Receta Gatimi

Emigrantet ne Greqi


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 12 prej 12
 1. #1
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Emigrantet ne Greqi

  Emigrantėt, 2 miliardė euro nė bankat greke  Emigrantėt shqiptarė qė
  punojnė e jetojnė nė Greqi
  llogaritet tė kenė depozituar
  nė bankat e shtetit
  helen rreth 2 miliardė euro.
  Shifrėn e kanė bėrė tė ditur mediat
  e shkruara greke, duke ju referuar
  tė dhėnave tė marra nga
  bankat tregtare tė kėtij vendi. Shuma
  prej dy miliardė eurosh ėshtė e
  barabartė me rreth 30 pėr qind tė
  Produktit tė Brendshėm Bruto tė
  Shqipėrisė. Nė rast se kėto para do
  tė ishin transferuar nė bankat shqiptare,
  atėherė ekonomia e vendit
  do tė kishte mė shumė burime
  monetare nė dispozicion pėr tė financuar
  investime tė ndryshme.
  (Sipas te perditsshmes "Shqip")

  Po per mendimin tim, do ishte gabimi me i madh ardhja per te investuar ne Shqiperi ne keto kohe sepse pa u rregulluar infrastruktura, pa u zhdukur burokracia dhe korrupsioni ketu je i mbaruar

 2. #2
  Anėtarė i Nderuar 35% Maska e kuklla
  Anėtarėsimi
  Jul 2007
  Vendndodhja
  europe
  Postime
  2,096
  Reputacioni
  19

  Re: Emigrantet ne Greqi

  GJITHASHTU VJET BANGAT E GREQISE DEKLARUAN SE NQS TE GJITHE SHQIPTARET DO TE TERHIQNIN LEKET E TYRE TE DEPOZITUARA ATA DO TE FALIMENTONIN.

 3. #3
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Eshte e vertete ajo qe thote kuklla. Emigrantet shqiptare kane luajtur rol te rendesishem ne ekonomine e shtetit grek.
  Por, di qe shume persona i kane depozituar te ardhurat e tyre ne Shqiperi.

 4. #4
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Shumė sportistė, aktorė, kėngėtarė, shkencėtarė shqiptarė kudo nė botė me punėn dhe fjalėn e tyre i kanė dhėnė aq emėr Shqipėrisė sa zor se do tė mund ta jepte politika shqiptare e tė gjitha viteve, ku mund tė vecoj Inva Mula, Vitore Stefa, futbollistėt tanė nė Greqi dhe Itali, shtangistėt, Llemadeon nė Gjermani. Alida Hiskun, Kėze Zylon nė Amerikė, Tedi Papavrami, Parashqevi Simaku, piktorėt, Bakiun nė Rumani, Simsian dhe shkrimtarėt shqiptarė nė Amerikė, Naum Prifti, qė do ditė ti rendisėsh... . Pa punėn dhe mendjen e emigrantėve problemet e Shqipėrisė do tė ishin disa herė mė tė mėdha. Ata meritojnė vėmendje tė madhe nga shteti Shqipetar.

 5. #5
  i/e rregjistruar Maska e timi31
  Anėtarėsimi
  Aug 2007
  Postime
  1
  Reputacioni
  0

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS\";p=\"6063
  Eshte e vertete ajo qe thote kuklla. Emigrantet shqiptare kane luajtur rol te rendesishem ne ekonomine e shtetit grek.
  Por, di qe shume persona i kane depozituar te ardhurat e tyre ne Shqiperi.
  ok/

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: Emigrantet ne Greqi

  bravo shqiptaret punetor,

  cfare ti besh, kur "sheteti" shqiptare le per te deshiruar, kush ka besim te bankat e tij.
  dhe te thuash qe shumica e kesaj shume eshte bere me pune te paster

 7. #7
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Nuk eshte problemi tek bankat ReniX. Puna eshte se sa hyn ne Shqiperi fillojne mashtrimet, korrupsioni per te zhvatur leke.
  Eshte bere e bujshme shprehja :"Shqiperia nje Euro". Mendoj se biznesmeni i huaj nuk do tja dije se do bleje token me 1 Euro ose me 300 Euro! Ai kerkon klime te qete politike, infrastrukture, drita, uje. Te gjitha keto mungojne ketu tek ne, biznesmenet tremben dhe pa ardhur mire ne Shqiperi i vjen ora per te ikur.
  Une njoh disa djem qe kane punuar ne emigracion, dhe me deshiren e mire jane kthyer ne Shqiperi per te investuar kursimet e tyre. Gjeja e pare me te cilen hasen jane doganieret qe bejne sikur kane cliruar Tiranen. Pastaj per te hapur aktivitet duhet te kalosh njeqind burokracira ku jo vetem qe nuk ka tolerime por duhet te paguash edhe punonjesit shteteror per te mbaruar pune.( Ne kete rast flas per bizneset e vogla se per te medhate? Mos te rente te marresh nje firme te ministrit)

 8. #8
  i/e rregjistruar 10% Maska e nice_boy_sr
  Anėtarėsimi
  Aug 2007
  Postime
  10
  Reputacioni
  0

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Kot per te kujtuar emanus dhe timi31 ! Mos valle bankat greke ne shqiperi po marrin dhe kursimet e shqipetareve ketu,pale me te ature atje ? A e dini se shqiptaret (ne greqi) nuk vijne ti hedhin parat ne bankat Shqiptare ,Austriake apo ku ta di une se ku(te cilat jane ketu ne Shqiperi),por i hedhin tek bankat greke te cilat operojne dhe ketu?keshtu qe leku mbetet prap tek greket...! sa per ekonomine tone mos ti hyj analizes por me keqardhje them se greku na ka pushtuar dhe kontrolluar ne pika kyce te ekonomise !!!

