Receta Gatimi

Itali, provim per emigrantet


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  30

  Itali, provim per emigrantet  Pas marreveshjes se arritur prej Ministrit te Ceshtjeve Sociale dhe atij te Brendshem ne Itali, emigrantet qe aplikojne per lejeqendrim duhet te nenshkruajne nje kontrate integrimi duke iu nenshtruar nje pyetsori.
  E gjithe procedura parashikohet 2 vjecare, ku perfshihet pervetesimi i italishtes, njohja e Kushtetutes, futja e femijeve ne sistemin arsimor italian dhe procedurat burokratike per banesat dhe tatimet.

  Nese aplikuesi ploteson te gjitha keto kushte atij i jepen 30 pike, maksimalja qe mundeson edhe marrjen e lejeqendrimit, dhe nese emigranti me pas kryen shkelje te tyre nga totali i 30 pikeshit fillojne zbritjet sipas grades se gabimeve. Ne rast se per 3 vjet aplikuesi nuk perveteson pyetesorin atehere ai debohet prej Italise.

  Opozita e majte ngre zerin kunder ketij sistemi duke vene ne dukje se ai eshte i pershtatshem vetem per Kanadane apo vende te tjera, ndersa ne Itali eshte i pamundur pasi afatet per rinovimin e lejeve te qendrimit jane mjaft te stergjatura.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36
  Pak lek po marrin keta nga emigrantet duke bere kerkesen per dokumenta, por do fusin dhe provimin. Nuk kan turp qe provimi i eshte bere deputeteve italian dhe nuk dinin te pergjigjen, duan dhe nga emigrantet kur jane berryla per vete. Kulmi!!!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. A kopjohet ne nje provim? Ja disa menyra!
  Nga ReniX nė forum Studentėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 86
  Postimi i Fundit: 15-06-2011, 03:28 PM
 2. Mbesin ne provim, shkarkohen 40 police
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-04-2009, 10:44 PM
 3. bashkimi familjar per emigrantet ne Itali
  Nga kuklla nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-08-2008, 11:30 AM
 4. Emigrantet ne Greqi
  Nga daku323 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 20-08-2007, 02:49 AM