Receta Gatimi

Libri qe po lexoni


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 6 nga 18 FillimiFillimi 123456789101116 ... I funditI fundit
Rezultatet nga 101 deri tek 120 prej 346
  1. #101
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Ok ketu jemi do ta marr edhe adresen...kur te mbarosh provimet....

    Ne fakt romanet me pelqejne...por edhe rreth ketyre librave nuk jam kunder.....me pelqejne...romanet jane ato qe shkruaj ketu...pasi

    njerzit duket sikur jane me te terhequr rreth tyre(dhe mire eshte te kene nje info me shume)....por edhe libra te till lexoj!...

  2. #102
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    librat me histori personale me kan pelqyer dikur......kurse tanii..fare...
    preferencat jan individuale dihet...
    ja se e gjeta dhe ne vend tjeter librin http://www.scribd.com/fullscreen/944...5sd34zsc12b35k
    i thash vetes mos e filloooo pa mbaruar provimet...se sdo shkeputesh me dot....po sme degjoi mavria kok
    esht pak filozofik,,,,,,dhe i thell.....po shum i bukur...

  3. #103
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    E kuqja e trendafilit - Matjan Malok .....

  4. #104
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Ke filluar te lexosh libra roze?.......mos ka ndodhur ndonje gje nga ndermarja moj aman?....

  5. #105
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    hahahahahaha...kush te tha qe eshte liber roz miiiiiiiii....
    flet per historin e 6 shokve ( diku nga 25 vj ) ....ne vitet 80 ne shqiperi....
    nuk ka lidhje me romancen......sa ka me demostrimin e padrejtesive......mjerimeve....dhe ter realitetit te asaj kohe

  6. #106
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    hahahahahaha..........aaaaaaaaaa epo nga titulli u ndikova...do ta lexoj...se me beri kurioze....

  7. #107
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    eshte shum terrheqes .....dhe po e lexoj bashk me babin

  8. #108
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Hahahahaha do ta lexoj........

    Une tani jam duke lexuar librin e Slavenka Drakulic....Shija e nje burri.......interesant duket...

  9. #109
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    aurora....nese vendos ta lexosh ....te sygjeroj te mbash 1 pako me farcoleta afer...mundesisht 2 ......ufffaa sa prekes ish


    Enver Hoxha - Blendi Fevziu

  10. #110
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    hahahahaha librat mund te me terheqin...ama kurr ne permasat qe te me duhen carcaf me vehte hahahahaha....

    Tani jam duke lexuar librin e...Alberto Moravia.....Mosbindja.........

  11. #111
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Enver Hoxha - Blendi Fevziu
    tani e kam mbaru , shum interesant eshte

  12. #112
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    tani e kam mbaru , shum interesant eshte
    Edhe une e kam lexuar para disa kohesh...ama nuk arrij te kuptoj se si mund te flasesh per nje person...jeten e tij...kur as ne enderr nuk di ta parafytyrosh?....

    ai mund ta kete jetuar pak "diktaturen"...ama...nuk mund te flasesh per jeten e dikujt duke u bazuar mbi gojdhenat qe fliten dhe shkruhen verdall...

    ahhh!...nese e ka bere kete liber per fitime personale...ok...ja arriti qellimit!....mua personalisht nuk me pelqejne te till libra!....pasi nuk mund te besh biiznes te hedhesh balte mbi kurrizin dhe kujtimin e dikujt qe duhet te flitet vetem ne librin e "Historise se popullit shqipetare"...qe jepen ne shkollen 9-vjecare!...

    vetem aty duhet te flasesh per udheheqesit...dhe jo...te shkruash nje liber mbi jeten e tij...a me teper kur rrefimet jane..."perralla dhe tregime nga gjyshja!....

