Receta Gatimi

Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN

  Wireless LAN  Wireless LAN dmth. "lidhje ajrore" te nje "Siperfaqe Lokale/Vendore e Rrjetit Kompjuterik" i cili mundeson te komunikojne permes signale digjitale (eng. digital singlans).

  WLAN – qėndron pėr Wireless LAN por njihet edhe me termet si WiFi ose IEEE 802.11. Pra WLAN d.m.th. Wireless Local Area Network. Info: WiFi qė shihni nė pakot e WLAN-komponenteve qėndron pėr Wireless Fidelity nga kompania Wireles Ethernet Compatibility Alliance shkurt WECA. WECA ėshtė njė alliance prej disa kompanive qė parashtrojnė standardet pėr WLAN-komponentet.

  Mbi WLAN nė pika tė shkurta do ti pėrmendi disa karakteristika tė rėndėsishme.

  Teknika e transportimit tė Datave pa kabla quhet Wireless LAN. IEEE 802.11 ėshtė standart pėr WLAN qė ėshtė zbuluar nė vitin 1997 nga instituti amerikan: Institute of Electrical and Electronics Engineersist, pra kjo organizatė qėndron pas IEEE shkurtesės. Kjo organizatė ėshtė pėrgjegjėse jo vetėm pėr komponentet nė fushėn Computer-ike por edhe nė fushėn e elektronikės dhe elektroteknikės. Momentalisht egzistojnė 860 IEEE standarte dhe 700 janė nė fazėn zbuluese.

  Nė sektorin shtėpiak pėrdoren IEEE 802.11 dhe IEEE 802.11b, por edhe tė tjerė standarte egzistojnė. Ndryshimi ndėrmjet variants a dhe b ėshtė qė varianta a punon nė njė frekuenc prej 5 GHz kurse b pėrdor 2,4 GHz. 2.4GHz qėndron nė tė ashtėquajturėn ISM-frekuenc dhe kjo ėshtė mė e rėndėsishmja! ISM qėndron pėr Industrial Scientific and Medicine, dhe ėshtė e lirė pra nuk duhet tė paguhet nėse shfrytėzohet kjo teknologji !

  Mė nė fund edhe nė Evropė ėshtė dhėnė e lirė (qė nga fundi i vitit 2002) edhe IEEE802.11a.

  Mė parė ishte e lirė pėr pėrdorim vetėm nė USA. IEEE802.11a ėshtė mė e shpejtė se sa IEEE802.11b.

  A-standardi arrin transferimin e Datave maximal prej 56 MBit/s kurse B-standardi vetėm 11 MBit/s prej njė gjatėsi ndėrmjet 30m (metrave) (teoritikisht). Nėse rritet kjo distancė vetėm prej 70 metreve atėherė Transferrate bie nė 5,5 MBit/s, kurse nė njė largėsi prej 100m kjo performancė bie nė 2,1 MBit/s.

  Pėr tė rritur performancat pėrdoren tė ashtėquajturin Range Extender. Nė USA GSM Mobil pėrdorin frekuencat prej 1.900 MHz (1,9 GHz), kurse nė Evropė 900 MHz dhe 1.800 MHz (1,8 GHz). Nė frekuencėn prej 2,4 GHz punojnė edhe aparate qė pėrdoren nė kuzhinat tona, Microwave, dhe janė njė faktor pengues dhe destabilizues pėr WLAN komponentet.

  Nė Evropė qėndrojnė 13 kanale pėr pėrdorim tė WLAN kurse nė USA vetėm 11 kanale. Njė kanal ėshtė i gjėrė prej 22 MHz, kėto kanale kanė njė ndėrmjetėsim prej 5MHz. Qė tė mos vie deri tek pengesat ndėrmjet kanaleve shumėzoni 5 MHz me 5 kanale, qė jep njė shumė prej 25 MHz. Pasi qė gjerėsia e njė kanali ėshtė 22 MHz, 22 MHz mundsojnė njė distancė tė vie deri tek pengesat e frekuencave tė kėtyre kanaleve.

  nga Enciklopedia

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Re: Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN

  Pėrparsitė dhe tė metat e WLAN  Pėrparsitė qė ofron WLAN janė qė nuk duhen kabllat tė shtrihen dhe instalohen.

