Esselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu


''10 veprat qė tė nxjerin prej Islamit''بسم الله الرحمن الرحيم
Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, mėshirbėrėsit...

Sheikh, Muhammed abdul Wehabi thotė: ''Dije se negacionet e Islamit janė dhjetė...''

Negacionet e Islamit janė ato vepra tė cilat, nėse muslimani i vepron, e asgjėson imanin dhe ia prish veprat dhe bėhet prej banorėve tė xhehenemit. Pėr kėtė, obligohet gjdo musliman dhe muslimane ti mėsoje kėto negacione, pėrndrzshe mund ti veproje duke mos ditur, sikur qė e shohim tek shumica, tė cilėt pretendojnė se janė musliman...
Negacionet janė tė shumta tė cilėt i kanė cekur fukahatė nė kaptinė e ''Felėnėsit'', por bazohen nė kėto dhjetė.

Ne inshaAll-llah do ti cekim shkurt dhjetė negacionet, tė cilat i zgjolli dijetari, All-llahu e mėshiroftė.

Negacion i parė prej negacionėve tė Islamit.

''Shirku nė adhurim (tė bėrit All-llahut ortak, shok gjatė adhurumit).''

Negacioni i dytė prej negacioneve tė Islamit.

''Kush mer (bėn) mes tij dhe mes All-llahut, subhanehu ve teala, ndėrmjetėsues, i lutė ata, kėrkon shefat (ndėrmjetėsim) prej tyre dhe mbėshtetet tek ata, ka dalur prej Islamit me pajtimin e gjithė dijetarėve islamė''.

Negacioni i tretė prej negacioneve tė Islamit.

''Kush nuk i bėn kafira idhujtarėt apo dyshon nė kufrin e tyre, apo e llogarit tė vėrtet fenė e tyre.''
Tė tillėt i bėri All-llahu kafira dhe i quajti mosbesimtar nė shum citate tė Kura'nit, urdhėroj tė armiqėsohen pėr shkak trillimeve, shpifjeve ndaj All-llahut dhe pėr bėrjen ortak me All-llahun, pretendimi se zoti ka fėmijė, All-llahu ėshtė i Lartėsuar nga kjo qė thonė.
All-llahu u obligoj muslimanėve armiqėsinė dhe urejtjen ndaj kafirave.

Negacioni i katėrt prej negacioneve tė Islamit.

''Tė besuarit nė udhėzimin e tjetėr kujt krahas udhėzimit tė pejgamberit, salallahu alejhi ve selem, se ėshtė mė i kompletuar dhe mė i pėrsosur, dhe se Gjykimi (ligji) i tjetėr kujt ėshtė mė i mirė se Gjykimi i Pejgamberit, salallahu alejhi ve selem, si dhe ai i cili i jep pėrparsi gjykimit tė tagutit para gjykimit tė pejgamberit, salallahu alejhi ve selem.''

Ēėshtja e parė, e ajo ėshtė: ''Tė besuarit nė udhėzimin e tjetėr kujt krahas udhėzimit tė pejgamberit, salallahu alejhi ve selem, se ėshtė mė i kompletuar dhe mė i pėrsosur''

Kjo ēėshtje ėshtė njė qėshtje e madhe dhe e rrezikshme, ngase tė besuarit nė kėtė mėnyrė tė shpien nė Xhehenem dhe se ėshtė nė kundėrshtim me citate e vėrteta.

Pejgamberi s.a.v.s. thoshte nė hutben e xhumasė: ''Fjala mė e mirė ėshtė fjala e All-llahut dhe udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhammedit, s.a.v.s.''

Negacioni i pestė prej negacioneve tė Islamit.

''Ai i cili urren diē prej asaj me tė cilen ka ardhur Pejgamberi, salallahu alejhi ve selem, dhe ėse e vepron me tė, del nga Islami (bėn kufėr)''.

Kjo ėshtė me pajtimin e tė gjithė dijetarėve, siē thotė autori i librit ''El-Ikna'' dhe tė tjrėt.

Negacioni i gjashtė prejt negacioneve tė Islame.

