Receta Gatimi

Beauty (gjithcka per te arritur ne persosmeri)


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Beauty (gjithcka per te arritur ne persosmeri)

  SI TE ZGJEDHIM KREMERAT

  Per kremat baze preferohen preferohen formulat e pasuruara me vitamina C A dhe grupin B. Keto vitamina, ne fakt aksion antioksidues dhe ngacmojne metabolizmin e e lekures, zgjojne ngjyren dhe ndricimin. Te dobishem jane dhe formulat perberese me efekt "plumping".Perforcojne me substanca irritues si psh piperka djekese qe enjtin lehtesisht lekuren dhe e bejne te duket menjehere me tonike. Ashtu si e theksuam, eshte e rendesishme qe kremi i perdorur te kete dhe nje faktor mbrojtes, qe te mbroje lekuren nga rezet e demshme te djellit edhe per ne qytet.
  Kura te vecanta rrezervohen perqark syve.Lodhje dhe mundimi i syve mund te theksoje parapergatitjen per zhvillimin e ratheve te syrit.Mund te jete e dobishme te perdoret nje krem perreth syrit me vitamine K, e cila riaktivizon qarkullimin e gjakut ne zone dhe ngadaleson krijimin e rratheve. Efekti eshte pak i dukshem por mund te permiresohet me nje masazh te lehte ne te dyja anet e e zgavrave te syve duke filluar nga hunda ne drejtim te temthave.

  Pėrgatiti Stefi Tola ©bukuri.com

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Re: Beauty (gjithcka per te arritur ne persosmeri)

  Ngjyra e duhur e manikyrit sipas formės sė thonjve
  Nėse thonjtė janė tė kuruar me pamje tė shndritshme dhe tė shėndetshme, sigurisht qė pėrbėjnė njė pikė force dhe bukurie nė trupin e njė gruaje. Produktet e sotme mund t’ju vijnė nė ndihmė pėr zgjidhur problemet e vogla tė thonjve, sidomos tė atyre tė brishtėve qė tentojnė tė thuhen. Njė miniguidė pėr tė zgjedhur si duhet ngjyrėn e manikyrit qė i bėn mė tė bukura duart dhe kėmbėt do t’ju shėrbejė tė gjithave. Nė manikyr gjendjen substanca qė forcojnė strukturėn delikate tė thonjve, si aminoacide vegjetale apo hidrolizues vegjetalė. Prandaj thonjtė, pėrveēse duken tė bukur estetikisht, duke u lyer me manikyr mbrohen edhe nga agjentėt e jashtėm. Cila ėshtė ngjyra e duhur e manikyrit pėr duart dhe kėmbėt e thua, gjithmonė duke u nisur nga forma?
  Manikyr i kuq i ndezur
  Kjo ngjyrė kėshillohet pėr gishta tė shkurtėr. Tė lyer me kėtė ngjyrė duken mė tė gjatė, sidomos nėse mėson edhe tė bėni disa truke siē ėshtė shtyrja e kutikulave drejt bazės sė thoit dhe kėta tė fundit tė mos priten shumė shkurt.
  Manikyr rozė dhe perlė
  Rekomandohet pėr gishtat e gjatė, kėto ngjyra i japin njė dimension tjetėr formės sė thonjve. Nxjerr nė pah gjatėsinė, qė nuk duhet tė jetė shumė e tepruar. Para se tė vendosėsh shtresėn e manikyrit, duke qenė se ngjyrat e ēelura i nxjerrin mė nė pah papėrsosmėritė, vendos fillimisht mbi thonj njė manikyr mbrojtės transparent.
  Manikyr i purpurt dhe vishnje
  Janė tonet e pėrshtatshme pėr gishtat e shkurtėr tė kėmbėve. Nė kėtė rast kėto ngjyra aplikohen mbi thonj paksa tė gjatė, sepse ngjyrat e ndezura i nxjerrin edhe mė pah.
  Manikyr violė
  Nėse ke njė kėmbė tė gjerė, bėje qė tė duket mė e zgjatur duke i limuar thonjtė nė mėnyrė ovale paksa tė zgjatur dhe duke aplikuar manikyrin nė ngjyrė violė nė pjesėn qendrore tė thoit.
  Ngjyra e lėkurės
  Edhe ngjyra natyrale e lėkurės ėshtė shumė e rėndėsishme nė zgjedhjen e tonalitetit tė duhur tė manikyrit. Specialistėt e kėsaj fushe, para se tė aplikojnė manikyrin, i referohen ngjyrės sė lėkurės nė pjesėn e brendshme tė pulsit. Nėse lėkura nė kėtė zonė anon nga e kaltra, zgjedhja duhet tė mbėshtetet nė tonet e ftohta, ndėrsa tek ngjyrat e ullinjta tė lėkurės shkojnė mė shumė tonet mė tė forta. Lėkura e bronzuar kombinohet me ngjyra solare si portokalli, e kuqe dhe reflekse sedefi. Kini parasysh qė portokallia tenton tė lėrė njė aureolė jo tė kėndshme nė pamje tė parė, prandaj mė parė apliko manikyrin transparent mbi thonj. Nėse keni thonj tė njollosur nga duhani apo nga aplikimet e herėpashershme tė manikyrit, njė truk shtėpiak ju vjen menjėherė nė ndihmė. Futini gishtat nė lėng limoni pėr dhjetė minuta, ose i vendosi nė tretėsirė kripe tė trashė. Kjo metodė ėshtė e pėrdorshme edhe nė shfryrjen e duarve.
  Kujtoni qė herė pas here duhet t’i lini thonjtė tė marrin frymė, edhe pse manikyri krijon njė barrierė mbrojtėse nga agjentėt e jashtėm. Gjatė kėsaj periudhe ushqejini thonjt me vaj ulliri.