  WLAN ofron flexibilitet dhe mobilitet. Kėsi soji shfytėzuesit qė pėrdorin Notebook mund tė lėvizin tė lirė dhe nuk janė tė mvarun nga prizat e rrjetės. Nė metropolet e sotme por edhe nė aeroporte dhe hotele me ndihmėn e tė ashtė quajturve Hotspots, mundeni tė surfoni dhe komunikoni pa ndonjė problem. Info: Hotspot quhen pikat ku mundeni tė qaseni nėpėrmjet WLAN nė Internet.

  Por kujdes gjatė surfimit mundeni tė ju kushtoj shtrenjt. Sė pari kontrolloni qmimet dhe ofruesit e WLAN.

  Tė metat e WLAN janė qė IEEE.11b mund tė transferon Datat vetėm me njė shpejtėsi prej max. 11 Mbit/s. Me rritjen e shfrytėzuesve tek WLAN kjo performanc bie dukshėm. Njė problem tjetėr nuk janė stabile sikurse LAN. Nėse vie deri tek pengesa e WLAN sinjalit ndėrprehet transferimi i Datave. Pengues janė edhe Radar stacionet e ushtrisė apo satcionet qė punojnė me frekuenca tė ngjajshme, trafostacionet elektrike etj.

  Nga enciklopedia

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Re: Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN

  Siguria Wi-Fi  Njė ndėr pikat mė tė dobėta tek WLAN ėshtė siguria.

  Tek LAN njė Hacker duhet qė nė njėrin skaj tė kabllės sė rrjetės tė sė paku tė ketė njė lidhje ose njė lidhje nė LAN tė shfrytėzon pa u hetuar. Kurse WLAN nuk posedon ndonjė fund tė kabllės por dėrgon Datat me valė nė tė gjitha drejtimet. Me fjalė tė tjera gjdo Computer qė kontakton nėpėrmjet njė WLAN karte teknikisht munden Datat tė shihen dhe pranohen. Disa medoda mė e njoftuna pėr pėrgjimin e WLAN rrjetave janė :

  Wardriving

  Realizohet me njė Notebook qė ka tė instaluar njė Tool pėr analizimin e rrjetave. Nėse Notebook-in tuaj pėrforconi edhe me njė antenė externe rritet edhe distanca pėr pėrgjimin e WLAN-rrjetave. Wardriving nuk ėshtė njė metodė atakuese dhe nuk denoheni nėse pėrgjoni ndonjė WLAN-rrjetė. Kjo ėshtė baraz sikurse dyert dhe dritartet e shtėpisė tuaj lerni hapun e dikush shikon nė shtėpinė tuaj por nuk dėmton apo merr diēka.

  Eavesdropping

  Njė medodė tjetėr pėr atakimin e WLAN-rrjetave ėshtė Eavesdropping=pėrgjim. Sulmuesi sė pari kontrollon sigurin e njė WLAN-rrjete dhe pastaj me njė Program pėrgjues (Sniffer-Tool) mundet tė gjitha Datat tė spiunon. Kjo ėshtė ana negative e Sniffer-Tool-ve,

  Denial of Service

  Sa i pėrket rrjetave nuk kemi vetėm spiunimin por edhe sabotimin e kėtyre rrjetave. DOS shkurtesa qėndron pėr Denial of Service qė me anė tė kėtyre atakeve shkakėrrohet plotėsisht njė LAN apo WLAN-rrjetė.

  Hi-Jacker

  Me siguri ndoshta keni krijuar njė Internet lidhje (ICS) tė pėrbashkėt nė rrjetėn tuaj qė tė mund edhe shfrytėzuesit tjerė pa ndonjė vėshtėrsi tė munden tė qasen nė Internet. Por ndosha nuk keni menduar pėr sigurinė qė edhe shfrytėzuesit tjerė munden tė qasen nė rrjetė tuaj. Sė pari kėto surfues qė shfrytėzojnė rrjetėn tuaj, vėrtetojnė qarkullimin e Datave deri sa tė shohin Computer-in apo mė mirė me thanė IP-address-ėn qė drejton Frames.

  Pastaj kėto surfues tė padėshiruar kėtė IP-address vendosin nė Notebook-in e tyre si Gateway ku dotė munden tė surfojnė me shpenzimet tuaja.

  nga enciklopedia

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e Insomnia
  Anėtarėsimi
  Dec 2006
  Vendndodhja
  Atje ku nuk je ti
  Postime
  643
  Reputacioni
  17

  Re: Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN

  Reni, une kam ne mend te vendos ne shtepi nje lidhje wireless, mund te me thuash pak a shume se sa mund te jete cmimi i instalimit, paketes, dhe se si funksionon aboneja ose lidhja ne internet? Kuptohet qe po flasim per Italine....!

