Njė grua 94-vjeēare ka diplomuar nė drejtėsi nė Universitetin e Urbinos nė Italinė qendrore, ndėrsa ka njoftuar se planifikon tė vazhdojė studimet e mėtutjeshme.
Kėtė e ka konfirmuar rektori i Universitetit tė Urbinos, Stefano Pivato, i cili ka thėnė se Adriana Ianili mund tė jetė shembull pėr vendosmėri ndaj studentėve tjerė.

“Pėr pėrfundimin e temės sė diplomės mbi dhunėn ndaj grave dhe falė notave tė saj nėpėr provime, zonjės Ianili ia kemi dhėnė notėn mė tė lartė”, ka thėnė Pivato pėr AFP.

94-vjeēarja, e cila tashmė ėshtė e diplomuar nė gjuhėt orientale dhe shkencat politike, planifikon tė vazhdojė specializimin nė fushėn e drejtėsisė.