 9. #9
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e EMAUS
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Postime
  3,782
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Tani behen zgjedhjet perseri ne Greqi. Ja te shohim se cdo behet....
  Papandreu po te fitoje me partine e tij ka premtuar shume per shqiptaret dhe ka marre ane pozitive persa i perket refugjateve shqiptare ketu, te pakten nga intervistat qe kam lexuar une.

 10. #10
  i/e rregjistruar 10% Maska e nice_boy_sr
  Anėtarėsimi
  Aug 2007
  Postime
  10
  Reputacioni
  0

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Ndoshta po ndoshta jo../politika e grekve ndaj nesh ka qen gjithmon me te futur.ishalla esht ndo nje gje e vertet por un sbesoj.ata jan antishqiptar!!si dihet.....

 11. #11
  Kung_Fu 35% Maska e daku323
  Anėtarėsimi
  May 2007
  Vendndodhja
  Tir
  Postime
  1,780
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga EMAUS\";p=\"6780
  Tani behen zgjedhjet perseri ne Greqi. Ja te shohim se cdo behet....
  Papandreu po te fitoje me partine e tij ka premtuar shume per shqiptaret dhe ka marre ane pozitive persa i perket refugjateve shqiptare ketu, te pakten nga intervistat qe kam lexuar une.
  Shpresoj ne te miren e te gjithe atyre qe kane ndertuar nje jete te re ne Greqi!

 12. #12
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  36

  Re: Emigrantet ne Greqi

  Emigrantet, 80 milione euro dergesa ne nje muaj

  e ardhurat nga emigrantet kane mjaft rendesi per jeten e shqiptareve, ashtu edhe per ekonomine shqiptare. Duke u cilesuar si nje nga fenomenet me tipike te ekonomise shqiptare, vitet e fundit te ardhurat e emigranteve vijne gjithmone ne rritje. Sipas te dhenave te Bankes se Shqiperise, dergesat e emigranteve ne muaj arrijne afersisht ne vleren e 80 milione eurove. Muaji gusht rezulton si muaji i cili shenon fluksin me te larte te ardhjes se tyre, gje kjo e cila mundeson qe dergesat te mos vijne me ne rruge zyrtare. Prurja e 80 milione eurove per muajin gusht eshte nje kontribut mjaft i mire per ekonomine shqiptare, ne nje kohe kur ajo po vuan mungesen e energjise elektrike. Eksperte te Bankes se Shqiperise shpjegojne se tashme dergesat e emigranteve nuk konsiderohen vetem si burim te ardhurash per qellime joproduktive, por jane edhe burim financimi per qellime produktive. Konkretisht, per investime ne formen e pasurive te patundshme apo investime te tjera afatgjata. Dergesat e emigranteve perbejne 12.8 per qind te Prodhimit te Brendshem Bruto te vendit. Nga ana tjeter, mjaft eksperte te ekonomise pohojne qe dergesat e emigranteve vitet e fundit nuk kane sherbyer per kryerjen e investimeve strategjike ne vend. Kryesisht pjesa me e madhe e ketyre dergesave shpenzohet per blerjen e mallrave te importit, ku rritja e tyre jane shkaku kryesor per thellimin e deficitit tregtar. Por, nga ana tjeter, duke qene se jemi ne muajin gusht, nje periudhe kjo e cila perkon me fluksin me te larte te hyrjes se emigranteve dhe rritjes se valutes se huaj qe ata sjellin. Kjo sjell qe gjate kesaj periudhe, treguesit monetare te shfaqin luhatje te dukshme. Monedha vendase gjate kesaj periudhe merr nje forcim te larte ne krahasim me monedhen e huaj. Pervec hyrjes sezonale te valutes se huaj, qe eshte faktori kryesor i forcimit te lekut, ne kete periudhe ne treg jane reflektuar dhe rritjet e normes baze te interesit nga Banka e Shqiperise. Sipas Bankes se Shqiperise, mesohet se oferta e larte e valutes ne kete periudhe eshte thithur pjeserisht nga nderhyrjet e Bankes, te cilat kane synuar permbushjen e objektivit te rezerves nderkombetare neto dhe zbutjen e luhatjeve te tregut valutor.

  nga korrieri 2007

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 30-05-2012, 12:45 AM
 2. Per emigrantet: A ju mungon vendlindja?
  Nga F-B-K nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-01-2011, 05:52 PM
 3. Emigrantet shtojne aksidentet
  Nga Kliton nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 09-02-2010, 05:43 PM
 4. Itali, provim per emigrantet
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2010, 01:24 AM
 5. Emigrantet kthehen per votime
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-06-2009, 10:18 AM