  13. #113
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    Edhe une e kam lexuar para disa kohesh...ama nuk arrij te kuptoj se si mund te flasesh per nje person...jeten e tij...kur as ne enderr nuk di ta parafytyrosh?....

    ai mund ta kete jetuar pak "diktaturen"...ama...nuk mund te flasesh per jeten e dikujt duke u bazuar mbi gojdhenat qe fliten dhe shkruhen verdall...

    ahhh!...nese e ka bere kete liber per fitime personale...ok...ja arriti qellimit!....mua personalisht nuk me pelqejne te till libra!....pasi nuk mund te besh biiznes te hedhesh balte mbi kurrizin dhe kujtimin e dikujt qe duhet te flitet vetem ne librin e "Historise se popullit shqipetare"...qe jepen ne shkollen 9-vjecare!...

    vetem aty duhet te flasesh per udheheqesit...dhe jo...te shkruash nje liber mbi jeten e tij...a me teper kur rrefimet jane..."perralla dhe tregime nga gjyshja!....
    Shum gjera interesant kam mesu nga ai liber,,, Enverin e kemi njohur krejt ndryshe, nuk kisha besu se eshte ne gjenjde te vras dhe dhendrrin e vete le mo lidhjen e tij se kish pas me serbet e beogradit , tani meqe ke lexu dhe ti nuk du te hy me ne detaja ,,,,,,,,,,,,,,,por moj xhan ato tregim jan marr nga libri i tij dhe fjalet e gruas dhe miqve se kishte , sa te kam koh te lir mas provimev prap do e lexoj...

  14. #114
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Po pikerisht pra....se mund te mesosh shume gjera nga librat...pse keto gjera te mos jene dicka qe mendjes dhe dijes tende ti hyjne ne pune?....c'po na duhet ne se ke ka vrar...apo ke ka dashur te vras Enver Hoxha?...dhe kush te siguron ty se ato jane te verteta?...

    behet fjale per jeten e nje njeriu...pa varisht se cfare personi mund te kete qene ai...askush nuk ka te drejte ta paragjykoj dhe te shkruaj gjera qe nuk kane fakte....sepse mund te flas une per komshiun...per kedo...ama s'mund ta marr mundimin te shkruaj per jeten e tij...se me thane diku ne ajer qe ai donte te vriste dhendrin....apo kush di se ke!...

    Une kete mendim kam...me pelqejne librat qe rrefejne jeten e personave te shquar...ama jo te krijojne tek lexuesi ate shijen e hidhur...qe edhe une apo ti,apo tjetri e tjetri...te krijojme mendim negativ per dike...kur vetem emrin i njohim....libra aspak keshillues te mire...asnjehere nuk me kane pelqyer....

  15. #115
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    Edhe une e kam lexuar para disa kohesh...ama nuk arrij te kuptoj se si mund te flasesh per nje person...jeten e tij...kur as ne enderr nuk di ta parafytyrosh?....

    ai mund ta kete jetuar pak "diktaturen"...ama...nuk mund te flasesh per jeten e dikujt duke u bazuar mbi gojdhenat qe fliten dhe shkruhen verdall...

    ahhh!...nese e ka bere kete liber per fitime personale...ok...ja arriti qellimit!....mua personalisht nuk me pelqejne te till libra!....pasi nuk mund te besh biiznes te hedhesh balte mbi kurrizin dhe kujtimin e dikujt qe duhet te flitet vetem ne librin e "Historise se popullit shqipetare"...qe jepen ne shkollen 9-vjecare!...

    vetem aty duhet te flasesh per udheheqesit...dhe jo...te shkruash nje liber mbi jeten e tij...a me teper kur rrefimet jane..."perralla dhe tregime nga gjyshja!....
    nuk e di nese e ke lexuar ter librin apo thjesht ke lexuar ndonje permbledhje te tij........
    nuk ka shum qe ka dal ne treg.....sidoqoft....
    cdo fakt qe shkruhet aty......eshte marr neper burime te sigurta informacioni......cdo gje esht e faktuar me data....vite...
    per shum vite me radhe , historia e diktatures se shqiperis qe gjeje neper libra te tjere....nuk ish gje tjeter vecse autobiografia qe vet enveri kish shkr per veten e tij...
    ktu ne kte liber....ballafaqohn ato qe ai kish shkruar per veten...e deshmi nga njerez te tjer...te pranishem ne ngjarjet perkatese...
    Aty nuk shkruhet as histori...as perrallle......as gojdhene....ATY paraqitet nje histori e dokumentuar motra......
    eshte versioni me i perafert i se vertetes....sepse 100% i vertet dihet nuk mund te jete....
    e pervec ksaj....ne fund fare jepen ne forem fotosh shum letra te shkruajtura nga vet enveri.....urdha egzekutimi.....interrnimi etj...... gje qe perputhet plotesisht me permbajtjen e librit

    eshte liber i papar....dhe nuk flet vetem per enverin...por jep dhe shum informacione per luften e 2 boterore......

