Lideri i PS-sė, Edi Rama ėshtė shprehur i vendosur pėr t'i shkuar deri nė fund kėrkesės pėr hetimin e zgjedhjeve. "Koha nuk punon pėr kryeministrin dhe opozita qė pėrfaqėson shumicėn e shqiptarėve nuk do ta ndėrpresė betejėn e saj pėr liri dhe tė drejta tė panegociueshme", tha Rama gjatė njė interviste televizive.
Sipas tij, rezultati i zgjedhjeve nuk pėrputhet me vullnetin e popullit, shprehje e njė deformimi pėr tė cilin PS ėshtė jashtė Parlamentit dhe kėrkon qė nė bazė tė plotėsimit tė kėrkesave tė rivendoset dinjiteti i parlamentit.

"Rezultati doli si pasojė e njė numėrimi shumė tė keq nė njė tė tretėn e kutive, ēfarė mbetet pėr tė diskutuar mė tutje dhe ēfarė mbetet pėr tė lėnė pa bėrė nėse nuk hapen kutitė aty ku qėndron edhe e vėrteta e 28 qershorit dhe aty ku lexohet qartėsisht vullneti i popullit apo shkalla e deformimit tė tij", tha ai, duke shtuar se deformimi ka pasur tė njėjtin regjisor, Sali Berishėn dhe tė njėjtėn orkestėr.

"Nė kushtet kur kemi tė bėjmė me njė Shqipėri qė dėshtoi nė provimin e madh pėr zgjedhje me standarde, si njė vend i NATO-s dhe kandidat pėr nė BE dhe zgjedhjet prodhuan njė parlament pa legjitimitet dhe njė qeveri po tė tillė, situata politike mbetet e bllokuar", tha ai.

Sipas Ramės ėshtė e rėndėsishme tė dalė nė dritė tė diellit fakti se "ēfarė e ēoi pushtetin dhe Berishėn deri nė kėtė akt kundėr interesave tė vendit dhe nė konflikt tė hapur me interesat e njerėzve. Pse ky pushtet kėrkon dhe bėri gjithė ato hapa nė kundėrshtim me ligjin dhe parimet demokratike".

Kėtė konflikt, ka vijuar mė tej ai, opozita duhet ta zgjidhė duke reaguar nė mėnyrė konstante dhe pa kompromise.