Receta Gatimi

A duhet lejuar shamia ne shkollat publike shqiptare?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 4 1234 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 71
  1. #1
    Anėtarė i Nderuar 20% Maska e Enkelejda_24
    Anėtarėsimi
    Nov 2008
    Postime
    464
    Reputacioni
    18

    A duhet lejuar shamia ne shkollat publike shqiptare?

    A duhet lejuar shamia ne shkollat publike shqiptare?


    A duhet te lejohet shfaqja e bindjeve fetare
    Pershendetje te gjitheve!!!


    Eshte e disata here qe une shikoj ne lajme se femrat te mbuluara me shami, apo meshkuj me mjeker te perjashtohen nga Universitetet dhe shkolla shqipetare. Kjo ndodh me justifikim se shkollat jan vende laike dhe nuk lejohen shfaqje te bindejeve fetare si, shamit, mjeker e gjate, apo qoft edhe nje kryq i varur ne qafe ( per te cilin deri tani nuk eshte perjashtuar njeri,,lol). Kam pershtypjen se ky ligj bie ndesh me te drejtat e njeriut njera prej te cilave eshte e drejta per tu arsimuar. Duhet apo nuk duhen lejuar vajzat me shami, dhe djemt me mjeker, te ken te drejten te arsimohen ndonese ato nuk heqin dore shamia ne koke dhe mjekra.
    mu duket interesante per tu diskutuar ....


  2. #2
    iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
    Anėtarėsimi
    Nov 2006
    Vendndodhja
    Fi-IT
    Postime
    14,359
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    36
    eshte shume e komplikuar si ēeshte, por mendim im eshte se nqs duan te levizin nga shteti qe e lejon, duhet ta marrin parasysh dhe heqjen e shamise.

  3. #3
    Anėtarė i Nderuar Anėtar Nderi Maska e Donnaa
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Postime
    470
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Mendoj qe qdo kush ka te drejt ta mabja fen e tij kshtu duhet ti lejojn qe te mabjn shmia

  4. #4
    i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
    Anėtarėsimi
    Jun 2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    206
    Reputacioni
    15
    Kur degjojme kete shprehje apo kete pyetje,shpesh here na vjen ne mendje feja islame,por ne fakte shamia eshte edhe e murgeshave te krishtera katolike apo ortodoksa qofshin ato. te cialt po ashtu jan te mbuluara.
    Une mendoj se kjo lloj kulture fetare nuk duhet lejuar nepe shkolla laike sic e mbajne vetetn sepse ne nje fare menyre ti imponon nje kulture fetare tjeter nga ajo qe te tjeteret disponojne,aq me teper femijet qe jan si nje liber i pashkruar dhe formohen nga fenomene te jashtme,pa e ditur rendesin apo pa qene te afte te zgjedhin me vullnet te plote.Mendimi im personal ky.

  5. #5
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    per mendimin tim nuk duhet lejuar sepse , te gjith duhet te jen te barabarte ,!!

  6. #6
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Pse mos te lejohet bartja e shamis ne shkoll ku eshte problemi! Apo ju pengon qe nuk shikojn femrat nudo dhe nuk e duan nje gje till.
    kjo i bien lirie e cenuar,Luki eshte zgjedhje qe i takon cdo njerit dhe duhete respektua kjo e drejt..

  7. #7
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    KJo e drejt mund te respektohet , por mos harro dhe nje gje se duhen respektuar dhe rregullat e shkolles qe dueht te vish me uniforme dhe nuk lejohen kapelet shamia etjer !

  8. #8
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Uniforma eshte normale te barte por shamija nuk eshte( luk) si dikush e ven sikur se kapelen por eshte obligim, per femren e fes muslimane mbulesa dhe ky obligim nuk esht nga familja por nga krijuesi i universit.Dhe nuk edi kujt i takon me shum respekti All'ahut apo rregullave te arsimit?

  9. #9
    Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    Diku ketej rrotull
    Postime
    8,677
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    28
    All'ahut !

    Por disa njerez e konceptojne ndryshe kete fakt

  10. #10
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Jo nuk ka mundesi te konceptohe ndryshe , sepse askush nga deshira nuk ven shamin por eshte obligim dhe si i till duhet respektohet nese deshiron te ndejkesh rrugen e drejt te All'ahut
    flase per te fes muslimane.

  11. #11
    i/e rregjistruar 35% Maska e argent
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Vendndodhja
    Greece
    Postime
    598
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    jemi nje vend laik dhe feja jone eshte shqiptaria
    sbesoi se njerez te ndryshem duet te abuzoim me keto gjera jemi ne shekullin e 21 e sbesoi te kethehemi 200 300 viet mbrapa ai qe beson ne zoti sbesoi se duet te ndieke e tradita aq te vietra duke mbajtur shami
    gjithashtu nuk jam e per mbajtien e minifundeve apo bluza te apura
    ne shkolle vete per dituri as per te treguar ca feje i perket e as per modeling
    duet te kemi demokraci por dhe demokracia ka regulla
    femres zoti i dha bukurine dhe nuk besoi se ja dha per tu fshehur posht nje shamije
    keto ligje sbesoi se i ka nxiere allahu por ca bura xheloze qe skishin cbenin e ja ngjiten fese kete ligj