''Ai i cili luan (tallet) me diē prej fesė sė pejgamberit, salallahu alejhi ve selem, me shpėrblimin dhe dėnimin e tij, bėn kufėr(del nga feja)''.

Argument pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut: ''E nėse i pyet ti ata (pėrse tallen), do tė thonė: ''Ne vetėm jemi mahnitur e dėfruar'', Thuaju: ''A me All-llahun, argumentet e Tij dhe tė Dėrguarin e Tij ishit duke luajtur? Mos u arsyetoni vetėm se keni bėrė kufėr pasi qė patėt besuar, Mos kėrkoni fare ndjesė, ju pasi qė (shpallėt se) besuat, keni mohuar. Nėse njė grup nga ju i falim, grupin tjetėr e denojmė, ngase ishit kriminelė.''

(Teube: 65-66)

Negacioni i shtatė prej negacioneve Islame.

''Sihri (magjija), e prej saj ėshtė edhe sarfi dhe atfi, kush e bėn apo kėnaqet me tė, bėn kufėr.'' Argument pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut:

''(E hodhėn librin e Zotit) E ndoqėn atė qė e thonė djajt nė kohen e sundimit tė Sulejmanit. Po Sulejmani nuk ishte i pafe, por djajt ishin tė pafe, sepse u mėsonin njerzve magjinė. (Ndoqėn) Edhe ēka u zbriti nė Babil dy engjėjve, Harutit dhe Marutit. E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se ti thonin: ''Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u bėn i pafe!'' E, mėsonin (njerėzit) prej atyve dyve atė (magji) me ēka ndanin burrin prej gruas sė vet, por pa lejen e All-llahut me atė askujt nuk mund ti bėnin dėm dhe ashtu mėsonin ēka u sillte dėm dhe nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditė) e kanė ditur se ai qė (hodhi librin) e zgjodhi atė (magjinė), ai nė botėn tjetėr nuk ka ndonjė tė drejtė (nė mėshiren e Zotit). Po ta dinin, ata se pėr ēka e shitėn vetveten, ajo ėshtė shumė e keqe.''

(El-Bekare, 102)

Negacioni tetė prej negacioneve Islamike.

''Tė ndihmuarit e mushrikėve, dhe tė ndihmuarit e tyre kundėr muslimanėve.''

Argument pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut:

''O ju qė besuat! Mos zini miqė as jehuditė as tė krishterėt. Ata janė miq tė njėri tjetrit. E kush prej jush i miqėson ata, ai ėshtė prer tyre. Vėrtetė All-llahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė.''


(El-Maide, 51)

Negacioni i nėntė prej negacionėve Islamike.

''Kush beson se disa njerėzve iu lejohet dalja nga Sherijati i Muhammedit, salallahu alejhi ve selem, pikėrisht ashtu siē ėshtė lejuar dalja e Hidrit prej sherijatit tė Musės, alejhi selam, ky ėshtė kafir''.

Kjo ėshtė kėshtu ngase refuzon fjalen e All-llahut, subhanehu ve teala:

''Dhe kjo ėshtė rruga (feja) Ime e drejtė (qė e caktova pėr ju), pra pėrmbajuni kėsaj, e mos ndiqni rrugė te tjera e t'ju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė porositė e Tij pėr ju, ashtu qė tė ruheni.''

(El-En'am, 153)

Negacioni i dhjetė prej negacioneve Islamike.

''Tė larguarit nga feja e All-llahut, nuk e mėson atė e as nuk vepron me tė''.

Argument pėr kėtė ėshtė fjala e All-llahut:

''E kush ėshtė mė zullumqarė se ai qė kėshillohet me ajetet e Zotit tė vet, e pastaj u kthye shpinėn atyre? Ne me siguri do tė hakmeremi kundėr kriminelėve.''

(Sexhde, 22)

Tė gjitha negacionet qė i cekum, janė tė shfaqura shkurtimisht. Pėr tu njoftuar mė mirė me to, mund ti gjeni nė librin: ''Djetė veprat qė tė nxjerin prej Islamit''


Dhe lutja jonė e fundit ėshtė: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, Zotit tė botrave!


والحم لله رب العالمين

Wesselamu alejkum we rahmetullahi we berkatuhu