Dy ditė pas arrestimit tė njė personi tė dyshuar pėr terrorizėm nė Shqipėri, numri njė i akuzės, Ina Rama dhe pėrfaqėsuesi mė i larte diplomatik i SHBA-ve nė Tiranė, John Withers, kanė zhvilluar njė takim larg mediave dhe kamerave televizive, ku tema zyrtare e bisedės ėshtė cilėsuar “private” dhe “sekrete” nga zyrat respektive tė shtypit.
Automjeti me targa diplomatike, nė pronėsi tė ambasadės amerikane, ėshtė futur nė godinėn e akuzės qendrore rreth orės 11:00 tė ditės sė djeshme, duke u parkuar tė dera kryesore.

Prej tij ka dalė ambasadori, i cili ėshtė pritur ne hollin e prokurorisė nga zyrtarėt mė tė lartė tė prokurorisė.

Ai ėshtė akomoduar nė katin e dytė tė prokurorisė, nė zyrėn e kryeprokurores Ina Rama, teksa ka qėndruar rreth 30 minuta.