Receta Gatimi

Jeta,fati,shpresa


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
  1. #1
    i/e rregjistruar 10% Maska e medlina
    Anėtarėsimi
    Feb 2009
    Vendndodhja
    diku ne ks
    Postime
    82
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    16

    Jeta,fati,shpresa

    JETA,FATI,SHPRESA

    Nėse nuk je shok,s'mund ta dish se ē'ėshtė shoqeria,nėse nuk je i varfėr nuk e din ē'ėshtė varfėria,nėse nuk je i lenduar nuk e din ē'ėshtė dhimbja...

    Darka,ah darka ime sot ėshtė JETA,jam ulur pranė JETĖS mbi FATIN,tė shtruar mbi JETĖ kam plot halle,pėr darkė sot kam pjata tė mbushura me merzi,hidherim,pikėllim..
    Kjo shije po me vije nga darka ime,a thua a ka njerėz tjerė qė e shijojnė njė darkė tė tillė?
    Nėse po atėherė ata do tė me kuptojnė mė se miri.
    Tė kesh plot ide e vullnet por tė mos kesh vend pėr ti shprehur ato. A ka me keq? ku ka me keq se tė jesh brėnda plot e tė mos kesh ku tė japesh?
    Unė jam vullnetare,vullnetare pėr dhėnien e ideve tė mia tė tjerėve,vullnetare pėr ta ndarė dijen time me tė tjeret,se ėshtė pasuria e vetme qė kam,por askujt nuk i intereson,askund nuk gjeta mbėshtetje, tė mbahem e mos tė me bart era kah tė doj,tė mos shkoj andej nga me drejton jeta por ti jap vetė kahje jetės sime.
    Por jo..! Punė qė s'bėhet , sot e kesaj dite jam rob i jetės,ai njeri qė ska perkrahje deshton.
    E unė po luftoj ne njė fushė-betejė pa skaj pėrball deshtimit, se cili do tė dalim fitimtarė nuk dihet, kjo ėshtė luftė pa kohė,pa afat,pa fund..
    Tė ndjesh thellė nė vete njė zbrazetirė aq tė madhe, njė greminė tė frikshme, njė mori arka dėshirash tė pa plotėsuara.
    E ēka kerkova unė?
    Ēfarė i kerkova JETĖS?
    Fare pak shumė pak,e ajo s'me dha asgjė.
    A jam e pafat apo?
    FATI!!!
    Ia na doli edhe njė emėr tjetėr i njohur, mik p pandashem i JETĖS,FATI
    -E?
    Edhe FATI tė duhet nė JETĖ.
    FATI dhe JETA si ēka ti shoh unė kėta dy emra?
    Ēfarė me dhanė mua?
    Lumturi,gėzim,vuajtje,hidherim..tė katėrtat pavarėsisht nga njėra tjetra.
    JETA mė paska dhėnė tė gjitha edhe tė mirat edhe tė kqijat,aha tash po del nė pasqyren e sė vertetės realja,do tė thotė JETA me paska dhėnė diqka shumėqka por jo atė qė i kerkova.
    Krahė pėr krahė qendron e mira me tė keqen. Gjithqka ėshtė pėrgjysem:
    sa lumturi aq pikėllim,
    sa drejtėsi aq genjeshtra
    sa pasuri aq varfėri
    sa dashuri aq urrejtje.
    Por prapė se prapė me mirė ėshtė tė dish se pasurinė mund ta marrin, ta djegin e ta vjedhin, dituria mbetet pasuri e pėrhershme.
    And "Hope is the poor man's bred"(Shpresa ėshtė buka e tė varfėrit)
    Kush ėshtė si unė mbetet nė shoqeri me kėtė thėnie dhe ėshtė e vertet shoqja mė e mirė SHPRESA ajo ēdo kund na mbeti shoqeruese, na u ndodh krahė pėr krahė.
    Nė mes JETĖS dhe FATIT ėshtė SHPRESA ajo qė na mban gjallė.

  2. #2
    i/e rregjistruar Maska e BlertaA
    Anėtarėsimi
    Mar 2010
    Postime
    1
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Do te ishte mire kur postoni diqka te tregoni ku e keni marr ate postim......d.m.th. ky tregim qe e ke postuar ketu ti medlina eshte i shkruar ne origjinal nga une dhe nuk po me vije mire ta postoni keshtu pa emer.... d.m.th. Autorja e tregimit Blerta Krasniqi.... Ju pershendes.......

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Shpresa......
    Nga Cherry nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 18-05-2012, 11:14 AM
  2. Nga jeta
    Nga lettas nė forum Romanca
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 19-02-2012, 08:42 PM
  3. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-12-2011, 08:26 AM
  4. Shpresa sheron
    Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 15-12-2010, 05:48 PM
  5. Numerologjia – numrat dhe fati
    Nga Kliton nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 01:25 PM