Receta Gatimi

Emigrantet shtojne aksidentet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 11 prej 11
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30

  Emigrantet shtojne aksidentet  Aksi mes “Zogut te zi” dhe Laprakes eshte i njohur per policine si njolla e zeze numer nje ne Tirane ku humbasin jeten me shume shtetas gjate aksidenteve rrugore.

  Por ne te gjithe vendin policia llogarit 180 njolla te tilla.
  Policia rrugore konfirmon se muaji qershor u mbyll me bilancin tragjik te 40 te vrareve nga aksidentet rrugore.
  Si faktor i shtimit te aksidenteve ekspertet shohin shtimin e trafikut dhe rikthimin e emigranteve per sezonin e veres, keta te fundit te pamesuar me rruget shqiptare, por qe ne shume raste thyejne rregullat e qarkullimit ne menyre te vullnetshme.
  Tre muajt e veres regjistrohen prej vitesh si periudha me fatkeqe e qe sjell me shume te lenduar nga aksidentet rrugore.
  “Numri i aksidenteve mbetet shume i larte ne krahasim me standardet e lejuara. Gjeje rastin qe tu bej thirrje te gjithe drejtuesve te mjeteve qe te zbatojne rregullat e qarkullimit rrugor”, theksoi shefi i policise rrugore, Shkelzen Alia.
  Nderkaq nje studim i fundit numeron si rruget me te tmerrshme ku vdesin njerez 180 akse, ne varesi te te cilave policia rrugore ka hartuar edhe sherbimet e saj.
  “Rruge problematike mbetet aksi per ne Shkoder, por edhe autostrada Fier-Lushnje”, eshte shprehur Alia.
  Dy shkaqet e tjera per shtimin e aksidenteve kane lidhje me mbishpejtesine dhe perdorimin e alkoolit.

  Burimi:Top-Channel 12.07.09

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  po ne shqiperi te tilla ruge jane ehste me se normale qe te beshe aksidente se ne autstrade te dele gomari para ??

 3. #3
  i/e rregjistruar Maska e jurgen093
  Anėtarėsimi
  Jul 2009
  Postime
  5
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  eh sa problemet ne rruge ka shqiperia por sdaum ti adime

 4. #4
  i/e rregjistruar 20% Maska e noemi84
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  bologna
  Postime
  139
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  seee emigrantet...ne shqiperi hecin si kafshet ..dy her e kam mar ne maj makinen, dhe ne te dyja heret gati sa nuk me ran..nuk i intereson se kush e ka rrallen nuk njohin sinjalet,normale, se patenten e kan mar te gjith me lek.edhe pse nuk din me i dhen makines mjafto marin patenten perpara makina mesohet avash-avash.

 5. #5
  i/e rregjistruar Maska e jurgen093
  Anėtarėsimi
  Jul 2009
  Postime
  5
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  me vjen keq per emigrantet sepse ata kur jane jashte shqiperie ecin shume mire e me shume kujdes kurse kur vine ketu duan te hapen per te treguar kush e di se jane duke bere lloj lloj manovrash qe shkaktojne aksidente me vone,

 6. #6
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga noemi84 Lexo postimin
  seee emigrantet...ne shqiperi hecin si kafshet ..dy her e kam mar ne maj makinen, dhe ne te dyja heret gati sa nuk me ran..nuk i intereson se kush e ka rrallen nuk njohin sinjalet,normale, se patenten e kan mar te gjith me lek.edhe pse nuk din me i dhen makines mjafto marin patenten perpara makina mesohet avash-avash.

  Nuk e di se nga i keni dėgjuar kėto se emigrantėt i marrin patentat me lekė. Dhe pėr mė tepėr nuk e kuptoj se ēfarė nėnkuptoni me kėtė. Kėtu nė Greqi kur jep sinjalistikėn provim, shkon edhe e jep nė Ministrinė e Transportit ose nė njė degė tė saj dhe qė ta marrėsh kėtė provim duhet tė bėsh vetėm 1 gabim. Me 2 gabime ngelesh dhe shkon edhe jep prapė. Kėtu nuk ka manipulime dhe as nuk mund tė bėsh diēka me lekė. Flas pėr Athinėn dhe nuk e di se ēfarė bėhet nė rrethinat.

  Testi i ngarjes sė makinės ėshtė njė test qė manipulohet dhe mund ta marrėsh edhe me lekė por ekziston tjetėr rrezik. Nė rast aksidenti policia mund tė tė heqė patentėn nėse shikon se aksidenti u shkaktua nga paaftėsia e drejtuesit tė mjetit dmth nuk cilėsohet si i aftė tė drejtojė automjet dhe me e keqja tė dėrgon pėrsėri tė kontrrollohesh nėse je i aftė tė drejtosh automjet.

  Policia shqiptare me sa duket nuk e ka idenė e kėtyre ligjeve jashtė dhe ia mbyt kot duke deklaruar se emigrantėt e marrin patentėn me lekė. Problemi nė tė vėrtetė ėshtė tek mendja e emigrantėve qė kur kthehen nė Shqipėri fryhen sikur kanė ēliruar gjysmėn e Shqipėrisė. Dhe pėr mė tepėr rrugėt nė Shqipėri janė si mos mė keq. Ato rrugėt e Shqipėrisė, kėtej i shikon fshatrave tė humbura. Nė vend tė shkundin qeverinė pėr urbanistikėn dhe pėr rrugėt, policėt si policė dalin dhe bėjnė deklarata koti.

