Receta Gatimi

4 Hakerat Me te Famshem ne Bot


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30

  4 Hakerat Me te Famshem ne Bot

  4 Hakerat me te famshem ne te gjithe boten


  1-Kevin Mitnik-Ministria e drejtėsisė e SHBA e kishte shpallur atė kohė si kriminelin kompjuterik mė tė kėrkuar tė tė gjitha kohėrave. Kur i kishe 12 vjet kishe gjetur mėnyrėn se si tė mashtrojė "Punchcard" sistemin qė atė kohė pėrdornin autobusat, dhe Mitnik e kishte shfrytėzuar pėr tu vozitur pa pagesė nėpėr Los Angeles. Nė shkollėn e mesme mirrej me mashtrime telefonike. Mashtrimin e parė mė tė madh, ku kishte pėrfituar me miliona dollarė e kishte kryer nė vitin 1979. Njė kohė kishte filluar edhe ta pėrgjonte FBI, cka kishte konstatuar se ai ishte gabimi mė i madh i tij. Ishte arrestuar dhe burgosur pėr 5 vite. Sot ai mirret me mbrojten nė internet tek disa firma mė tė mėdha nė botė.  2-Jonathan JamesĖshtė njėri ndėr tė parėt e akuzuar pėr hakerizėm edhe atė si 16 vjeēar. Kishte arritur tė futet nė Ministrinė e mbrojtjes sė SHBA duke i infektuar me "trojan". Disa herė ishte kyqur edhe nė serverat e NASA. Ndėr shumė denimet, ai ishte gjykuar edhe me ndalimin e pėrdorimit tė kompjuterit.  3-Kevin Poulsen-i njohur edhe si Dark Dante i cili me aktivitetet e tija kriminele me kompjuter kishe fotuar njė "Porsche", duke i marrė tė gjitha linjat telefonike, 102, nė njė radio stacion nė Los Angelos, kusht i cili pėr tė fituar ēmimin Porsche. Zyrtarisht njihet edhe si i vetmi Haker i cili ka arritur tė hyjė nė bazėn e FBI. I arrestuar edhe i gjykuar me 5 vejt burgim. Pasi doli nga burgu, ndihmoi policinė pėr tė zbuluar dhe kapur pedofilėt nė internet.  Linus Torvalds-Njėri ndėr themeluesit e sistemit operativ me emėr tė njejtė "Linux", i cili edhe ka marrė emrin e tij. Pėr dallim nga tė tjerėt, ai dijen e tij nuk e ka pėrdorė pėr tė pėrfituar materlialisht, por pėrdorusve t'i ofrojė njė sistem operativ pa pagesė, ēka dhe "Linux" ėshtė. Bėn pjesė nė vizionarėt kompjuterik tė cilėt me ndikimin e tyre kanė pėrparuar shumė teknologjinė kompjuterike.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: 4 Hakerat Me te Famshem ne Bot

  Faleminderit, mund te jete interesante per shume Anetar.

 3. #3
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18
  shume ineresant ky artikull....te papare qenkan keta..

 4. #4
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  jane me te vertete te medhenje qe te 4

 5. #5
  erbLHosting 20% Maska e B|1n1
  Anėtarėsimi
  Jun 2007
  Vendndodhja
  Kut duu
  Postime
  248
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  17
  interesante ...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si te mbrojme kompjuterin nga Hakerat?
  Nga Nerti nė forum Tutoriale me Video
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-04-2012, 09:26 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-01-2011, 12:45 AM
 3. Hakerat Shqiptar u Hakmerren atyre Ruse!
  Nga thekingofcs nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 06:14 PM
 4. Hakerat vjedhin miliona $ me Kredite Karboni
  Nga MAJDI nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 10:39 AM
 5. Kompiuterat e kontrolluar nga Hakerat
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 26-01-2007, 03:59 PM