  16. #116
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    Po pikerisht pra....se mund te mesosh shume gjera nga librat...pse keto gjera te mos jene dicka qe mendjes dhe dijes tende ti hyjne ne pune?....c'po na duhet ne se ke ka vrar...apo ke ka dashur te vras Enver Hoxha?...dhe kush te siguron ty se ato jane te verteta?...

    behet fjale per jeten e nje njeriu...pa varisht se cfare personi mund te kete qene ai...askush nuk ka te drejte ta paragjykoj dhe te shkruaj gjera qe nuk kane fakte....sepse mund te flas une per komshiun...per kedo...ama s'mund ta marr mundimin te shkruaj per jeten e tij...se me thane diku ne ajer qe ai donte te vriste dhendrin....apo kush di se ke!...

    Une kete mendim kam...me pelqejne librat qe rrefejne jeten e personave te shquar...ama jo te krijojne tek lexuesi ate shijen e hidhur...qe edhe une apo ti,apo tjetri e tjetri...te krijojme mendim negativ per dike...kur vetem emrin i njohim....libra aspak keshillues te mire...asnjehere nuk me kane pelqyer....
    E dashur! njeri i madhe qe le nam per te keqe, per te ka historia mjaft fakt nuk di pse nuk e pranon ti se vertet enveri ishte diktator.Ai e mbajti ne grush shqiperi per aq vite me ni fjal ju zuri frymen dhe harroj se kishe vllezer pertej kufirit ku u shtypshin nga dora barbare ... sikur te ishe ber ky liber nga nje autor jo i shqiperis ka pas dyshimepor akoma jan gjall njerzit qe enveri i mbajti ne kampe te perqendrimit qe mund ta vertetojn te bemet e ati si diktator, mos te harrojm se enveri nuk ishte ne luft kunder nje popullit tjeter po shtypi popullin e vete ,,, vrau kokat me gjenjale dhe persekutoj familje miq deri ne qmenduri ! jan keto fakte se i thot jo vetem Blendi po edhe shum tjer.

  17. #117
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    E di qe eshte liber i ri...lexova disa faqe...dhe nuk eshte se me terhoqi shume!....

    Sido qofte motra,sado te fakturara te jene ngjarjet....kush eshte ai qe i jepet autorizim per te shkruajtur mbi jeten e tjetrit...si i bie tani.... ( ketu flasim per gazetar,apo persona qe gerrmojne mbi jeten e udheheqesve te ndryshem)...mund te dine shume gjera per Edi Ramen....apo per Sali Berishen...si i bie...iua thote truri te shkruajme nje liber....hajde se e sigurt qe do shitet....

    sido qofte...dhash thjesht mendimin tim...por keto tipe librash nuk i dua....

    - - - Updated - - -

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
    E dashur! njeri i madhe qe le nam per te keqe, per te ka historia mjaft fakt nuk di pse nuk e pranon ti se vertet enveri ishte diktator.Ai e mbajti ne grush shqiperi per aq vite me ni fjal ju zuri frymen dhe harroj se kishe vllezer pertej kufirit ku u shtypshin nga dora barbare ... sikur te ishe ber ky liber nga nje autor jo i shqiperis ka pas dyshimepor akoma jan gjall njerzit qe enveri i mbajti ne kampe te perqendrimit qe mund ta vertetojn te bemet e ati si diktator, mos te harrojm se enveri nuk ishte ne luft kunder nje popullit tjeter po shtypi popullin e vete ,,, vrau kokat me gjenjale dhe persekutoj familje miq deri ne qmenduri ! jan keto fakte se i thot jo vetem Blendi po edhe shum tjer.
    Sinqerisht nuk e njoh Enver Hoxhen...dhe as kam deshir ta njoh ne baze te asaj qe shkruhen per te....sepse e kam thjesht interesin zero....

    librat qe kane vlere mendoj une...jane ata qe merr dicka...trurit i duhen keto....jo c;ka bere ai e c'po bene ky....buuuuhhhhh!...

