Receta Gatimi

Si lindi Shen Valentini?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Si lindi Shen Valentini?

  ipas legjendes, gjate perandorimit te Claudius II ne Rome, zhvilloheshin zgjedhje te shpeshta dhe te pergjakshme. Ushtaret nuk bashkoheshin me ushtrite e Claudius-it dhe ai besonte se arsyeja kryesore qe romaket nuk shkonin ne ushtri, ishte se ata nuk donin te ndaheshin nga familjet dhe shtepite e tyre. Si rrjedhim, Claudius shkaterroi te gjitha martesat dhe fejesat ne Rome. Shen Valentini ishte prift ne ate kohe. Ai dhe Shen Marius ndihmonin ciftet e martuara dhe per kete arsye, Claudius urdheroi qe ai te terhiqej zvarre perpara prefektit te Romes, i cili urdheroi qe Shen Valentini te torturohej e me pas t“i pritej koka. Qe ne ate kohe, prifterinjte e kishave te para krishtere ne Rome ndryshuan disi zakonin e festes se Lupercalias dhe zgjodhen Diten e Valentinit (kur u vra Shen Valentini) si diten kur burrat mund te zgjidhnin grate si bashkeshorte per vitin ne vazhdim.

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e irena
  Anėtarėsimi
  Feb 2007
  Postime
  2
  Reputacioni
  0

  Re: Si lindi Shen Valentini?

  Smund ti besoj te gjitha ketyre shkencave....ai qe dashuron feston cdo dite!

 3. #3
  i/e rregjistruar Maska e butik
  Anėtarėsimi
  Jan 2007
  Postime
  3
  Reputacioni
  0

  Re: Si lindi Shen Valentini?

  me siguri aj ka qen nji grua

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e PoLiGrAfIkSi
  Anėtarėsimi
  Apr 2007
  Vendndodhja
  SOUTH BEACH MIAMI
  Postime
  852
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Si lindi Shen Valentini?

  un kam degjuar tjeter histori

  qe dikur ishin nje djale dhe nje vajze qe duheshin shume por fiset e tyre ishin ne lufte dhe nuk i lejonin por nje dite ata largohen nga territori i tyre per te gjetur paqe diku tjeter, por fiset e tyre i ndjekin, cift arrin ne nje kishe ku prifti quhej Shen Valentin, dhe ata i luten qe ti martoje perpara se ti gjeni, prifti i martoi, por ata qendruan te martuar vetem nje dite se fiset e tyre i vrane per shkeljen e regullave te fisit, por ata mbeten te martuar per jete ne boten e pertejshe, e mori emrin e priftit sepse ai nuk ja u ndaloi te drejten per te dashuruar te rinjve

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shen Valentini-sa shume stres dhe dhurata
  Nga ReniX nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-07-2013, 11:50 PM
 2. Neser Shen Valentini!
  Nga erinda nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 14-02-2012, 12:09 PM
 3. Ēfarė ėshtė per ju Shėn Valentini???
  Nga Kliton nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 14-02-2009, 10:45 PM
 4. Shen Valentini, dashuri ne kohen e krizes
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-02-2009, 02:16 PM