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Re: Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN

  Lidhjen Wireles (Wi-Fi) mund ta beje ēdokush qe ka nje linje interneti (dsl) dhe nje router wireless (wi-fi) ose hotspot.

  Pra nqs ke linjen e internetit (adsl) mund te kesh dhe nje zone wireless rreth shpis tende me ndihmen e nje modemi wireless. Router Wireless mund ta blesh ne ēdo dyqan te elektronikes. Pra shtimi i nje modemi wireless nuk ndikon ne kontraten e abonimit.

  Instalimi mund te behet ne dy menyra profesionale dhe amatore.

  Si amator mjafton vetem te nxjerresh nga kutia routerin dhe ta lidhesh me linjen e telefonit. Impostimet e percaktuara jane automatike ne te shumten e rasteve dhe hapi tjeter eshte aktivizimi i wi-fi ne kompjuter. Gjeni rrjet wi-fi qe qendet ne listen e rrejteve ne kompjuterin tuaj dhe do te shikoni nje emer te ngjashem me kutin e routerit qe sapo blet.

  Porfesionale eshte me pak e komplikuar se duhet vene nje sistem mbrojetes ketij rrjeti wireless. Pasi pa kete sistemin ēdokush rreth shpis tuaj mund te lidhet nga linja e internetit tuaj.

  Cmimi instalimit varion nga tekniku ne teknik. Nqs nuk ke linjen adsl ka oferta me router wireless ku perfshihet dhe instalimi. Ose do ju dergojne udhezime qe mund ti hapesh ne dyshemen e shpis dhe ti lexosh per tere diten

  Uroj te kem ndihmuar ndopak.

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e Flashi
  Anėtarėsimi
  Jul 2008
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  51
  Reputacioni
  0

  Re: Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN

  Une per vehten time e kam rrjetin prej PTK-se dhe e kam me lidhje Wireles lan router,ku e lam te lidhur Pc-en.Laptopin dhe Telefonin Nokia N 95 .po ka mundesi me u lidhe edhe te tjeret.Rrjetin tim e kam pak a shum te sigurt sepse e kam me kod personal.klm

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  35

  Re: Ēfarė duhet tė dini pėr Wireless LAN

  Dhe pse ka kod (kodim), nuk do te thote se eshte e mbrojtur plotesisht. Pastaj duhet pare ēfare kodimi ka.

 8. #8
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Kodimi mė i mirė ose mė saktė njė sistem sigurimi mė i mirė do tė ishte i njė mėnyre tė tillė:

  1- Ndėrrimi i emrit tė transmetimit routerit apo modemit wireless - kjo sepse routeri apo modemi nga fabrika janė tė programuar tė transmetojnė me emrin e tyre. Nga kjo dikush mund tė gjejė me lehtėsi kodin apo fjalėkalimin qė nevojitet pėr tė marrė Internet nga ju apo tė futet edhe nė kompjuterin tuaj.

  2- Pasi ėshtė ndėrruar emri rregullojmė pjesėn tjetėr tė transmetimit wireless

  - Chanel Selection - Automatic
  - Allow New Devices - New stations are allowed (via registration)
  - Encryption: WPA-PSK Encryption
  - WPA-PSK Encryption Key: Nga prodhuesi routeri-modemi kanė njė fjalėkalim tė caktuar, por kėtė mund ta ndryshojmė pa asnjė problem dhe tė vendosim njė fjalėkalim mė tė fuqishėm me mė tepėr gėrma, numra, iniciale etj..

  - WPA-PSK Version: WPA2 - ky ėshtė edhe kriptimi mė i fuqishėm dhe mė i sigurt.


  Pasi kemi bėrė rregullimet e duhura klikojmė Apply.


  Duhet tė kemi parasysh njė gjė. Broadcast Network Name ėshtė njė opsion qė gjithashtu bėn pjesė nė sigurinė e transmetimit wireless. Mund ta aktivizojmė tė transmetohet emri por edhe mund ta kemi ē'aktivizuar. Windows Vista e shikon si transmetues por e nxjerr si transmetues pa sistem sigurie. Nėse dikush do tė pėrpiqet tė lidhet, menjėherė do ti kėrkohet tė shkruajė emrin e transmetuesit.