  12. #12
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga argent Lexo postimin
    jemi nje vend laik dhe feja jone eshte shqiptaria
    sbesoi se njerez te ndryshem duet te abuzoim me keto gjera jemi ne shekullin e 21 e sbesoi te kethehemi 200 300 viet mbrapa ai qe beson ne zoti sbesoi se duet te ndieke e tradita aq te vietra duke mbajtur shami
    gjithashtu nuk jam e per mbajtien e minifundeve apo bluza te apura
    ne shkolle vete per dituri as per te treguar ca feje i perket e as per modeling
    duet te kemi demokraci por dhe demokracia ka regulla
    femres zoti i dha bukurine dhe nuk besoi se ja dha per tu fshehur posht nje shamije
    keto ligje sbesoi se i ka nxiere allahu por ca bura xheloze qe skishin cbenin e ja ngjiten fese kete ligj
    Ky zoto eshte edhe para 300 apo 600 vjete dhe keto rregulla duhete zbatuare deri ne diten e Kataklizmi . Nuk eshte se ndejket tradita! po keto jan ligje qe All'ahu ka ven ti zbatojn njerzimi,nese evropa te njeh shtet laik nuk do thot ti ikim rregullave te fes ,kur respektohet nje femere me mini fund pse mos te respektohet edhe nje e mbuluar!? cdo njeri zgjedhe menyren e te veshurit si aje apo ajo deshiron dhe mendoj se eshte jo ne rregul nese i ndalohet mbulesa nje femres te fes muslimane.

  13. #13
    i/e rregjistruar 10% Maska e ejven
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    14
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Kam pasur rastin te jetoj ne Gjermani dhe aty qysh ne klas te pare kemi mbajtur ore te fese ( fese krishtere) edhe pse une nuk isha pjes e asaj feje une prap se prap e kam bajtur at ore mesimi dhe normal kam mesuar edhe nga ajo fe diqka , e kur e kan shtet e tjera kete te drejt pse ather te mos e kemi edhe ne fen ton (musliman ) ne shkollat tona , mendimi im esht qe secili nxens te ket te drejt te zgjedh ate fe qe ja sugjeron familja apo qe e do vet . Ndersa sa i perket mbajtjes se shamis ajo nuk eshte shenje ne kthim prapa ne mos dije e te tjera por ajo eshte shenje e respektimit te urdhrave te Zotit ( Allahut) ; kur nje femer ka te drejt te hyj me mini aty ne shkoll qka ka te keq nese hyn me shamin. Disa thon se me mbajtjen e shamis ti e tregon hapur fen , pse jo ajo s'esht gje e keqe te tregosh fen tende te cilin e don , nese dikush ka te drejt te e mbaj nje kryq apo gje tjeter dhe ta shfaq ate , at'her edhe une si pjestar i nje feje tjeter kam te drejt te shfaq simbolet e minja fetare . Edhe diqka Zoti nuk ja ka dhen kujt bukurin per ta shfaqur hapur ne publik , ate ka te drejt vetem burri i saj ta shijoj dhe askush tjeter
    Allahu na udhezoft ne rrug te mbar

  14. #14
    Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
    Anėtarėsimi
    Sep 2008
    Vendndodhja
    Albania/D
    Postime
    6,215
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    30
    Mendoj se nuk duhen te lejohen shamiat ne Shkolla,eshte njesoj sikur nje nxenes te kerkoj te mbaj gjate ores se mesimit,kapela,kapuc ose dhe ndonje maske,ne qpftese te lejohet mbajtja e shamise pse jo dhe kapuci ose kapelja,nuk duhen te lejohen ne asnje menyre,ai qe eshte besimtar eshte ne shpirt,nuk manifestohet feja ne veshje dhe ne mbajtjen e shmasi ne koke,mos harroni jemi ne 2010,koha dhe zhvillimi ecen perpara.
    Gjithsesi ky eshte vetem nje mendim personal i imi.

  15. #15
    The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
    Anėtarėsimi
    May 2009
    Vendndodhja
    n'Toke
    Postime
    1,229
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    17
    pse more mos te lejohet shamia neper shkolla qfar te keqe ka keta as nuk dine se qka i pengon shamia vetem hajt ashtu, kurse ne bote gjithkund ne shtetet e zhvilluara ne shtetet me demokratike lejohet kurse tek ne shqiptaret nuk lejohet. Sot eshte mbajtur nje protest masive ne Prishtine ne qender per "lejimin e mbajtjes se shamiave neper shkolla" sepse jane perjashtuar shume,per mendimin tim aspak nuk na len mbrapa kjo ne po jesim vet mbrapa, kurse me sa ndegjova une kjo eshte lejuar ne shqiperi tashme, nese eshte kshtu me vjen shume mire, sepse me heret kemi pasur komunizmin qe nuk na ka lejuar kurse tash... vellezerit tane,,, shpresoj qe te vedijesohemi. kaloni mire.

