK Sung-Hyun
  Kore e Jugut/Hark; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  47. PARK Kyung-Mo
  Kore e Jugut/Hark; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  48. LEE Hyojung
  Kore e Jugut/Tenis me flutur; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  49. JIN Jong Oh
  Kore e Veriut/Qitje; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)
  50. PARK Taehwan
  Kore e Veriut/Not; 2 medalje (1 ar, 1 argjend)

  Argjentina, e artė nė "Pekin 2008"
  Argjentina vishet me ar nė "Pekin-2008". Ēelestėve u mjaftoi njė gol nė finalen kundėr Nigerisė. Njė ndeshje e fortė e vendosur nga Angel Di Maria. Mesfushori argjentinas, mbi tė cilin rėndonin dy penallti tė humbura nė ndeshjen e grupit kundėr Serbisė, mposhti mbrojtjen afrikane duke e kaluar topin mbi portierin Ambruse Vanzekin nė minutėn e 58-tė tė pjesės sė dytė. Muri mbrojtės argjentinas mė pas ka ruajtur me fanatizėm rezultatin, duke i dhuruar medaljen e artė Argjentinės, qė sigurisht ishte favorite, pas fitores 3-0 ndaj rivalėve tė Brazilit nė gjysmėfinale. Spektakli nė "Folenė e Zogut" ka qenė njė pėrsėritje e finales sė "Atlanta 1996", ku Nigeria u bė skuadra e parė afrikane qė fitonte turneun, vetėm se kėtė herė ėshtė Argjentina triumfuese. Pėr 5 herė Kampionėt e Botės, Brazilin, mbetet vetėm medalja e bronzit nė Olimpiadė.

  Shvacer, 50 kilometra pėr tė artėn
  Italiani Aleks Shvacer ka fituar medaljen e artė nė 50 kilometra ecje sportive nė Olimpiadėn e Pekinit. Ai shėnoi kohėn 3 orė 37 minuta e 9 sekonda. Medalja e argjendtė i ka shkuar australianit Jared Tallent me 3 orė 39 minuta e 27 sekonda. Ndėrsa e bronzta rusit Denis Nizhegorodov me 3 orė 40 minuta e 16 sekonda.

  Kuba mund SHBA-nė nė bejzboll
  Kuba ka mundur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės me rezultatin 10-2, ndėrsa ėshtė kualifikuar pėr finalen e turneut olimpik tė bejzbollit. Formacioni kuban, favoriti kryesor pėr fitoren e ndeshjes finale, do tė sfidojė Korenė e Jugut. SHBA-ja do tė pėrballet me Japoninė pėr medaljen e bronztė.

  Bekele siglon dopietėn, ar edhe nė 5000 m
  Kenenisa Bekel ka sigluar dopietėn personale nė Lojėrat Olimpike. Ashtu sikundėr bėri nė 10 mijė metra dy ditė mė parė, edhe nė garėn e 5 mijė metrave, etiopiani erdhi i pari nė finish. Ai ka thyer edhe njė rekord qė mė tepėr vlen pėr statistikė. Bekele ėshtė i vetmi atlet qė arrin tė fitojė pas 28 vjetėsh qė tė dyja garat e gjata (10 mijė m dhe 5 mijė m) nė njė Olimpiadė. Para tij njė dopietė tė tillė e ka realizuar Kohlemainen (1912), Zatopek (1952), Kuts (1956), Viren (1972 dhe 76) dhe Yifter (1980). Edhe nė "Athinė 2004" Bekele provoi tė njėjtėn gjė, por nė 5 mijė metra ai u befasua nga shpejtėsia e Hicham El Guerrouj, i cili arriti tė merrte medaljen e artė. Ndėrsa nė garėn e djeshme etiopiani e kryesoi qė nga fillimi dhe vetėm nė 300 metrat e fundit u lėshua nė sprint. Pas tij u rendit keniani Kipchoge me 5 sekonda mė pak se Bekele.

