Prodhuesi i njohur i telefonave tė menēur (smartphones) HTC ka pėrgatitur njė pajisje e cila tregun do ta kėnaqte me performansa tė larta, e testet e para edhe e dėshmojnė kėtė gjė.
Karakteristikat kryesore tė telefonit tė menēur Leo tė kompanisė HTC janė procesori i fuqishėm qendror dhe ekrani i madh. Nė tė ėshtė integruar procesori Snapdragon me takt punues prej 1 GHz. Matjet e para tė performansave dėshmojnė se Leo do tė jetė tri herė mė i shpejt sesa telefoni i menēur TouchHD po ashtu i HTC-sė, gjersa 18 herė mė i shpejtė nė zbatimin e aplikacioneve tredimensionale.

Leo ėshtė i bazuar nė sistemin operativ Windows Mobile 6.5, e HTC do ta maskojė me paraqitjen e vet tredimensionale TouchFlo nė mėnyrė qė tė udhėhiqet me lehtė me pajisjen me anė tė gishtave.

Ekrani i Leos ka diagonale prej 4.3 inē (12.5 centimetra) dhe rezolucion prej 800 x 480 pikselash, qė pajisjen e bėn diē mė tė madhe sesa konkurrentėt.

Leo do tė duhej tė del nė shitje nė tregun evropian gjatė muajit tetor. Parashihet se ēmimi i tij do tė jetė rreth 600 euro.

www.htc.com