  16. #16
    i/e rregjistruar 35% Maska e argent
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Vendndodhja
    Greece
    Postime
    598
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    Ky zoto eshte edhe para 300 apo 600 vjete dhe keto rregulla duhete zbatuare deri ne diten e Kataklizmi . Nuk eshte se ndejket tradita! po keto jan ligje qe All'ahu ka ven ti zbatojn njerzimi,nese evropa te njeh shtet laik nuk do thot ti ikim rregullave te fes ,kur respektohet nje femere me mini fund pse mos te respektohet edhe nje e mbuluar!? cdo njeri zgjedhe menyren e te veshurit si aje apo ajo deshiron dhe mendoj se eshte jo ne rregul nese i ndalohet mbulesa nje femres te fes muslimane.
    une po them feja eshte fe e ka vendin e saje nese dikush i perket nje feje per respekt e per besimin e tije vete ne vendin perkates
    shkolla eshte shkolle e stje veme per dituri e jo te bejme parade mode apo te vishemi me shami apo kapuc apo ku di une
    une besoi ne zot si shqiptar e kaq me mjafton. nuk i perkas asnje feje nese ka zot eshte nje seshte parti politike e ndare ne myslymane katolik apo i krishtere eshte nje per te gjithe
    ashu si te gjithe ligjet ndryshoin ne baze te kohes e momentit dhe ato te fese gjithashtu
    per mendimin ti m personal une jam kunder kategorikish eshte dicka pa kuptim dhe pa baze se eshte shkruajtur dicka ne nje kuran apo ne nje bibel
    zoti na dha zeme te duam familien te afermit e zotin vete
    nuk na dha ligje si te jetoim. por ligjet i krijojme vete

  17. #17
    i/e rregjistruar 35% Maska e argent
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Vendndodhja
    Greece
    Postime
    598
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
    pse more mos te lejohet shamia neper shkolla qfar te keqe ka keta as nuk dine se qka i pengon shamia vetem hajt ashtu, kurse ne bote gjithkund ne shtetet e zhvilluara ne shtetet me demokratike lejohet kurse tek ne shqiptaret nuk lejohet. Sot eshte mbajtur nje protest masive ne Prishtine ne qender per "lejimin e mbajtjes se shamiave neper shkolla" sepse jane perjashtuar shume,per mendimin tim aspak nuk na len mbrapa kjo ne po jesim vet mbrapa, kurse me sa ndegjova une kjo eshte lejuar ne shqiperi tashme, nese eshte kshtu me vjen shume mire, sepse me heret kemi pasur komunizmin qe nuk na ka lejuar kurse tash... vellezerit tane,,, shpresoj qe te vedijesohemi. kaloni mire.
    mire pse sme lene e mua te kaloi me maske doganave a jemi ne demokraci
    mos ngatroni fene ne shkolla e ne shtet
    feja e ka nje vend perkates xhami kishe apo katedrale

  18. #18
    curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
    Anėtarėsimi
    Apr 2010
    Vendndodhja
    Tirana Albania
    Postime
    1,081
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    natyrisht qe jam kundra vendosjes se shamise ne shkolla...............................
    Jo per gjo po do na ngrihen nudistet pastaj dhe do kerkojne te shkojne ne shkoll pa breke
    Sic ka kisha apo xhamia rregullat e veta ashtu ka edhe shkolla te sajat

  19. #19
    i/e rregjistruar 35% Maska e argent
    Anėtarėsimi
    Oct 2009
    Vendndodhja
    Greece
    Postime
    598
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
    natyrisht qe jam kundra vendosjes se shamise ne shkolla...............................
    Jo per gjo po do na ngrihen nudistet pastaj dhe do kerkojne te shkojne ne shkoll pa breke
    Sic ka kisha apo xhamia rregullat e veta ashtu ka edhe shkolla te sajat
    je njesh shoku pergjigje me vend

  20. #20
    i/e rregjistruar 10% Maska e ejven
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    14
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga 3r1k0 Lexo postimin
    natyrisht qe jam kundra vendosjes se shamise ne shkolla...............................
    Jo per gjo po do na ngrihen nudistet pastaj dhe do kerkojne te shkojne ne shkoll pa breke
    Sic ka kisha apo xhamia rregullat e veta ashtu ka edhe shkolla te sajat
    haha e keni knaq ksaj radhe krejt mos u mundoni me i banalizu temat kur jan serioze
    une kam mendimin time e ju keni tuajin ; le te mbetet keshtu

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 4 1234 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

  1. A jane ne nivelin e duhur shkollat Shqiptare
    Nga kledii nė forum Tema Shoqėrore
    Pėrgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 10-05-2013, 01:15 PM
  2. Te zyrtarizohet apo jo gjuha Kineze ne shkollat shqiptare!
    Nga 3r1k0 nė forum Aktualiteti Shqiptar
    Pėrgjigje: 38
    Postimi i Fundit: 21-02-2012, 07:09 PM
  3. Do te preferonit Shkollat Private apo ato Shteterore?
    Nga ReniX nė forum Studentėt Shqiptarė
    Pėrgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 18-05-2011, 07:45 PM
  4. Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-09-2009, 07:03 PM