Tenisti i parė nė botė, Rafael Nadal, ka dominuar ndaj numrit katėr, britanikut Andy Murray, duke e mposhtur 6-1, 6-2, pėr tė fituar kėshtu finalen e tretė tė ATP, BNP Paribas Open.Spanjolli tregoi njė formė tė shkėlqyer nė njė ditė tė me erė nė fushėn kaliforniane Indian Wells, duke dalė fitues me rezultat tė thellė nė tė dyja setet, dhe duke i dhėnė fund dilemės rreth fituesit brenda 80 minutash.

Kjo ishte fitorja e parė e Nadal ndaj skocezit, pas dy humbjeve ndaj tij nė dy pėrballjet e mėhershme.

Murray nė ēerekfinale tė kėtij turneu kishte eliminuar favoritin tjetėr tė turneut, tenistin e dytė nė botė, zviceranin Roger Federer.