Receta Gatimi

Televizori dhe ndikimi i tij te ne


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e kristina
  Anėtarėsimi
  Jan 2009
  Postime
  34
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Televizori dhe ndikimi i tij te ne

  ne kete teme do te deshiroja te shkruanim per televizorin, telenovelat dhe ndikimet e tyre ne shoqerin tone.

 2. #2
  E rregjistruar 35% Maska e girl08
  Anėtarėsimi
  Oct 2008
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,100
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  18
  Televizori ka ndikime negative dhe pozitive ne njerezit e cdo moshe, por vecanerisht te femijet, pasi personaliteti i tyre formohet qe ne moshe te vogel.

  Jane shume arsye pse disa programe TV, ndikojne negativisht te femijet. Tre arsyet kryesore jane: dhuna, seksi dhe mungesa e moralit.

  Dhuna:
  Cdo kanal TV transmeton dhune, dhe kjo nuk eshte dicka pozitive. Ajo padyshim qe ndikon te femijet. Kur ata shohin vazhdimisht dhune ne TV, fillojne te mendojne qe ajo eshte dicka normale dhe e pranueshme nga shoqeria, nderkohe qe shoqeria perpiqet ta ndaloje ate. Femijet pervetesojne ate cka shohin, duke mos ditur te bejne dallimin ndermjet asaj qe duhet te pervetesojne dhe asaj qe nuk duhet.

  Seksi:
  Duke pare skena seksi ne TV, femijet mesojne mbi seksin qe ne moshe te vogel. Ata priren qe te zhvillojne ngjarje te ngjashme me ato qe shohin ne TV, sic jane perdhunimi apo te lene shtatzene femrat. Mesojne te kryejne abuzime mbi seksin e kundert te tyre, dhe jo rralle here, dhe te te njejtit seks.

 3. #3
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  une po flase pere veten time se ndike fare tv

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Televizionet vitin e fundit jane bere shume "banale", asgje edukative, por sharje, bertitje, sherre e dhune! Nje shembull i keq.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Ndikimi i familjes nė edukatėn e fėmijės
  Nga MAJDI nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-08-2010, 05:44 PM
 2. Ndikimi i aminoacidit te muskujt
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-08-2010, 10:54 PM
 3. Ndikimi i fruktozės nė kujtesė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-09-2009, 12:15 PM
 4. Ndikimi negativ i alkoolit nė gjumė
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2009, 08:09 PM
 5. Ndikimi i telefonave celularė tek dėgjimi
  Nga kuklla nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-01-2008, 12:33 PM