  French manicure me tri lėvizje
  Pėr t’u dhėnė duarve njė pamje sensuale dhe fine pėrdoret french manicure (pikturimi i thonjve). Ky ėshtė manikyri mė i pėrhapur sė fundmi dhe njė guidė e thjeshtė me tre hapa, mund t’ju ndihmojė pėr ta praktikuar sa mė lehtė. French manicure ėshtė njė teknikė e krijuar nė Francė, por tepėr e pėrhapur gati nė tė gjithė botėn. E thėnė mė thjesht, french manicure do tė thotė tė “pikturosh” thonjtė nė mėnyrė natyrale. Pėr njė rezultat sa mė tė efektshėm dhe femėror, thonjtė duhet tė jenė tė hollė, veēse gjatėsia duhet tė jetė paksa e kursyer.
  Vendosni nė fillim mbi sipėrfaqen e thoit njė bazė transparente. Mė mirė do tė ishte nėse do tė kishte pėrmbajtje mbrojtėse dhe ushqyese.
  Vendosni maskat ngjitėse mbi thonj, tė cilat duhet tė limitojnė zonėn qė duhet ngjyrosur (pjesa e dalė e thoit) dhe mbuloni me maskė gjithė pjesėn qė mbetet, pasi tė keni limituar me kujdes konturin midis dy ngjyrave. Estetistet si dhe ato qė kanė njė dorė tė stėrvitur mund tė bėjnė edhe pa maskat ngjitėse tė thonjve, duke pėrfituar njė rezultat edhe mė natyral.
  Pėrhapni manikyrin e bardhė mbi pjesėn e thonjve tė rritur dhe tė limituar dhe lėreni tė thahet plotėsisht. Hiqni maskėn ngjitėse me kujdes. Mė pas vendosni manikyrin e tejdukshėm nė tė gjithė gjatėsinė e thoit dhe lėreni tė thahet.

  Te gjitha te drejtat e autorit te rezervuara.©

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Microsoft Office 2013 ka arritur fazen RTM
  Nga vaaldr1n nė forum Microsoft Windows
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2012, 05:04 PM
 2. Samsung: iPad 2 do tė jetė i vėshtirė pėr tu arritur
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-03-2011, 09:49 PM
 3. Gjithcka mbi IPAD ...!?
  Nga DON1980 nė forum Apple Mac OSx
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-10-2010, 07:12 PM
 4. Gjithcka ne 3D
  Nga MAJDI nė forum Kinematografia dhe Televizioni
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 14-05-2010, 06:54 PM
 5. Gjithcka ne shqip
  Nga LONA1981 nė forum Tė ndihmojmė njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-08-2009, 03:57 PM