  18. #118
    ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
    Anėtarėsimi
    Nov 2010
    Vendndodhja
    √ĻŐЯĔ
    Postime
    9,974
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    24
    e praaaaaaaa............kte me thuaj....qe ke lexuar vetem disa faqe....dhe nuk te pelqejn kta lloj librash....
    Shkenca e HISTORISE....eshte e tille...qe bazohet ne deshmi.......foto.....dokumenta.....deshmitar,,,,, ,,,dhe pikerisht ne kto eshte bazuar edhe Fevziu....
    Ti thua ' cpun ka ai qe germon ne jeten e tjetrit '
    Me fal...po ai nuk kap nje nga rruga dhe tha hajd po shkruaj per X-in un. Ai po pershkruan jeten e nje diktatori qe qendroi ne pushtet me shum se cdo diktator tjeter ne bot . Pershkruan jeten e nje njeriu , posht kembte te secilit qendronte historia e nje populli te ter.....
    Dhe po ta lexosh , do kuptosh qe nuk behet fjal aspak per jeten e tij private....por shkollimin e tij...karrieren......e me pas vitet qe qendroi si diktator....
    Eshte nje biografi e paster....dhe them e paster jo ne vertetesin 100% te fakteve , sepse e permenda dhe me siper qe kjo asnjeher nuk e ka kte vertetesi te plot.........por e paster pa tendenca per te shpreh urrejtje ...percmim.....ndonse ai i meritonte kto e me shume...

  19. #119
    E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
    Anėtarėsimi
    Jan 2013
    Vendndodhja
    Honoluluuu
    Postime
    3,023
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    15
    Ok!...dihen arsyet...njihet edhe kush ishte personi ne fjale....vetem se une pelqej tjeter "form"...libri...keto me pushtetar...diktator...nuk me ngjisin shume

  20. #120
    Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
    Anėtarėsimi
    Jun 2010
    Postime
    6,231
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    0
    Aurora, nuk mund te beshe 1 krahasim till mese berishes e dit me te enverit ..qe sundoj shqiperin per 50 vite me radh , te lutem jan dy tregime krejt te kunderta, un nuk du te mbroj tani berishen e edin apo dike tjeter se nuk punon ne te mir te popullit , por enveri ndertoj kampe te perqendrimit sikurse Hitleri.
    Shqiptare ka qen i shtypur nga kemba barbare me shekuj dhe asnjher nuk ishte kjo se shkeli token e tjerve ,po u shkel nga kemba barbare,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, dhe me ate pak forc se kishte u mbrojt ,e tani do thuash ti Enveri nga kush mbrojti vendin?nga hija e tij do thoja un.

    - - - Updated - - -

    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
    Ok!...dihen arsyet...njihet edhe kush ishte personi ne fjale....vetem se une pelqej tjeter "form"...libri...keto me pushtetar...diktator...nuk me ngjisin shume
    Mu keto libra duhet ti lexojm, sepse thon nese e harron historin popullit tende ka gjasa se do perseritet prap.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. Libri me lėkurė njeriu
    Nga lovee nė forum ThaSheTheMe
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 11-03-2013, 09:55 PM
  2. Koincidenca apo...? Ja vlen t'i lexoni!!
    Nga labja nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 11-03-2013, 09:54 PM
  3. Lexoni pėrpara se tė Prezantoheni!!!
    Nga Peniel nė forum Prezantohuni nė Forum
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 24-02-2009, 09:50 PM
  4. 3 te verdhe = 1 te kuq, nese nuk besoni lexoni....
    Nga Cuore RossoNero nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 29-11-2006, 10:21 PM