  Nėse ju pėrdorni Windows Vista e mira ėshtė qė ju ta ē'aktivizoni transmetimin e emrit tė routerit-modemit. Pėr ju do tė jetė e lehtė tė lidheni nė rrjet pėrderisa ju e dini emrin e rrjetit. Kjo ndodh vetėm herėn e parė sepse sapo tė keni bėrė lidhjen e parė, herės tjetėr do tė lidheni automatikisht nė rrjetin tuaj.

  Sigurisht ekziston edhe mėnyra mė e thjeshtė dhe mė efikase. Nėse nuk pėrdorni laptop dhe keni njė router-modem wireless, thjesht mund tė ē'aktivizoni transmetimin e wireless. Kjo varet nga lloji i routerit-modemit.

 9. #9
  i/e rregjistruar 20% Maska e vangeli
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  294
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  14
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel Lexo postimin
  Kodimi mė i mirė ose mė saktė njė sistem sigurimi mė i mirė do tė ishte i njė mėnyre tė tillė:

  1- Ndėrrimi i emrit tė transmetimit routerit apo modemit wireless - kjo sepse routeri apo modemi nga fabrika janė tė programuar tė transmetojnė me emrin e tyre. Nga kjo dikush mund tė gjejė me lehtėsi kodin apo fjalėkalimin qė nevojitet pėr tė marrė Internet nga ju apo tė futet edhe nė kompjuterin tuaj.

  2- Pasi ėshtė ndėrruar emri rregullojmė pjesėn tjetėr tė transmetimit wireless

  - Chanel Selection - Automatic
  - Allow New Devices - New stations are allowed (via registration)
  - Encryption: WPA-PSK Encryption
  - WPA-PSK Encryption Key: Nga prodhuesi routeri-modemi kanė njė fjalėkalim tė caktuar, por kėtė mund ta ndryshojmė pa asnjė problem dhe tė vendosim njė fjalėkalim mė tė fuqishėm me mė tepėr gėrma, numra, iniciale etj..

  - WPA-PSK Version: WPA2 - ky ėshtė edhe kriptimi mė i fuqishėm dhe mė i sigurt.


  Pasi kemi bėrė rregullimet e duhura klikojmė Apply.


  Duhet tė kemi parasysh njė gjė. Broadcast Network Name ėshtė njė opsion qė gjithashtu bėn pjesė nė sigurinė e transmetimit wireless. Mund ta aktivizojmė tė transmetohet emri por edhe mund ta kemi ē'aktivizuar. Windows Vista e shikon si transmetues por e nxjerr si transmetues pa sistem sigurie. Nėse dikush do tė pėrpiqet tė lidhet, menjėherė do ti kėrkohet tė shkruajė emrin e transmetuesit.

  Nėse ju pėrdorni Windows Vista e mira ėshtė qė ju ta ē'aktivizoni transmetimin e emrit tė routerit-modemit. Pėr ju do tė jetė e lehtė tė lidheni nė rrjet pėrderisa ju e dini emrin e rrjetit. Kjo ndodh vetėm herėn e parė sepse sapo tė keni bėrė lidhjen e parė, herės tjetėr do tė lidheni automatikisht nė rrjetin tuaj.

  Sigurisht ekziston edhe mėnyra mė e thjeshtė dhe mė efikase. Nėse nuk pėrdorni laptop dhe keni njė router-modem wireless, thjesht mund tė ē'aktivizoni transmetimin e wireless. Kjo varet nga lloji i routerit-modemit.
  Faleminderit!Ky eshte nje sqarim i perpiket!

 10. #10
  i/e rregjistruar 10% Maska e anaSoft
  Anėtarėsimi
  Feb 2010
  Vendndodhja
  L.A/Gardena
  Postime
  38
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  hmmm ,,shume flm , pak a shum kuptova diqka ,,

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ja cfare duhet te dini per planetin TOKE !!
  Nga labja nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 10:32 PM
 2. Ēfarė duhet tė dini kur dėrgoni njė e-mail
  Nga EMAUS nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-04-2009, 05:19 PM
 3. Cfare eshte Wireless?
  Nga Altin111 nė forum Rrjeti Kompjuterik dhe P2P
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2008, 09:14 PM
 4. Cfare eshte Wireless?
  Nga Altin111 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2008, 08:17 PM
 5. Cfare eshte Wireless?
  Nga Altin111 nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-01-2008, 07:58 PM