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Re: Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”

  Medaljet e "Pekin 2008"

  Renditja

  Nr. Shteti Ar Argj Bron TOT
  1. Kina 47 16 25 88
  2. SHBA 31 36 35 102
  3. Britania 18 13 12 43
  4. Rusia 17 18 22 57
  5. Gjermania 14 9 13 36
  6. Australia 12 14 16 42
  7. Koreja Jugut 11 10 7 28
  8. Japonia 9 6 10 25
  9. Italia 7 8 10 25
  10. Holanda 6 5 4 15
  11. Xhamajka 6 3 1 10
  12. Franca 5 13 16 34
  13. Ukraina 5 4 11 20
  14. Spanja 4 6 2 12
  15. Bjellorusia 4 4 8 16
  16. Rumania 4 1 3 8
  17. Kanada 3 8 6 17
  18. Polonia 3 4 1 8
  19. Ēekia 3 3 0 6
  20. Sllovakia 3 2 1 6
  21. Zelanda Re 3 1 5 9
  22. Etiopia 3 1 1 5
  23. Gjeorgjia 3 0 3 6
  24. Kuba 2 6 11 19
  25. Kenia 2 4 2 8
  26. Brazili 2 3 7 12
  27. Danimarka 2 2 3 7
  28. Kore Veriut 2 1 3 6
  29. Zvicra 2 0 3 5
  30. Hungaria 1 5 2 8
  31. Kazakistan 1 4 5 10
  32. Turqia 1 4 3 8
  33. Norvegjia 1 4 2 7
  34. Zimbabve 1 3 0 4
  35. Azerbajxhan 1 2 4 7
  36. Uzbekistan 1 2 3 6
  37. Sllovenia 1 2 2 5
  38. Bullgaria 1 1 3 5
  39. Indonezia 1 1 3 5
  40. Finlanda 1 1 1 3
  41. Estonia 1 1 0 2
  42. Mongolia 1 1 0 2
  43. Portugalia 1 1 0 2
  44. Tajlanda 1 1 0 2
  45. Argjentina 1 0 3 4
  46. India 1 0 2 3
  47. Iran 1 0 1 2
  48. Letonia 1 0 1 2
  49. Meksika 1 0 1 2
  50. Bahrein 1 0 0 1
  51. Kameruni 1 0 0 1
  52. Panama 1 0 0 1
  53. Tunizia 1 0 0 1
  54. Suedia 0 4 1 5
  55. Lituania 0 2 3 5
  56. Trinidad 0 2 0 2
  57. Kroacia 0 1 3 4
  58. Austria 0 1 2 3
  59. Greqia 0 1 2 3
  60. Algjeria 0 1 1 2
  61. Kolumbia 0 1 1 2
  62. Kirgistani 0 1 1 2
  63. Serbia 0 1 1 2
  64. Taxhikistan 0 1 1 2
  65. Belgjika 0 1 0 1
  66. Kili 0 1 0 1
  67. Ekuadori 0 1 0 1
  68. Malajzia 0 1 0 1
  69. Rep. Domenikane 0 1 0 1
  70. Singapori 0 1 0 1
  71. Afrika J. 0 1 0 1
  72. Vietnami 0 1 0 1
  73. Armenia 0 0 6 6
  74. Tajvani 0 0 4 4
  75. Irlanda 0 0 2 2
  76. Nigeria 0 0 2 2
  77. Afganistani 0 0 1 1
  78. Bahamas 0 0 1 1
  79. Egjipti 0 0 1 1
  80. Izraeli 0 0 1 1
  81. Maroku 0 0 1 1
  82. Mauritus 0 0 1 1
  83. Moldavia 0 0 1 1
  84. Togo 0 0 1 1
  85. Venezuela 0 0 1 1

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  18

  Re: Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”

  Ku eshte Shqiperia?????????????

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”

  ēa shqiperia smori as prej alumini...

  Shteti shqiptar nuk ka shperblyer akoma sportiste e olimbiades para 4 vitesh, imagjino ēfare niveli dobet qe kane shqiptaret pa asnje investim.

 5. #5
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Kush janė sportistėt mė tė mirė tė olimpiadės “Pekin 2008”

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX
  ēa shqiperia smori as prej alumini...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kush janė mė xheloz?
  Nga Altin111 nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 09-04-2013, 03:49 PM
 2. Kush jane me te merzitshem: Meshkujt apo Femrat
  Nga ReniX nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 18-03-2013, 03:54 PM
 3. Kush Jane dhuratat mė tė kėqija pėr Vitin e Ri
  Nga Kliton nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 21-12-2010, 07:04 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-02-2009, 10:29 AM