 7. #7
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30
  Marrja e patentes me leke vetem ketu ne Shqipri ndodh kurse ne vendet e tjera si Greqia apo Italia sbehet llaf nje gje e tille me sa di une dhe policia Shqiptare sma merr mendja te thote nje gje te tille te pa matur qe patenta ne ne vendet e tjera te Europes merret me ryshfete etj boooo... as artikulli nuk e thote nje gje te tille se di ku e keni lexuar,ai eshte mendimi Noemi84.,per sa i perket emigranteve eshte e vertet qe kur vin ne Shqipri me mjetet e tyre hardallosen dhe per rregullat e qarkullimit sduan tja din fare dhe bejne aksidente,dhe numri me i madh i aksidenteve ne vere vjen nga emigrantet kjo eshte e vertet.

 8. #8
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Vertet duhet bere shume kujdes ne kete periudhe kaq te ngarkuar nga trafiku.


  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel Lexo postimin
  Nuk e di se nga i keni dėgjuar kėto se emigrantėt i marrin patentat me lekė.
  Kjo ndodhte kur njihej patenta shqiptare nderkombetare ne greqi dhe te gjithe mirrnin te tilla patenta fallco prej nje shume 10 mije lekesh shqiptare.

 9. #9
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Peniel
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Athinė, Greqi
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Vertet duhet bere shume kujdes ne kete periudhe kaq te ngarkuar nga trafiku.
  Kjo ndodhte kur njihej patenta shqiptare nderkombetare ne greqi dhe te gjithe mirrnin te tilla patenta fallco prej nje shume 10 mije lekesh shqiptare.

  Kjo ėshtė e vėrtetė por askush nė Shqipėri nuk mund tė udhėtojė me patentė ndėrkombėtare shqiptare. Ajo nuk vlen atje. Patenta ndėrkombėtare pėrdoret pėr jashtė shtetit.

  Atė qė thua mė lart ti Kliton, e kam dėgjuar edhe unė personalisht nga polic dhe madje jo nga polic i zakonshėm por nga polic me gradė dhe jam befasuar kur e kam dėgjuar. Ndaj edhe e shkrova pak mė lartė se policia shqiptare nuk ia ka idenė gjėrave jashtė shtetit.

 10. #10
  i/e rregjistruar 20% Maska e noemi84
  Anėtarėsimi
  Feb 2009
  Vendndodhja
  bologna
  Postime
  139
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Peniel Lexo postimin
  Nuk e di se nga i keni dėgjuar kėto se emigrantėt i marrin patentat me lekė. Dhe pėr mė tepėr nuk e kuptoj se ēfarė nėnkuptoni me kėtė. Kėtu nė Greqi kur jep sinjalistikėn provim, shkon edhe e jep nė Ministrinė e Transportit ose nė njė degė tė saj dhe qė ta marrėsh kėtė provim duhet tė bėsh vetėm 1 gabim. Me 2 gabime ngelesh dhe shkon edhe jep prapė. Kėtu nuk ka manipulime dhe as nuk mund tė bėsh diēka me lekė. Flas pėr Athinėn dhe nuk e di se ēfarė bėhet nė rrethinat.

  Testi i ngarjes sė makinės ėshtė njė test qė manipulohet dhe mund ta marrėsh edhe me lekė por ekziston tjetėr rrezik. Nė rast aksidenti policia mund tė tė heqė patentėn nėse shikon se aksidenti u shkaktua nga paaftėsia e drejtuesit tė mjetit dmth nuk cilėsohet si i aftė tė drejtojė automjet dhe me e keqja tė dėrgon pėrsėri tė kontrrollohesh nėse je i aftė tė drejtosh automjet.

  Policia shqiptare me sa duket nuk e ka idenė e kėtyre ligjeve jashtė dhe ia mbyt kot duke deklaruar se emigrantėt e marrin patentėn me lekė. Problemi nė tė vėrtetė ėshtė tek mendja e emigrantėve qė kur kthehen nė Shqipėri fryhen sikur kanė ēliruar gjysmėn e Shqipėrisė. Dhe pėr mė tepėr rrugėt nė Shqipėri janė si mos mė keq. Ato rrugėt e Shqipėrisė, kėtej i shikon fshatrave tė humbura. Nė vend tė shkundin qeverinė pėr urbanistikėn dhe pėr rrugėt, policėt si policė dalin dhe bėjnė deklarata koti.
  e ke kuptuar keq ate qe kam shkruar un..un jetoj jasht shqiperis dhe ato fjal i pata per shqipetaret qe marin patentat ne shqiperi.

 11. #11
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e bledi1
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  548
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  16
  po dhe jashte shqiperise miret me leke patenda ku do te jeshe po pate leke bene cdo gje jo patenden mere po ca te duashe ti se dhe une jashe vendit jetoi leku bene cdo gje ta dini....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Aksidentet si bilanc lufte ne Shqiperi
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-02-2010, 01:03 PM
 2. Itali, kafshėt shtėpiake shtojnė divorcet
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-11-2009, 10:42 PM
 3. Aksidentet, 4 te vdekur ne rruge
  Nga Erlindi nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-08-2009, 09:45 PM
 4. Shqipėri: Aksidentet, 315 viktima ne vit
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2009, 10:50 AM
 5. Aksidentet, 3 te vdekur ne dite
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-01-2008, 03:31 PM

Etiketat pėr kėtė Temė