Dobėsimi nė shikim te personat e moshuar ėshtė i lidhur edhe me jetė mė tė pakėt, bėjnė tė ditur studiuesit australianė tė Westmead Millennium Institute nga Sydney.
Tė dhėnat e mbledhura nga 3600 persona tė hulumtuar, tė cilėt nė fillim tė studimit kanė qenė 49 vjeēar, kanė treguar se prania e vėshtirėsive nė shikim, e cila nuk ka qenė e mundur tė pėrmirėsohet, ėshtė lidhur me deri nė 35% rrezik mė tė madh pėr vdekje nė 13 vitet e ardhshme.

Te personat mė tė rinj se 75 vjet vėshtirėsitė nė tė shikuar kanė qenė tė lidhura me rrezik dyfish mė tė madh pėr vdekje, ka shkruar revista mjekėsore Archives of Ophthalmology.

Shkencėtarėt besojnė se kėto rezultate mund tė shpjegohen me ndikimin e problemeve me pamjen nė vėshtirėsitė pėr lėvizje, ndėrsa lidhen edhe me gjasat pėr dėmtime mė tė mėdha fizike dhe izolim shoqėror.

Po ashtu, personat mė tė vjetėr nė moshė tė cilėt lėvizin mė pak, shumicėn e rasteve ngurrojnė tė drejtohen te mjeku edhe kur vuajnė nga sėmundje tė tjera.

Ekziston mundėsia qė vėshtirėsitė nė shikim tė jenė tė lidhura edhe me ushqimin jokualitativ, qė mund tė sjellė njė varg sėmundjesh, thonė shkencėtarėt