Volkswagen me blerjen e para pak kohe tė Porsche ka arritur Toyotan dhe kėshtu ėshtė bėrė prodhuesi mė i madh i automjeteve nė mbarė botėn.
Volkswagen gjatė tre tremujorėve tė kėtij viti ka prodhuar 4.4 milionė automjete, e Toyota nė tė njėjtėn periudhė ka prodhuar 400.000 mė pak.

Kėto rezultate megjithatė duhet marrė me pak rezerva pasi qė Toyota nė tre tremujorėt e parė, pėr shkak tė rėnies sė kėrkesės, ka ulur prodhimin, e Volkswagen nė masė tė madhe ka shfrytėzuar mbėshtetjen e qeverisė gjermane nė terrenin vendor.

Toyota megjithatė ėshtė lavdėruar pėr rritjen e prodhimit nė tremujorin e fundit dhe, sikur edhe deri tani, matės i vėrtetė do tė jetė rezultati vjetor.